Διεθνή

Conference League: Άγγιξε το θαύμα, αλλά λύγισε ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε για την ανατροπή κόντρα στη Τζουργκάρντεν, αλλά δεν κατάφερε.

Πολύ κοντά σε μία επική ανατροπή έφτασε ο ΑΠΟΕΛ, όμως δεν τα κατάφερε και έμεινε εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Η κυπριακή ομάδα επικράτησε 3-2 της Τζουργκάρντεν στα πλέι οφ του Conference League, όμως η ήττα της 3-0 στο πρώτο ματς της Σουηδίας αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο.

Πολύ νωρίς στον αγώνα το Γ.Σ.Π. της Λευκωσίας πήρε «φωτιά» όταν ο Μαγκλίτσα (7΄) και ο Μπλουμ (23΄) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στον ΑΠΟΕΛ.

Οι Σουηδοί μείωσαν με τον Ελίας Άντερσον το 68΄, αλλά στο 74΄ ο Μαρκίνιος έγραψε το 3-1 και αναπτέρωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ασόρο διαμόρφωσε το τελικό 3-2, με την κυπριακή ομάδα να μένει εκτός ομίλων.