Α2: Μεγάλα διπλά για Απόλλωνα και Αγρίνιο, έκαναν σεφτέ Παγκράτι και Κόροιβος, ήττα για Ολυμπιακό

Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες πανηγύρισαν ο Απόλλωνας Πάτρας και το Αγρίνιο επί του Οίακα Ναυπλίου και της Δάφνης Δαφνίου αντίστοιχα. Πρώτη νίκη για το Παγκράτι που επικράτησε του Ανατόλια αλλά και για τον Κόροιβο κόντρα στον Αμύντα. Ήττα για τον Ολυμπιακό από τον Χαρίλαο Τρικούπη.

Ξεκίνημα με το… αριστερό για τον Ολυμπιακό στα εκτός έδρας παιχνίδια, με τον Χαρίλαο Τρικούπη του Ντίνου Καλαμπάκου να παραδίδει… μάθημα στους νεαρούς “ερυθρόλευκους” και να παίρνει τη νίκη. Ο νόμος του Μετς ίσχυσε και στην Α2, με το Παγκράτι να βρίσκεται ακόμα και στο -10, όμως πήρε στο τέλος την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν. Πολύ σπουδαίες εκτός έδρας νίκες πέτυχαν ο Απόλλων Πάτρας και το Αγρίνιο, με τους “μελανόλευκους” να επικρατούν του Οίακα Ναυπλίου και τους νεοφώτιστους να κερδίζουν τη Δάφνη Δαφνίου. Σεφτέ στις νίκες για τον Κόροιβο και τον Φίλιππο Βέροιας που επικράτησαν του Αμύντα και της Ελευθερούπολης αντίστοιχα σε δύο αγώνες που εξελίχθηκαν σε ντέρμπι.

Έχασε από τον Τρικούπη, κέρδισε εμπειρίες

Την πρώτη του ήττα στην Α2 γνώρισε η αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού, με τον Χαρίλαο Τρικούπη να επικρατεί με 83-72 και να κάνει το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα. Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά κακό, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες και τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει μόλις 9 πόντους στα πρώτα 10 λεπτά. Ο Τρικούπης επέβαλλε το ρυθμό του στη συνέχεια και κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά 10 πόντων (30-20) στα πρώτα 15′ λεπτά, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει στροφές στη συνέχεια του αγώνα. Μάλιστα 2′ λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός μείωσε ακόμα και στους 3 (32-29), όμως αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι “ερυθρόλευκοι” έμειναν κοντά στο σκορ. Ένα σερί 9-0 στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου έφτασε τη διαφορά στο +15 (46-29), με τον Τρικούπη να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, ενώ το τρίποντο του Ναούμη στα 30” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου άναψε τους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +21 (71-50) στο δ’ δεκάλεπτο, με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να κατεβάζει κάπου εκεί ταχύτητες ενόψει της δύσκολης συνέχειας και τον Ολυμπιακό να μειώνει τη διαφορά. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Στάθης Παπαδιονυσίου με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ double double πέτυχε ο Φώτης Βασιλόπουλος με 13 πόντους και 11 ασίστ. Για τον Ολυμπιακό το κέρδος έχει να κάνει με την απόκτηση εμπειριών σε δύσκολες έδρες, μιας και αυτή τη φορά ο Δημήτρης Τσαλδάρης άνοιξε το rotation της ομάδας του.

Έδειξε πόσο βαριά φανέλα έχει

Ο Απόλλωνας μπορεί να βρίσκεται τα τελευταία χρόνια στη σκιά του Προμηθέα Πάτρας, έδειξε όμως σήμερα πόσο βαριά είναι η φανέλα του. Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου επικράτησε του Οίακα Ναυπλίου με 75-68, σε έναν αγώνα που θα μπορούσε να κερδίσει και με ευρύτερο σκορ και διπλασίασε της νίκες της στο φετινό πρωτάθλημα, δείχνοντας πως η περσινή σεζόν ανήκει στο παρελθόν. Το παιχνίδι πήγε από νωρίς σε υψηλό σκορ και μπορεί ο Οίακας να διατηρούσε ένα μίνι προβάδισμα 3 πόντων, ο Απόλλωνας όμως ακολουθούσε στο ίδιο ρυθμό και χάρη σε δύο τρίποντα από τους Τσάμη και Τζακόπουλο και ένα λέι απ του Μολφέτα, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-26. Οι “μελανόλευκοι” δεν έχασαν έκτοτε το προβάδισμα στο σκορ και προσπαθούσαν να αυξήσουν και τη διαφορά, με τον Οίακα να “πληρώνει” τα κακά ποσοστά ευστοχίας τους. Το β’ ημίχρονο βρήκε τον Απόλλωνα Πατρών να πραγματοποιεί επίδειξη δύναμης στα πρώτα λεπτά και χάρη σε ένα σερί 2-16, η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους (37-59), με τον Απόλλωνα να κερδίζει το χειροκρότημα και να δείχνει ότι φέτος θα αποτελέσει δυνατό πόλο στην κατηγορία. Τα τελευταία λεπτά βρήκαν τους Πατρινούς να κατεβάζουν ταχύτητες, με τον Οίακα να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει τη διαφορά μέχρι και τους 5 (68-73), όμως όλα πλέον είχαν κριθεί. Εκπληκτικό για ένα ακόμα παιχνίδι το δίδυμο των Τσάμη-Μολφέτα, με τον πρώτο να πετυχαίνει 22 και τον δεύτερο 21 πόντους, ενώ ο Τζακόπουλος είχε 9 πόντους και 7 ασίστ.

