Νίκησε παλι τον Ιωνικό (0-1) και προκρίθηκε η Λαμία στους “8”!

Κύπελλο Ελλάδας: Η Λαμία με γκολ του Ελευθεριάδη νίκησε ξανά τον Ιωνικό και προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης

Τρίτη νίκη μέσα στην ίδια αγωνιστική για τη Λαμία επί του Ιωνικού, αφού μετά το πρωτάθλημα επικράτησε της πειραϊκής ομάδας και στις δύο αναμετρήσεις για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά.

Με παρακαταθήκη το 2-0 στο «Αθανάσιος Διάκος», η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου είχε την άνεση να κάνει ήρεμα το παιχνίδι της, να βρει ένα γκολ (1-0) από το πρώτο ημίχρονο και να τελειώσει με την πρόκριση χωρίς να αγχωθεί, με συνολικό σκορ 3-0.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 38ο λεπτό ο Ελευθεριάδης με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή, ύστερα από ωραία ομαδική προσπάθεια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία και για ένα δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Ρόμανιτς στο 90΄+2 έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (70΄ Γκέντσογλου), Μπεχαράνο (88΄ Μαζουλουξής), Ρόμανιτς, Τιρόνε (69΄ Νούνες), Ελευθεριάδης, Αραμπούλι (81΄ Τσούκαλος).