Αχαρναϊκός-ΠΑΟΒ 0-1: Μεγάλη νίκη μέσα στο Μενίδι!

Μεγάλη νίκη μέσα στο Μενίδι σημείωσε ο Παμβουπρασιακός, ο οποίος με γκολ του Θανάση Νικολόπουλου στο 28΄έκαμψε την αντίσταση της ομάδας του Αχαρναϊκου και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο 2019.

Μια σπουδαία νίκη τόσο από βαθμολογικής, όσο και από ψυχολογικής πλευράς, μια νίκη την οποία οι Ταύροι είχαν ανάγκη για να καλύψουν το χαμένο έδαφος.

Ο αγωνιστικός χώρο στο Μενίδι ήταν πολύ κακός, πράγμα το οποίο δεν βοήθησε τις δυο ομάδες να προσφέρουν ένα ποιοτικό παιχνίδι. Η ομάδα της Ηλείας ήταν ανώτερη, μπαίνοντας από την αρχή δυνατά και πιέζοντας τον Αχαρναϊκό. Το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά είχε γρήγορο ρυθμό, αφού και ο Αχαρναϊκός συνέβαλλε σε αυτό, έχοντας μάλιστα και μεγάλη στιγμή στο 14΄, με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι σε προσπάθεια του Τσιρπιδή.

Στο 8΄, από αριστερά έβγαλε τη σέντρα ο Ζέλιος, ο Μικελάτος έπιασε καρφωτή κεφαλιά, για να εκτιναχθεί στο παραθυράκι του ο τερματοφύλακας του Αχαρναϊκού και να διώξει σε κόρνερ. Στο 12΄, έπειτα από πάσα του Ζέλιου στον Μπούνα, εκείνος έκανε το σουτ, το οποίο έφυγε λίγο έξω από δεξί δοκάρι.  Στο 14΄, όπως προαναφέραμε, ο Αχαρναϊκός είχε κεφαλιά στο δοκάρι με τον Τσιρπιδή.

Προβάδισμα με Θανάση Νικολόπουλο

Στο 25΄από φάουλ του Λιόση, την κεφαλιά του Θανάση Νικολόπουλου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Για να φτάσουμε στο 28΄, οπότε και χάθηκε η μπάλα, μετά από συνδυασμό του Ζέλιου με τον Μπούνα, έγινε αποδέκτης ο Θανάσης Νικολόπουλος, ο οποίος μπήκε από αριστερά, πήρε τη μπάλα, απέφυγε και τον τερματοφύλακα και με πλασέ έκανε το 0-1.  Ο Παμβουπρασιακός στο 45΄διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε υποψία χεριού μέσα στην περιοχή του Αχαρναϊκού.

Έπεσε ο ρυθμός στην επανάληψη

Στην επανάληψη, παρά το γεγονός ότι είχαμε πολύ δυνατό ξεκίνημα για τον Παμβουπρασιακό,  ο ρυθμός έπεσε, με την ομάδα του Μίκι Τσίρκοβιτς ωστόσο να ελέγχει τον ρυθμό και να μην απειλείται ιδιαίτερα. Στο 48΄είχαμε σέντρα του Περικλή Πολίτη από δεξιά με αποδέκτη τον Μικελάτο, αυτός έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Μεγάλη ευκαιρία έχασε και δυο λεπτά αργότερα ο Παμβουπρασιακός, με τον Μικελάτο ο οποίος έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν τον ίδιο ρυθμό. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί προς τη λήξη χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, πέρα από κάποιες μικροευκαιρίες για την ομάδα της Βάρδας, η οποία και με τη βοήθεια της εμπειρίας της, έφτασε σε αυτή την πολύ σπουδαία νίκη.

Αχαρναϊκός: Αντωνόπουλος, Χαραλαμπόπουλος (76΄Καραγεώργος), Τασιούλης, Μουκίδης, Τζανέτος, Δήμος, Μπουλγκουάδης, Καρβουνίδης, Τσιρπιδής (76΄Δεγαϊτάς), Τσιντώνης, Μπέρμπος.

Παμβουπρασιακός: Δημόπουλος, Λιόσης, Ζέλιος, Δ. Νικολόπουλος, Πέκεζ, Π. Πολίτης (73΄Ντάζος), Γ. Πολίτης, Ντόμας (85΄Σιδέρης), Θ. Νικολόπουλος (90΄Ξύδης), Μικελάτος (80΄Γούρμος), Μπούνας.