1-0 ο ανώτερος Πιερικός τον Πανσεραϊκό

Με γκολ που σημείωσε ο Μπουολί, ο Πιερικός υποχρέωσε τον Πανσερραϊκός σε ήττα με 1-0 στο ΔΑΚ Κατερίνης για την 11η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Football League.
Το πρώτο ημίχρονο πέρασε δίχως ιδιαίτερες… συγκινήσεις. Κάποια μακρινά σουτ, δεν ήταν ιδιαίτερες απειλές.

Με την έναρξη του β’ μέρους όμως, ο Πιερικός έπιασε… στον ύπνο τον Πανσερραϊκό και πήρε κεφάλι στο σκορ. Δράστης ο Μπουολί με πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή μετά από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενουμένων. Όσο και να προσπάθησαν τα “λιοντάρια” να αντιδράσουν, πέρα από την μεγάλη ευκαιρία του Γκούρτσα στο 50ο λεπτό, δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Πιο κοντά στο γκολ έφτασε ο Πιερικός. Αρχικά, του ακυρώθηκε τέρμα στο 74′ για οφσάιντ. Ενώ στο 81ο λεπτό ο Κυβελίδης έχασε και πέναλτι, με το 1-0 να μένει ως το τέλος!

To φιλμ του αγώνα

15′ Συρτό σουτ του Γκούρτσα, η μπάλα μόλις αουτ

25′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Μέσι, η μπάλα ψηλά, αουτ

40′ Σουτ του Δεμηρτζόγλου, ο Καβουσάκης μπλόκαρε

42′ Μακρινό σουτ του Ιντζόγλου, η μπάλα ψηλά αουτ

45′ Σουτ του Πράδο, η μπάλα αουτ

46′ ΓΚΟΛ για τον Πιερικό. Σέντρα του Γκατσολάρι, ο Μπουολί εκμεταλλεύτηκε τις κόνρες και άνοιξε το σκορ από κοντά

50′ Εξαιρετική πάσα του Πίντο για τον Γκούρτσα, ο τελευταίος σούταρε, αλλά ο Καραγκιολίδης τον σταμάτησε εντυπωσιακά.

55′ Σουτ του Ιντζόγλου, άστοχο

62′ Μακρινό σουτ του Μπουολί, η μπάλα αουτ

68′ Κεφαλιά του Πράδο, μπλόκαρε ο Καραγκιολίδης

74′ Ο Δεμηρτζόγλου σκόραρε με διπλή προσπάθεια από κοντά, αλλά ο διαιτητής Κουρκουράκης μετά από υπόδειξη του βοηθού του, Μποζατζίδη, ακύρωσε το γκολ

81′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Πιερικό. Ο Τοπαλίδης ανατράπηκε από τον Μασκανάκη, αλλά ο Κυβελίδης νικήθηκε από τον Καβουσάκη

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Θεοδοσιάδης): Καραγκιολίδης, Τοπαλίδης, Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Ντόσης (2′ Μηλιώτης, 72′ Κυβελίδης), Ιντζόγλου, Γκατσολάρι (79′ Κανταρτζής), Ίτσιος, Χαρτσιάς, Δεμηρτζόγλου (79′ Μπουζούκης), Μπουολί.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης (86′ Τσόπελας), Κασμερίδης, Πίντο (74′ Μασκανάκης), Μαρκιόνι (66′ Κρητικός), Τσιμίκας (74′ Παπαβασιλείου), Μέσι, Πέτρου (46′ Λουφάκης), Γκούρτσας, Πράντο.