ΑΕΚ – Απόλλων Σμύρνης 2-0: Εύκολα η Ένωση… (+videos)

Η ΑΕΚ δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης κόντρα στον αξιόμαχο Απόλλωνα, αλλά κατάφερε να επικρατήσει 2-0 στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης κόντρα στον αξιόμαχο Απόλλωνα, αλλά κατάφερε να επικρατήσει 2-0 στο ΟΑΚΑ και να κάνει αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου έκανε η ΑΕΚ, η οποία, παρότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, επικράτησε 2-0 του αξιόμαχου Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση πέτυχε ένα γκολ νωρίς στον αγώνα με τον Ντάμιαν Σιμάνσκι (7′) και ένα λίγο πριν από το τέλος με τον Λιβάι Γκαρσία (88′) και πήρε μία σημαντική νίκη, την πέμπτη σερί με τον Μανόλο Χιμένεθ στην τεχνική ηγεσία.

Πλέον, η ΑΕΚ έχει ξεκάθαρα το “πάνω χέρι” ενόψει της ρεβάνς που θα διεξαχθεί στη Ριζούπολη στις 2, 3 ή 4 Φεβρουαρίου. Στα θετικά για τους “κιτρινόμαυρους”, η καλή παρουσία του Βένταντ Ραντόνια, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του έδωσε ο Χιμένεθ και έδειξε καλά δείγματα γραφής.

ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΡΑΝΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΣΙΜΑΝΣΚΙ
Ο Μανόλο Χιμένεθ αποφάσισε να δώσει την ευκαιρία στον Βόσνιο μπακ να ξεδιπλώσει το ταλέντο του, ενώ επανάφερε στο αρχικό σχήμα και τον Ντάμιαν Σιμάνσκι, ο οποίος είχε να αγωνιστεί ως βασικός από τις 21 Δεκεμβρίου και το 2-2 με τον Βόλο. Μάλιστα, ο Πολωνός μέσος τον δικαίωσε άμεσα, αφού μόλις στο 7ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με κοντινό πλασέ, ύστερα από όμορφη σέντρα του Μουαμέρ Τάνκοβιτς και γύρισμα με το κεφάλι του Έλντερ Λόπες στο ύψος της μικρής περιοχής.

Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλων θα μπορούσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, αλλά ο Παναγιώτης Τσιντώτας, που επέστρεψε κάτω από τα γκολπόστ, απέκρουσε εντυπωσιακά την προβολή του Άντονι Φατιόν. Βέβαια, στο ριπλέι φάνηκε πως ο Αλβανός μέσος ήταν σε θέση οφσάιντ όταν έκανε την προβολή, αλλά αν η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα το γκολ θα μετρούσε, καθώς δεν υπάρχει VAR στη συγκεκριμένη φάση του Κυπέλλου.

ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 2-0 ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΣ ΤΑΝΚΟΒΙΤΣ
Η Ένωση “απάντησε” άμεσα και έφτασε μία “ανάσα” απ’ το 2-0 στο 15′, αλλά ο Νέλσον Ολιβέιρα δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπέροχη κάθετη του δραστήριου Τάνκοβιτς, με τον Κωνσταντίνο Κότσαρη να λέει “όχι” στο τετ α τετ με τον Πορτογάλο.

Μετά από ένα δυνατό πρώτο 15λεπτο, η ΑΕΚ πήρε ξεκάθαρα τα ηνία του παιχνιδιού και με μπροστάρη τον Τάνκοβιτς έψαξε και ένα δεύτερο τέρμα. Παρ’ όλα αυτά, τόσο το διαγώνιο σουτ του Σουηδού στο 33′ όσο κι εκείνο του Λόπες δύο λεπτά νωρίτερα πέρασαν δίπλα απ’ την εστία του Κότσαρη. Την ίδια στιγμή, ο Απόλλων αδυνατούσε να φτάσει με ευκολία στα καρέ του Τσιντώτα, με αποτέλεσμα να απειλεί κυρίως μέσω στημένων φάσεων. Όμως, η κεφαλιά του Λισγάρα στο 34′ και το απευθείας φάουλ του Καραγκούνη στο 41′ δεν ανησύχησαν τον γκολκίπερ της Ένωσης.

ΔΕΝ ΑΠΕΙΛΗΣΕ, ΔΕΝ ΑΠΕΙΛΗΘΗΚΕ
Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλων μπήκε πιο δυνατά και θέλησε να δημιουργήσει πρόβλημα στην Ένωση. Με τον Τόμας Μπεντινέλι να είναι ιδιαίτερα δραστήριος, η “Ελαφρά Ταξιαρχία” έψαξε την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Από την άλλη πλευρά, ο Χιμένεθ, βλέποντας πως η ομάδα του δεν απειλεί, αποφάσισε να “φρεσκάρει” την επίθεσή του. Ο Ισπανός τεχνικός πέρασε στο γήπεδο τους Λιβάγια και Μαχαίρα αντί των Τάνκοβιτς και Αλμπάνη, αλλάζοντας ουσιαστικά τα εξτρέμ του.

Παρά τις αλλαγές, η Ένωση δεν ανέβασε ένταση και ρυθμό, ενώ το ίδιο ίσχυσε και μετά την είσοδο των Μάνταλου και Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης αντί του Ολιβέιρα. Στον αντίποδα, ο Απόλλων προσπάθησε να πάρει ό,τι καλύτερο από την αναμέτρηση, αλλά δεν μπόρεσε να φανεί επικίνδυνος μπροστά από την εστία του Τσιντώτα. Είναι χαρακτηριστικό πως η μοναδική φάση της ομάδας του Παράσχου ήταν ένα μακρινό φάουλ του Τσαμπούρη που πέρασε ψηλά άουτ.

ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ Ο ΓΚΑΡΣΙΑ
Βέβαια, αντίστοιχη εικόνα παρουσίασε κι η ΑΕΚ, αλλά είχε την τύχη να της βελτιώσει την εικόνα ο Λιβάι Γκαρσία στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα. Ο εξτρέμ από το Τρίντινταντ και Τομπάγκο έδωσε μία εξαιρετική μπαλιά στον Σάκχοφ στο 79′, αλλά ο Ουκρανός αστόχησε από πλεονεκτική θέση, ενώ εννιά λεπτά αργότερα σημείωσε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του, “κλειδώνοντας” τη νίκη και σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.