Γ΄ Εθνική

6ος όμιλος: Σκόνταψε η Χαλκίδα (1-1) με Πανθηραϊκό… (photos)

Η ομάδα της Χαλκίδας, σήμερα κόντρα στον Πανθηραϊκό...

Χαλκίδα και Πανθηραϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 σ’ ένα μέτριο παιχνίδι με λίγες φάσεις.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν μπαίνοντας δυνατά στο ματς και ελέγχοντας τον χώρο του κέντρου. Μάλιστα στο 11ο λεπτό προηγήθηκαν στο σκορ. Σέντρα από  δεξιά σουτ στη κίνηση από τον Παληγεώργο ασθενής απόκρουση του Σταυριανού και ο Γαιϊδαρτζής που πήρε το ριμπάουντ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.

Η ομάδα της Χαλκίδας, όπως παρατάχθηκε σήμερα κόντρα στον Πανθηραϊκό..

Οι “νερατζούρι” χρειάστηκαν χρόνο για να συνέλθουν αλλά από το 25 και μετά ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους και με γρήγορη ανάπτυξη έκαναν αισθητή τη παρουσία τους στην αντίπαλη άμυνα. Στο 35΄ ο Ντάμπος κέρδισε φάουλ σε καλή θέση και ο Ντελέκος με φαρμακερή εκτέλεση πέρασε τη μπάλα στο 2ο δοκάρι με τον προωθημένο Χολέβα να στέλνει από κοντά τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Διαμαντή ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες είχαν σαν πρώτο μέλημα να μην δεχθούν γκολ με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες να μην είναι πολλές.

Στο 65΄ σέντρα του Παληγεώργου ο ΓαΙδαρζής αφού άλλαξε με τον Κονσταντίνοφ έκανε το σουτ εντυπωσιακά ο Σταυριανός έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα ωραίος συνδυασμός από τους γηπεδούχους με τον Πατερίτσα να βγάζει τον Ντελέκο στο κενό  χώρο και να βγάζει σέντρα χωρίς να μπορέσει κάποιος συμπαίκτης του να έρθει σε επαφή με τη μπάλα. Στο 80 σέντρα του Γιαλαμίδη από δεξιά η μπάλα κατέληξε στον Ντάμπο που έκανε το σουτ  ο Διαμαντής σε καλή θέση απέκρουσε.

Ο Βλάχος στο 85΄ πλάσαρε το Σταυριανό στην έξοδο ,αλλά η μπάλα έφυγε χωρίς πολύ δύναμη και ο γκολκίπερ της Χαλκίδας πρόλαβε και μπλόκαρε πριν η μπάλα περάσει στη γραμμή. Στο 90΄ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Βλάχο η μπάλα άουτ και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων Βλάχος πάσαρε στον Μαντά το σουτ δεν βρήκε στόχο.

Διαιτησία: Δημαράκης (Δωδ/σα), Τσαλίκογλου (Αν. Αττική), Κακάνης (Αν. Αττική). Παράπονα πολλά οι γηπεδούχοι…

ΑΟ Χαλκίς (Δ. Λύκος):  Σταυριανός, Δούλος (69΄ Σχίζας) , Γιαλαμίδης, Χολέβας, Μπουζούρας, Βέργος, Ντάμπος (83΄ Πλούμης), Παπαδάκης (63΄ Μπασινάς), Πατερίτσας, Ντελέκος, Σταματούκος (81΄Παλαιολόγος)

Πανθηραϊκός (Γ. Συλεβίστας): Διαμαντής, Κολέτσης, Τσίγκρος (84΄ Πέκα), Αγοραστός, Μπιρμπίλης,  Κόντης (60΄Κονσταντίνοφ), Λούκα,  Παληγεώργος,  Γαϊδαρτζής (91΄ Συνοδάκης),  Μαντάς, Ντούμος (78΄ Βλάχος).