Αδιόρθωτος Παναθηναϊκός, ηττήθηκε και από την Παρτίζαν στο ΟΑΚΑ (+vids)

Την πέμπτη του ήττα στις έξι πρώτες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πλήρωσε το κακό του πρώτο ημίχρονο και παρά την προσπάθειά του στο δεύτερο, ηττήθηκε με 91-89:

Ο Παναθηναϊκός πέταξε πάλι ένα ολόκληρο δεκάλεπτο με κάκιστη άμυνα, βρέθηκε να κυνηγάει από το -18, επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά η διαιτητική τριάδα έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ με τις αποφάσεις της και δεν τον άφησε να ολοκληρώσει την ανατροπή.
Αδιόρθωτος αποδείχθηκε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Παρτιζάν για την 6η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ξεκίνησε για μια ακόμα φορά χωρίς συγκέντρωση τον αγώνα και βρέθηκε να κυνηγάει μεγάλες διαφορές (-18 στο 10′). Και πάλι, όπως με τη Μονακό στο ΟΑΚΑ, κατάφερε να επιστρέψει και να διεκδικήσει τη νίκη, αλλά εκεί μίλησαν οι τραγικές αποφάσεις της διαιτητικής τριάδας που δεν άφησαν να ολοκληρωθεί η ανατροπή.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η κακή βραδιά φάνηκε από νωρίς για τον Παναθηναϊκό… Με τον Ντουέιν Μπέικον να βρίσκεται στην αρχική πεντάδα, μαζί με τους Λι, Πονίτκα, Ουίλιαμς και Παπαγιάννη οι «πράσινοι» είδαν την Παρτιζάν να ξεκινάει εντυπωσιακά στην επίθεση, τη στιγμή που οι παίκτες του Ράντονιτς έκαναν 5 λεπτά να σκοράρουν εντός παιδιάς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-13 και παρότι ο Παναθηναϊκός άρχισε να βρίσκει σταδιακά σκορ, στην άμυνα δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους. Λεσόρτ και Λεντέι έκαναν πάρτι στη ρακέτα, ενώ ο Πάντερ σκόραρε από μακριά λες και το καλάθι ήταν βαρέλι.

Μάλιστα, ο Αμερικανός πρώην άσος του Ολυμπιακού δεν αγωνίστηκε μόλις 6 δεύτερα στο πρώτο μέρος και είχε 20 πόντους με 7/10 σουτ, εκ των οποίων 4/5 τρίποντα, ενώ σχεδόν όλο το πρώτο 20λεπτο έβγαλαν οι Λεσόρτ και λεντέι. Κάπως έτσι, οι Σέρβοι προηγήθηκαν μέχρι και με 18 πόντους (13-31) με τρίποντο και φάουλ του Πάντερ πριν ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης πετάξει την μπάλα πίσω από το κέντρο για το 16-31 της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα, κυρίως από την ατομική ποιότητα των παικτών κι όχι επειδή έδειχνε να έχει κάποιο πλάνο επιθετικά και μείωσε 2 φορές σε μονοψήφια διαφορά (28-37 και 35-44), αλλά αμυντικά υπήρχε σοβαρό πρόβλημα με αποτέλεσμα η Παρτιζάν, με τη βοήθεια κάποιων σφυριγμάτων από τον Πέρεθ να πάει στη διακοπή του ημιχρόνου με +13 (41-54).

Έχοντας σπαταλήσει ένα ολόκληρο ημίχρονο σχεδόν, ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά στην τρίτη περίοδο. Με τρομερές άμυνες και Ουόλτερς και Μπέικον να δίνουν λύσεις επιθετικά έτρεξαν ένα σερί 0-7 αρχικά (48-54), ενώ στη συνέχεια με ανάλογη έμφαση αμυντικά πλησίασαν στον πόντο (57-58). Σε εκείνο το σημείο η διαιτητική τριάδα έδωσε ανάσες στην ομάδα του Ομπράντοβιτς με φάουλ που δεν δίνονταν στην άλλη άκρη του παρκέ. Κάπως έτσι η Παρτιζάν πέτυχε τους μισούς της πόντους από τη γραμμή των βολών (7 από τους 14 στην περίοδο) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (64-68).

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ξανά σε απόσταση ενός καλαθιού στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τον Ουόλτερς να κάνει σπουδαίο ματς, αλλά η απίθανη διαιτητική τριάδα τον φόρτωσε γρήγορα με 4 φαουλ (ειδικά το 3ο ήταν προϊόν της φαντασίας τους) και τον έστειλαν στον πάγκο. Η Παρτιζάν το εκμεταλλεύτηκε ξέφυγε με 9 (71-80), αλλά με την επιστροφή του Ουόλτερς οι «πράσινοι» προσπάθησαν να πλησιάσουν. Μείωσαν σε 78-84, αλλά εκεί μίλησαν οι Πέρεθ, Ρότσα και Ρασίς. Καθαρό φάουλ του Άντζουσιτς σε προσπάθεια του Μπέικον για κάρφωμα στον αιφνιδιασμό δεν δόθηκε, η κατοχή δόθηκε ανάποδα και μετά και τεχνική ποινή.

Στη συνέχεια της φάσης ο Πάντερ έκανε βήματα που δεν δόθηκαν και σκόραρε για τρεις (78-88 στο 37′). Το ΟΑΚΑ εξερράγη και κάποια αντικείμενα έπεσαν στο παρκέ, με αποτέλεσμα την ολιγόλεπτη διακοπή. Μετά την επιστροφή και με τη διαφορά στους 10, ήταν πλέον δύσκολο για τον Παναθηναϊκό. Μείωσε ξανά στους 4 (84-88), αλλά ο Μπέικον έχασε δύο ευκαιρίες για να πετύχει καλάθι στη συνέχεια και ο χρόνος δεν έφτανε…

Δεκάλεπτα: 16-31, 41-54, 64-68, 89-91.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Γουόλτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντσα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Λι 4 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπέικον 17 (3/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Πονίτκα 12 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές), Γκριγκόνις 9 (1/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 3.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 13 (5/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Κοπρίβιτσα, Πάντερ 29 (4/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Παπαπέτρου 2, Έξουμ 12 (5/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Λεσόρ 15 (5/7 δίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Άντζουσιτς 10 (1), Μαντάρ 10 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/36 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 23/29 βολές, 29 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 23/40 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 18/24 βολές, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Σε μια βδομάδα, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Μπασκόνια (11/11, 21:30), ενώ η Παρτίζαν επιστρέφει στην Ελλάδα, αυτή τη φορά για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (10/11, 21:00).