Superleague

60 χρόνια Α’ Εθνική: Σαν σήμερα 8 Φεβρουαρίου (+videos)

1981

Θρήνος για το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς βιώνει μια από τις μεγαλύτερες τραγωδίες στην ιστορία του.

Στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» το ντέρμπι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ τελειώνει με το εντυπωσιακό 6-0 (30’ σουτ, 53’ σουτ, 84’ σουτ Γαλάκος, 68’ σουτ Κουσουλάκης, 75’ σουτ Ορφανός, 80’ σουτ Βαμβακούλας).

Κατά τη διάρκεια της αποχώρησης των θεατών όμως από τη Θύρα 7, οι πόρτες δεν ανοίγουν έγκαιρα και 21 φίλαθλοι χάνουν τη ζωή τους.

1998

Ένα από τα ντέρμπι της Πελοποννήσου της σεζόν, ανάμεσα σε Παναχαϊκή και Πανηλειακό αναμένεται αμφίρροπο.

Ωστόσο η μέρα ανήκει ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, καθώς η ομάδα του Πύργου επικρατεί με το εντυπωσιακό 4-0 μέσα στο γήπεδο της Αγιάς (21’ πέναλτι, 67’ σουτ Κυζερίδης, 23’ κεφαλιά Τόγιας, 52’ κεφαλιά Τσαρούν).

2002

Η είδηση του αιφνίδιου θανάτου του σπουδαίου ποδοσφαιριστή και προπονητή Γιάννη Παθιακάκη, πέφτει σαν κεραυνός στο χώρο του ποδοσφαίρου!

Σε ηλικία μόλις 49 ετών, προδόθηκε από την καρδιά του την ώρα που έκανε προπόνηση στους ποδοσφαιριστές του Ακράτητου!

Είχε αναλάβει την ομάδα πέντε μέρες πριν.

2009

Ο τρίτος Παναθηναϊκός υποδέχεται τον δεύτερο ΠΑΟΚ, μακριά και οι δύο από τον Ολυμπιακό, αλλά προσπαθούν να χτίσουν ομάδες.

Ο Παναθηναϊκός επικρατεί στο δεύτερο ημίχρονο με τρεις κεφαλιές μέσα σε εννέα λεπτά και τον Λουκά Βύντρα να πετυχαίνει τα πρώτα του γκολ στην κατηγορία. Τελικό σκορ 3-0 (50’ κεφαλιά, 56’ κεφαλιά Βύντρα, 59’ κεφαλιά Μάντζιος).