Superleague

60 χρόνια Α’ Εθνική: Σαν σήμερα 8 Μαΐου

Σαν σήμερα 8/5 στην Α’ Εθνική:

1966
Η εντυπωσιακή μονομαχία στην κορυφή συνεχίζεται. Ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει στην Τούμπα σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ με 3-1 (63’ κεφαλιά Θεοφανίδης – 54’ σουτ, 57’ σουτ Δομάζος, 77’ σουτ Παναγιωτίδης) και μένει μόνος πρώτος, αφού ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να νικήσει τον Άρη στο Νέο Φάληρο, φέρνοντας 0-0.

1996
Για πρώτη φορά στην ιστορία ένας αγώνας συνεχίζεται από το χρονικό σημείο που σταμάτησε. Στις 31 Μαρτίου Πανιώνιος και Αθηναϊκός είχαν παίξει 71 λεπτά, ο Αθηναϊκός προηγείτο 2-1, αλλά έσβησαν τα φώτα. Επειδή η διακοπή δεν προήλθε από φυσικό φαινόμενο, παίζεται το υπόλοιπο του αγώνα. Ο Πανιώνιος προσπαθεί, αλλά τα 20 λεπτά περνούν γρήγορα, δεν μπορεί να αλλάξει το σκορ και υποβιβάζεται.

2002
Η τελευταία αγωνιστική έχει μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς ο ισόβαθμος με την ΑΕΚ Ολυμπιακός κερδίζει 5-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» τον Άρη (75’ σουτ Λιολίδης – 2’ σουτ, 42’ σουτ, 80’ κεφαλιά Αλεξανδρής, 17’ αυτογκόλ Παπαδόπουλος, 54’ σου Τζόρτζεβιτς) και για πρώτη φορά ομάδα παίρνει πρωτάθλημα σε ισοβαθμία με κριτήριο τα μεταξύ τους παιχνίδια.

2002
Η Παναχαϊκή είναι τελευταία με τον Εθνικό Αστέρα δύο βαθμούς μπροστά της. Παίζει στη Νεάπολη με τον Ιωνικό, ενώ ο Εθνικός Αστέρας χρειάζεται ένα βαθμό στην έδρα του με τον Παναθηναϊκό για να σωθεί. Οι «πράσινοι» κερδίζουν μέσα στην Καισαριανή 2-1 (74’ κεφαλιά Λαγός – 17’ σουτ Σαπάνης, 77’ σουτ Βαζέχα) και η Παναχαϊκή σώζεται, νικώντας τον Ιωνικό 2-0 (53’ κεφαλιά Βούκτσεβτς, 70’ σουτ Ιστιόλ).