Τρελαίνει κόσμο το Αγρίνιο

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε το Αγρίνιο, το οποίο πέρασε από την έδρα της Δάφνης Δαφνίου, επικρατώντας με 80-73 και έκανε το 2/2 , δείχνοντας ότι μπορεί να ανέβηκε μέσω των ανακατατάξεων, έχει δημιουργήσει όμως ένα ικανότατο και αξιόλογο σύνολο. Αυτό φάνηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, όταν η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 9 πόντους (13-22) και να κρατά για ένα ολόκληρο δεκάλεπτο τους “πράσινους” στους 16 πόντους. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους γηπεδούχους στα μέσα του β’ δεκαλέπτου, όταν το καλάθι του Κασσιούμη έφτασε τη διαφορά στο +14 (16-30), με τη Δάφνη να πληρώνει πρακτικά τα κακά ποσοστά ευστοχίας. Το δίδυμο των Κανονίδη-Φιλιππάκου έδωσε βοήθεια στην ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη που κατάφερε να μπει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα. Μάλιστα, στο β’ ημίχρονο η Δάφνη Δαφνίου κατάφερε να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάρη σε τρεις σερί πόντους του Τοπάλλι και τη βολή του Μπάλου για το 69-66. Κάπου εκεί όμως η Δάφνη τράβηξε… χειρόφρενο και με 5′ να απομένουν για το φινάλε, το Αγρίνιο έτρεξε ένα σερί 14-4, με το οποίο πέτυχαν τη μεγάλη ανατροπή και έφτασαν στη μεγάλη νίκη. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Νίκος Καμάρας, ο οποίος πέτυχε double double με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ άλλους 16 πόντους είχε και ο Αντώνης Μιχάλογλου.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΝΑΤΟΛΙΑ 70-67
Διαιτητές: Διαμαντής-Δαρλαμήτσος-Κωνσταντινίδου (Άκελ)
Δεκάλεπτα: 20-19, 31-34, 41-52, 70-67
Παγκράτι (Κουτρούλιας): Τζιβελέκας 14 (2), Μίχαλος 3, Ξύδης 19 (3), Πίνης, Καραμαλέγκος 7 (1), Ντράσκοβιτς 10, Δελίδης 3 (1), Μουστόπουλος 2, Μιχαλούτσος 4, Ζευγαράς 2, Ντιαλλό 6.
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Γερομιχαλός 5 (1), Γκατζιάς 7 (1), Γαλανίδης, Καραποστόλου 16 (4), Ασημακόπουλος 15, Ξενιτίδης, Μπρόζος 11 (1), Πιλκούδης 4, Τόζιος 2, Αμπατζάς 7 (1).

ΨΥΧΙΚΟ – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 62-71
Διαιτητές: Μαλαμάς-Χαλαμπαλάκης-Καρακάσης (Σταύρου)
Δεκάλεπτα: 18-21, 36-37, 40-55, 62-71
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης 6, Κοντούδης 3 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης 19 (2), Μιλεντίγεβιτς 17 (5), Θεοδώρου 5 (1), Μαστόρος 3 (1), Τσουργιάννης, Ρουμελιώτης, Φρέιτας 3 (1).
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 7 (1), Γράβας 18 (1), Παππάς 5 (1), Κακλαμάνος 11 (2), Παπαδόπουλος 5, Ερμείδης, Θέος 8 (2), Καλλές 7, Σανδραμάνης, Τριανταφύλλου 10 (2).

