«Αδιάβροχη» η Τσέλσι στη Μαδρίτη (+video)

Οι λογαριασμοί της Ρεάλ Μαδρίτης και της Τσέλσι στα ημιτελικά του Champions League έμειναν ανοιχτοί για τη ρεβάνς, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες, 1-1, στο μουσκεμένο τερέν του «Αλφρέδο Ντι Στέφανο».

Οι Λονδρέζοι κέρδισαν τις εντυπώσεις φεύγοντας αλώβητοι από την ισπανική πρωτεύουσα, με το τελικό σκορ να τους επιτρέπει να ονειρεύονται τον πρώτο τους τελικό στον θεσμό μετά από εννέα χρόνια.

Στο μυαλό του κόουτς

Ο Ζιντάν Ζιντάν επέλεξε τριάδα στην άμυνα (3-5-2), με τον Κουρτουά να είναι κάτω από τα δοκάρια και τους Μιλιτάο, Βαράν και Νάτσο μπροστά από τον Βέλγο. Αμετακίνητοι στα χαφ οι Μόντριτς, Κασεμίρο και Κρόος, με Καρβαχάλ-Μαρσέλο στα πλάγια και τους Μπενζεμά-Βινίσιους στην γραμμή κρούσης.

Με τριάδα στα μετόπισθεν πορεύτηκε και ο Τόμας Τούχελ, που παρέταξε την ομάδα του με 3-4-3. Μεντί στο τέρμα και Κρίστενσεν, Σίλβα, Ρούντιγκερ στην άμυνα, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Ζορζίνιο και Τσίλγουελ στον χώρο του κέντρου, με επιθετική τριάδα τους Πούλισιτς, Βέρνερ και Μάουντ.

Παρότι οι περισσότεροι περίμεναν σφιχτό ματς, οι Λονδρέζοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν μόλις στο 10’, όταν ο Κουρτουά έβγαλε με τα πόδια το σουτ που επιχείρησε εξ επαφής ο Βέρνερ! Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «μπλε» στάθηκαν πιο εύστοχοι, με τον Πούλισικ να αποφεύγει τον Βέλγο τερματοφύλακα και να ανοίγει το σκορ, τιμωρώντας τα λάθη της άμυνας των Μαδριλένων.

Οι γηπεδούχοι άργησαν να συνέλθουν αλλά όταν το έπραξαν, άγγιξαν άμεσα το γκολ, με τον μακρινό σουτ του Μπενζεμά στο 23’ να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Μεντί και ακολούθως άουτ.

Ο Μάουντ είχε μία καλή στιγμή με σουτ που πέρασε άουτ στο 26’, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση για τη «βασίλισσα». Σκόρερ ο Μπενζεμά, που με… βολίδα μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα.
Τελευταία φάση του πρώτου μέρους, μία άστοχη προσπάθεια του Βέρνερ στο 41ο λεπτό, που σούταρε αρκετά άουτ από πλάγια θέση.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο ήταν πολύ πιο «μαζεμένο», με το τερέν να είναι πλέον πιο βαρύ από την καταρρακτώδη βροχή και τις δύο ομάδες να δείχνουν να βολεύονται όσο περνούσε η ώρα με την ισοπαλία.

Οι αλλαγές των δύο προπονητών δεν έφεραν κάποια αλλαγή, με το ματς να… κάθεται στο 1-1 και τους «μπλε» να διατηρούνται κάτι παραπάνω από ζωντανοί για την πρόκριση.

Παραμένουν δε αήττητοι σε τέσσερα ματς απέναντι στη «βασίλισσα», όπως και ο Τούχελ – σε πέντε αγώνες με τους Ισπανούς.

MVP: Φοβερό ματς έκανε ο Ενγκολό Καντέ, που «κατάπιε» μπόλικα χιλιόμετρα στον χώρο του κέντρου και συνέβαλε τα μέγιστα στο να πάρει η Τσέλσι την ισοπαλία.Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζ. Ζιντάν): Κουρτουά, Μιλιτάο, Βαράν, Νάτσο, Καρβαχάλ (77’ Οντριοθόλα), Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος, Μαρσέλο (Ασένσιο), Μπενζεμά (90+2’ Ροντρίγκο), Βινίσιους (66’ Αζάρ).

Στον πάγκο: Λούνιν, Αλτούμπε, Ίσκο, Ντίαθ, Ροντρίγκο, Αρίμπας, Μπλάνκο, Γκουτιέρεθ.

Τσέλσι (Τ. Τούχελ): Μεντί, Κρίστενσεν, Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα (66’ Τζέιμς), Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Πούλισικ (66’ Ζιγιέκ), Βέρνερ (66’ Χάβερτς), Μάουντ.

Στον πάγκο: Κέπα, Καμπαγιέρο, Αλόνσο, Έιμπραχαμ, Ζούμα, Ζιρού, Χάντσον-Οντόι, Γκίλμορ, Έμερσον.