Νότιος όμιλος: Ανέβηκε τρίτη στην βαθμολογία η Καλλιθέα – Τα σημερινά ματς

Νότιος όμιλος: Ανέβηκε τρίτη στην βαθμολογία η Καλλιθέα – Τα σημερινά  ματς

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας «σκαρφάλωσε» η Καλλιθέα, που κέρδισε με 2-0 εκτός έδρας τον Αστέρα Βλαχιώτη, και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα του Αιγάλεω στο Ηράκλειο από τον Εργοτέλη (1-0).

Επίδειξης δύναμης από τα Χανιά (5-1 την Ζάκυνθο) και 6η θέση.
Αστέρας Βλαχιώτη – Καλλιθέα 0-2

Συνέχεια στο νικηφόρο της σερί έδωσε η Καλλιθέα, που πέτυχε την έκτη σερί της νίκη και τρίτη μακριά από την έδρα της στην Σπάρτη, έπειτα από αυτές στην Ιεράπετρα και στο Ηράκλειο επί του Ηροδότου. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 12΄ προηγήθηκε στο σκορ με τέρμα του Μαρουκάκη.

Το συγκρότημα του Κώστα Βελιτζέλου προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση… Ωστόσο, το συγκρότημα των νοτίων προαστίων ήταν αυτό που στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος κατάφερε να ζευγαρώσει τα τέρματα του, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Μουνιέ. Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 42΄ η Καλλιθέα είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Μπουλούλη. Στο διάστημα που ακολούθησε δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, που ήταν και το τελικό του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι Λάκωνες ενέτειναν τις όποιες προσπάθειες τους, προκειμένου να φτάσουν στην επίτευξη ενός γκολ, που θα τους έβαζε και πάλι στο ματς. Με εξαίρεση όμως την φάση του 60΄ και την εκτέλεση φάουλ του Σοκολάροφ, που απέκρουσε σε κόρνερ ο Στρέζος, οι γηπεδούχοι, δεν κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ της Καλλιθέας, η οποία από την πλευρά της κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το υπέρ της σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό της αναμέτρησης.

Εργοτέλης – Αιγάλεω 1-0

Το δύο στα δύο για το 2022 έκανε ο Εργοτέλης, που πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Παγκρήτιο για την νέα χρονιά και τρίτη συνολικά σε αυτό. Σ΄ένα ματς, το οποίο έγινε κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες, οι Κρητικοί ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δραστήρια το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά.

Αυτό είχε σαν συνέπεια στο 9΄, να έχουν την πρώτη τους καλή φάση με ένα σουτ του Βουτσά, το οποίο όμως δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Με το πέρας της ώρας και παρά τις όποιες προσπάθειες των γηπεδούχων, για να φτάσουν στο γκολ το 0-0 παρέμενε ως είχε. Μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι στο στείρο 0-0, που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τον Εργοτέλη να έχει δοκάρι στο 49΄ σε σουτ του Μπουτσάκη. Ότι δεν κατάφεραν να πετύχουν οι «κιτρινόμαυροι», σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 58΄με τον Κωστανάσιο να κάνει το 1-0 και να λύνει τον γόρδιο δεσμό. Έπειτα από το γκολ αυτό, η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα ενέτεινε την πίεση της προκειμένου να φτάσει σε ακόμα ένα… Αντίθετα στο Αιγάλεω είχε καλή στιγμή στο 81΄ με τον Αρναρέλλη για να φέρει το ματς στα ίσα, κάτι που δεν έγινε, με συνέπεια το 1-0 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα…

Χανιά – Ζάκυνθος 5-1

Δεύτερη εντός έδρας νίκη για τα Χανιά στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά απέναντι στην Ζάκυνθο αποτέλεσμα που… φέρνει πλέον τους Κρητικούς στην 6η θέση της βαθμολογίας. Οι Επτανήσιοι του Δημήτρη Νόλη ήταν αυτοί που αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, καθώς στο 18΄ κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τέρμα του Ντάση.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους «κυανόλευκους» του Νίκου Παπαδόπουλου, οι οποίοι στο αμέσως επόμενο λεπτό κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Μπαϊροβιτς με πλασέ. Από το σημείο εκείνο και μετά η ομάδα των Χανίων ενέτεινε την πίεση της, προκειμένου να φτάσει στο 2-1, κάτι το οποίο, θα μπορούσε να είχε γίνει στο 28΄ και στο 33΄ σε ευκαιρίες που είχε ο Τριανταφυλλάκος. Αυτό που δεν μπόρεσαν να πετύχουν στις δύο αυτές φάσεις οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν στο 39΄με τον Καμαρά να κάνει το 2-1, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Βασιλόγιαννης έκανε το 3-1…

Στο β΄ ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 79΄ τα Χανιά κέρδισαν πέναλτι, σε ανατροπή του Βασιλόγιαννη από τον Μιγκέλ. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο παθών, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, ενώ στις καθυστερήσεις ο νεοεισελθών στο ματς Κολλάς με σουτ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του κάνοντας το 5-1 που ήταν και το τελικό σκορ του ματς.

Καραϊσκάκης – Ηρόδοτος 2-1

Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων σερί αγώνων δίχως νίκη έβαλε ο Καραϊσκάκης, που πέτυχε την πρώτη του νίκη μέσα στο 2022, η οποία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και εξάποντο στην προσπάθεια που αυτή κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα του Τίμου Καβακά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 3΄από την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γκόμεζ.

Οι Ηπειρώτες, μετά το γρήγορο γκολ, που δέχτηκαν από το συγκρότημα του Γιάννη Τάτση ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 11΄ κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, χάρη σε κεφαλιά του Ναζίμ. Στο 28΄ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με τον Γκόμεζ, η εκτέλεση φάουλ του όμως αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Χουάντερσον. Στο διάστημα που ακολούθησε δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, που διατηρήθηκε ως είχε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Στο β΄ μέρος η ομάδα της Άρτας ανέβασε την απόδοσή της και στο 49΄ έφτασε κοντά στο να κάνει το 2-1, το σουτ όμως που επιχείρησε ο Ρούνεϊ δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Η απάντηση του Ηρόδοτου ήταν διπλή. Αρχικά στο 73΄ με τον Βρεττό να βγαίνει τετ α τετ με τον Χουάντερσον και να σουτάρει ψηλά άουτ και εν συνεχεία στο 90΄, με το σουτ του Βρεττού να αποκρούεται δύσκολα σε κόρνερ από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε με 1-1, ο Ναζίμ με το δεύτερο του προσωπικό γκολ έκανε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.