Μεσσηνία

Αδικεί κατηφόρα το 2-2 τον Πανθουριακό χθες με την Κυπαρισσία…

Ισόπαλος, άδικο  για τον Πανθουριακό να σημειωθεί  αυτο, με σκορ 2-2 έληξε ο σημερινός αγώνας στο γήπεδο Στ. Παπαδόπουλος, ανάμεσα στον Πανθουριακό και την Κυπαρισσία, στο μεγάλο ντέρμπι  βέβαια της Α’ Μεσσηνίας…

Οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη, πιο πολύ οι φιλοξενούμενοι, για να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή αλλά δεν τα κατάφεραν.

Μάλιστα, η Κυπαρισσία προηγήθηκε νωρίς στο σκορ αλλά είδε τον Πανθουριακό να φέρνει τούμπα το ματς και να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών.

Έτσι, Πάμισος και Εράνη εκμεταλλεύτηκαν τις απώλειες βαθμών και αύξησαν την διαφορά τόσο από Κυπαρισσία όσο και από Θουρία.

Μόλις στο 1′ ο Π. Μπουτσικάκης με πέναλτι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του (0-1). Το κέρδισε ο Κωνσταντόπουλος από τον Ζαχαρόπουλο. Στο 15′ ο Σεντεμέντες με σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για την Θουρία. Στο 22′ ο Νικολόπουλος με πλάσε μετά από ασιστ του Καραχάλιου, έκανε την ανατροπή και το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Κυπαρισσία ανέβασε την απόδοση της και είχε δύο καλές στιγμές με τον Κυβελίδη. Στο 82′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Οδεμισιώτης για φάουλ σε αντίπαλο, ανακόπτωντας επίθεση της άλλης ομάδας.

Στο 85′ ο Κυβελίδης ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα (2-2). Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Κυπαρισσία πέτυχε γκολ αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Μετά, το τέλος του αγώνα ο διαιτητής απέβαλε με κόκκινη κάρτα τον προπονητή του ΑΟΚ κ. Καλόμαλο για διαμαρτυρία.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πλακογιάννης με βοηθούς τους Π. Νικολόπουλο και Τσοπανάκη. Παράπονα έχουν απ’ όλους  τους οι γηπεδούχοι…

ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ: Κόκκαλης, Μπούνας, Γιαννακόπουλος, Οδεμισιώτης, Καραχάλιος, Καρύδης (79′ Αγγελόπουλος), Σερπάνος (94′ Ρασσιάς), Ζαχαρόπουλος, Σεντεμέντες, Νικολόπουλος, Σαρδέλης (89′ Φαββατάς).

ΑΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Δασκαλόπουλος, Καπλάνης, Γεωργιόπουλος, Μιτρόφ, Π. Μπουτσικάκης, Μαλισόβας (64′ Βλαχόπουλος), Μπακατσέλος (80′ Ζαφείρης), Σπυρόπουλος, Κυβελίδης, Κωνσταντόπουλος, Κατσιώλης.