1-1 “φιλικά” το Αιγάλεω με τον Απόλλωνα

Ισόπαλο 1-1 έληξε λοιπόν το φιλικό μεταξύ Αιγάλεω και Απόλλωνα Σμύρνης που φιλοξενήθηκε το Σάββατο στο “Στ. Μαυροθαλασσίτης”.

Ένα φιλικό οπου τόσο ο Θωμάς Γράφας, όσο και ο Αλεκος Βοσνιάδης είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεση τους, να δοκιμάσουν σχήματα και τακτικές και να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα για την αγωνιστική ετοιμότητα των ομάδων τους.

Το City έδειξε θετικα στοιχεία και ικανοποίησε με την απόδοση του,  προηγήθηκε με τον Τσιλιγκίρη και είχε τις ευκαιρίες να κάνει και άλλα γκολ, απέναντι στην “Ελαφρά Ταξιαρχία” η οποία ισοφάρισε με τον Μωραϊτη.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομαδες να προσπαθούν να αναπτύξουν το παιχνίδι τους και να κερδίσουν μέτρα προς τα αντίπαλα καρέ.

Το City ξεκίνησε την φιλικό με… γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς στο 3ο μόλις λεπτό ο Ηλίας Τσιλιγκίρης με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σόρτσαν δίνοντας το προβάδισμα στους “κυανόλευκους” των Δυτικών προαστίων.

Στο 14′ το μακρυνό σουτ του Μπαστιάνου δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων που μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Ο Απόλλων Σμύρνης στο 15′ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όταν ο Περεϊρα από τα δεξιά έβγαλε την σεντρα και ο Μωραϊτης με κεφάλια στο δεύτερο δοκάρι πέτυχε το 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεση τους δοκιμάζοντας σχήματα και τακτική, με την “Ελαφρά Ταξιαρχία” να αγωνίζεται απο το 75 και μετά με 10 παίκτες λόγω αποχώρησης του Κουάδρα.

Ενα δεύτερο ημίχρονο όπου το City είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Τσιλιγκίρη στο 51′, τον Ραμίρεζ στο 68′ και τον Κωστανάσιο στο 70.

Αιγάλεω (Γράφας) : Σκαφίδας (35′ Σικαλιάς, 78′ Χριστοδουλίδης),  Μπούσης, Χοτζάλι (54′ Νικολακόπουλος), Παπανικόλας, Φουρλάνος (78′ Σπίνος), Τσίτσαρης (68′ Σταματάκης), Δημούτσος (58′ Πολυχρόνης), Βλαχομήτρος (54′ Ραμίρεζ), Μπαστιάνος (65′ Ματέα), Τσιλιγκίρης (68′ Καμαρά), Σταματής (65′ Κωστανάσιος). Ακόμη, αγωνίστηκε και ο Παλτόγλου.

Απολλων Σμύρνης (Βοσνιάδης) : Σόρτσαν (35′ Κίναλης, 60′ Κότσαρης), Λούι (45′ Παπαγεωργίου), Τάμπας, Ντομίνγκεζ (45′ Μουανζά), Τσαμούρης (30′ Τσελεπίδης), Φατιόν (45′ Θεοχάρης), Μουστακόπουλος, Χαλίμι (45′ Πατάπης), Περεϊρα (45′ Κουάδρα) Μωραϊτης, Καριμ (45′ Ερερα).