60 χρόνια Α’ Εθνική: Σαν σήμερα 23 Μαΐου

Ο ΠΑΟΚ κατακτά το πρώτο του πρωτάθλημα το 1976. Σαν σήμερα 23 Μαΐου στο 1976:

1971
Με τον Παναθηναϊκό να χρωστάει αρκετά παιχνίδια, η πρωτοπόρος ΑΕΚ έχει σε απόσταση τριών βαθμών  τον Πανιώνιο, που ελπίζει για το πρωτάθλημα. Ωστόσο ο Εθνικός κάνει τη μεγάλη ζημιά περνώντας εντυπωσιακά από τη Νέα Σμύρνη με 3-0 (57’ σουτ, 80’ σουτ Χατζηϊωάννογλου, 66’ σουτ Σταματόπουλος). Η ΑΕΚ παίρνει σημαντικό προβάδισμα, αφού νικά την Καβάλα 4-0 (53’ σουτ Νικολαϊδης, 57’ σουτ, 59’ κεφαλιά Παπαϊωάννου, 81’ κεφαλιά Σκευοφύλαξ).

1976
Η σεζόν ολοκληρώνεται με τον καλύτερο τρόπο για τον πρώτη φορά πρωταθλητή ΠΑΟΚ, αφού επικρατεί του Εθνικού στο Νέο Φάληρο με 4-0 (21’ σουτ, 43’ σουτ Κούδας, 32’ σουτ Σαράφης, 36’ αυτογκόλ Χρ. Σταματάκης). Αφήνει πέντε βαθμούς τελικά πίσω την ΑΕΚ, που χάνει στα Γιάννενα με 2-0 (4’ σουτ Άλβαρες, 88’ σουτ Γραμμενιάτης).

1982
Ο Παναθηναϊκός είναι δύο βαθμούς μπροστά από τον Ολυμπιακό, αλλά μια αγωνιστική πριν από το τέλος γνωρίζει την ήττα στο Καυτανζόγλειο από τον Ηρακλή με 2-1 (68’ σουτ Χατζηπαναγής, 81’ κεφαλιά Παπαϊωάννου – 69’ σουτ Ντόκεν) και ο Ολυμπιακός, που νικά τη Δόξα Δράμας με 3-0 (42’ σουτ Αναστόπουλος, 61’ σουτ, 90’ σουτ Τόγιας) τον πιάνει στην κορυφή.

1999
Ο Πανηλειακός παρατάσσεται στον αγώνα πρωταθλήματος με τον Άρη, έχοντας τερματοφύλακα τον σέντερ φορ του, Γιώργο Παπανδρέου! Και οι τρεις τερματοφύλακες της ομάδας, Γεωργίου, Λιούρδης και Κοψαχείλης, απουσίαζαν. Ο Παπανδρέου άντεξε ένα ημίχρονο και η ομάδα του 85 λεπτά, αλλά τελικά ο Άρης επικράτησε με 3-1 (49’ σουτ Κένεντι, 85’ σουτ Κούκιν Φλόρες, 90’ σουτ Αντριόλι – 79’ σουτ Νεμπεγλέρας).