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΑΓΡΙΝΙΟ 73-80
Διαιτητές: Κατραχούρας-Κοντίλης-Ρίζος (Τεφτίκης)
Δεκάλεπτα: 16-22, 33-42,56-64, 73-80
Δάφνη (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 7, Σταυρακούκας 3 (1), Κουφόπουλος 7 (1), Αγγέλου 11 (3), Καννάς 8 (2), Φιλιππάκος 18, Γκάτζο, Μπάλος 3, Αρνόκουρος 4, Κανονίδης 12 (1).
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Χατζηνικόλας 2, Μπερέρης 6, Μιχάλογλου 16 (3), Καμάρας 16 (1), Φραντσέσκι 13, Γκρέκας 15 (1), Κασιούμης 8, Σταματογιάννης 4, Ψαράς.

ΤΡΙΤΩΝ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 70-78
Διαιτητές: Κάρδαρης-Μηλαπίδης-Τσάτσης (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 22-19, 30-34, 51-56, 70-78
Τρίτων (Μιχελάκος): Κουτούλας 7 (1), Γάργαλης, Καλαντζής 19 (5), Κόκκαλης 16 (1), Παπαρέγκας, Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 10, Σπυριδάκης, Κουκουνιάς 2, Βερτούδος 3 (1), Στανόγεβιτς 13 (1).
Διαγόρας (Κωστής): Κουκάς 15 (3), Καράμπουλας 6 (1), Πολυτάρχου 11 (3), Πετροδημόπουλος 4, Λιακόπουλος 33 (1), Καρασταμάτης, Παπαδολιάς, Βλάχος, Μαχαίρας 3, Γκιουζέλης 6 (1).

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 83-72
Διαιτητές: Τζαφλέρης-Πιτσίλκας-Ζαχαρής (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 15-9, 37-29, 55-39, 83-72
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Καζάνας, Παπαδιονυσίου 26 (4), Αντωνάκης 8 (2), Ναούμης 5 (1), Σαχπατζίδης, Ράπτης 14, Οικονομόπουλος 2, Τσαπατώρης, Μαργέλης 2, Γκάτζιος 2, Βασιλόπουλος 13 (1), Σκουλίδας 11 (2).
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης 5 (1), Πετρόπουλος 18 (2), Μωραΐτης, Νοέας, Νίκου 11 (3), Καμπούρης 5, Τζόλος 6 (1), Αρσενόπουλος 3, Χρηστίδης 15, Μελισσαράτος, Ποκουσέφσκι 9 (1).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 73-69
Διαιτητές: Παγώνης-Σιμητόπουλος-Κοϊμτζόγλου (Μελανίδης)
Δεκάλεπτα: 11-21, 32-28, 43-46, 73-69
Φίλιππος (Γκίμας): Τσούκας 2, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 3 (1), Ελευθεριάδης 26 (2), Κοθράς 19 (2), Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος 5, Καντάρκος 12, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 3 (1).
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 16 (1), Γοργόνης 13 (3), Τσούτσος 4, Γκέλιος, Μοτσενίγος 18 (4), Σταμπουλής 2, Καμπουρίδης 9 (1), Μπένας 6, Δεληγεώργης 1.

ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 68-75
Διαιτητές: Θεονάς-Μπίκας-Πλιάκας (Μαυραντζάς)
Δεκάλεπτα: 20-26, 35-41, 49-65, 68-75
Οίαξ (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 9 (1), Ραζής 3 (1), Κουμπούρας 4, Παπαντωνίου 5 (1), Τζόρτζεβιτς 8, Βύρλας, Καλλινικίδης 6, Μακρής 15 (2), Ζώρζος 18, Ψημίτης.
Απόλλων (Κοτσίρης): Τσιακμάς, Νιφόρας, Κούτρας, Μπέμπης 3 (1), Κάδρας 6, Τσάμης 22 (3), Μολφέτας 21 (3), Ζούμπος 6, Μπαζίνας 3, Εζόμο 5, Τζακόπουλος 9 (2), Κουκουλάς.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 75-71
Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Νάστος-Τσιμπούρης (Θεοδωρόπουλος)
Δεκάλεπτα: 17-20, 33-39, 55-55, 75-71
Κόροιβος (Παπαδόπουλος): Μάινς 7 (1), Ρουτκάουσκας 13, Δημητρακόπουλος 6, Ματαλών 19 (1), Χρυσόπουλος 2, Χατζηδάκης 1, Σιγκούνας 14 (1), Κάτζος, Αθανασούλας 13 (2), Μπεκρής, Τάταρης.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 11, Καλδής 4, Βαρδιάνος 6 (2), Κερασοβίτης 7 (1), Κουκουνιάς 11 (2), Κομποδιέτας 6 (1), Γιούση, Φακοπουλίδης 11 (2), Κωνσταντακόπουλος 2, Μέλιος 13 (1).