ΑΕΚ-ΑΕΛ 4-1: Θέληση από… ατσάλι και θρίαμβος!

ΑΕΚ-ΑΕΛ: Μετά από μια δύσκολη περίοδο, όπου ταλαιπωρήθηκε από τον κορονοϊό και σε ένα ματς που συνάντησε αρκετές δυσκολίες, η «Ένωση» νίκησε 4-1 την ΑΕΛ και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής.

Μετά τη διακοπή που πάντα κρύβει «παγίδες» και κόντρα σε μια ομάδα που έκανε τα πάντα για να της «κόψει» βαθμούς, η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και θέληση από… ατσάλι κι όχι μόνο νίκησε αλλά το έπραξε και με επιβλητικό τρόπο!

Κατοχή και «κιτρινόμαυρη» πίεση

Από τα πρώτα λεπτά, η ΑΕΚ προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο την αναμέτρησης, είχε την κατοχή και κυκλοφόρησε την μπάλα, αναζητώντας τρόπους να φτάσει στην εστία του Νάγκι. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 9ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Μαχαίρα από τα αριστερά, ο Λόπες έκανε την προβολή από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Λάρισα, πάντως, πήγε να αιφνιδιάσει δύο λεπτά αργότερα όταν βγήκε πολύ ωραία στην αντεπίθεση, Ο Φιλίπ έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σβάρνας έδιωξε λίγο πριν ο Πλατέλλας από κοντινή απόσταση στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Τσιντώτας μπλόκαρε την κοντική προβολή του Μιλοσάβλιεβιτς.

Η διπλή ευκαιρία των φιλοξενούμενων, ουσιαστικά, ήταν μια εξαίρεση στη γενικότερη εικόνα της ΑΕΚ, η οποία αύξησε κι άλλο την πίεση της, κερδίζοντας συνεχόμενα κόρνερ. Ο Αλμπάνης απείλησε με κάποια σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ η κατοχή των «κιτρινόμαυρων» ήταν πάνω από 70% (71-29%) στο πρώτο μισάωρο του αγώνα.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

Άντεξε στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ

Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι παίκτες της Λάρισας είχαν ξεκάθαρο στόχο να πάνε με το «μηδέν» παθητικό στα αποδυτήρια. Οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν του αντιπάλους τους στην περιοχή τους και στο 32′ «άγγιξαν» το 1-0, όταν ο Αλμπάνης έκανε το γύρισμα στον Σάκχοφ, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Μπέρτος έδιωξε στη γραμμή.

Στο 37′ ο πολύ καλός Νάγκι έδιωξε σε κόρνερ την ωραία κεφαλιά του Μάνταλου από το ύψος του πέναλτι, ενώ τρία λεπτά αργότερα η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μπέρτου μέσα στην περιοχή μετά από σουτ του Μαχαίρα. Ο Φωτιάς είδε τη φάση στο VAR, αλλά θεώρησε ότι νωρίτερα ο Σάκχοφ είχε κάνει φάουλ στον Σπαρβ.

Κάπως έτσι η ΑΕΛ πέτυχε τον στόχο της για τον πρώτο 45λεπτο, όπου η κατοχή ήταν 69-31% υπέρ των παικτών του Καρέρα, οι οποίοι έχασαν κι αρκετές ευκαιρίες.

Τη λύση έδωσε ο Μαχαίρας

Η εικόνα της αναμέτρησης έμεινε παρέμεινε ίδια και μετά την ανάπαυλα, με τη διαφορά, όμως, ότι οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να βρουν να φτάσουν στην επίτευξη του τέρματος που αναζητούσαν με ένταση. Την λύση έδωσε ο Μαχαίρας! Μετά από προσπάθεια του Αλμπάνη και κόντρα στους αμυντικούς των φιλοξενούμενων, ο νεαρός επιθετικός έκανε το 1-0, με ένα πολύ ωραίο αριστερό σουτ. Αυτό, μάλιστα, ήταν και το παρθενικό του με τη φανέλα του «Δικεφάλου». Ο σκόρερ έδωσε τη θέση του στον Λιβάγια στο 66ο λεπτό, ενώ εκτός πέρασε κι ο Λόπες (μπήκε ο Ινσούα), ο οποίος χτύπησε στο αριστερό γόνατο.

Ισοφάριση από το… πουθενά!

Η ΑΕΚ είχε πλέον αποκτήσει ψυχολογία κι πίεζε για να δεύτερο γκολ, ωστόσο είδε τη Λάρισα να ισοφαρίσει από το… πουθενά στο 67ο λεπτό! Ο Σπαρβ μπήκε στην περιοχή κι έκανε ένα «ξερό» σουτ, το οποίο τράνταξε το δοκάρι και στη συνέχεια πέρασε τη γραμμή. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR, καθώς στην εξέλιξη της φάση ο Πλατέλλας είχε κάνει επιθετικό φάουλ, ωστόσο το γκολ σωστά μέτρησε από τη στιγμή που επιβεβαιώθηκε ότι η μπάλα είχε καταλήξει εντός εστίας.

Ο Καρίμ η απάντηση στο… σοκ, γκολάρα ο Σιμόες!

Το γκολ αποτέλεσε ένα σοκ για την ΑΕΚ, η οποία όμως κατάφερε σχεδόν αμέσως να πάρει εκ νέου προβάδισμα. Σε αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο κι η αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων και το λάθος του Μούζεκ, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μάνταλος. Ο αρχηγός της «Ένωσης» έκανε εξαιρετική κάθετη στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος «εκτέλεσε» τον Νάγκι, για το 2-1 στο 72ο λεπτό. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Καρίμ είχε μπει στη θέση του Ολιβέιρα στο 60ο λεπτό, ενώ αποχώρησε στο 81ο λεπτό με πρόβλημα στον προσαγωγό. Λίγο νωρίτερα (βλ. 78ο λεπτό) ο Σιμόες με ένα τρομερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή είχε κάνει το 3-1 για την ΑΕΚ, σε ένα τέρμα που θύμισε εκείνο που είχε σημειώσει κόντρα στη Βόλφσμπουργκ.

Το πιο… γλυκό κερασάκι στην τούρτα

Η αναμέτρηση επιφύλασσε ακόμα ένα γκολ για την ΑΕΚ και μάλιστα το πέτυχε ένας παίκτης που το έκανε ακόμα πιο… γλυκό. Στο 89′ ο Γαλανόπουλος με ωραίο σουτ στην κίνηση μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έκανε το 4-1. Αυτό βέβαια μικρή σημασία έχει, αυτό που μετράει περισσότερα είναι ότι ο νεαρός χαφ δείχνει να έχει επιστρέψει πιο δυνατός και κυρίως υγιής μετά τον σοβαρό τραυματισμό του που τον κράτησε σχεδόν έναν χρόνο μακριά από τα γήπεδα.

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λόπες (66’ Ινσούα), Σάκχοφ (81’ Γαλανόπουλος), Σιμόες, Αλμπάνης, Μάνταλος, Μαχαίρας (67’ Λιβάγια), Ολιβέϊρα (60’ Ανσαριφάρντ) (82’ Τάνκοβιτς)

ΑΕΛ (Μ. Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος (86’ Γρηγορόπουλος), Ηλιάδης, Μούζεκ (78’ Τρούγιτς), Μιχαήλ, Φιλίπ, Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς, Νικολιάς (46’ Τόρζε), Πλατέλλας (86’ Γιουνές), Ντουρμισάϊ