ΑΕΚ – Άρης 3-1: Λυτρωτής Τσούμπερ, ο Ελβετός κράτησε με δύο γκολ την Ένωση στην κορυφή – Δηλώσεις (+vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη με 3-1 στην OPAP Arena με τον λυτρωτή Τσούμπερ που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή να πετυχαίνει δύο γκολ στο 82′ και το 90+5′ και να καθαρίζει για την Ένωση. Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν προσωρινά με τον Ιτούρμπε στο 45+1′.

Η ΑΕΚ πέτυχε την τρίτη διαδοχική της νίκη στα playoffs της  καθώς επικράτησε του Άρη  με 3-1 στην OPAP Arena. Η Ένωση προηγήθηκε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκαρσία στο 36′. Οι φιλοξενούμενοι απάντησε προσωρινά με τον Ιτούρμπε πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους στο 45+1′, όμως η ΑΕΚ καθάρισε με τα γκολ του Τσούμπερ στο 82′ και το 90+5′.

SPORT24

Ο Αλμέιδα έριξε στο χορτάρι τον Τσούμπερ ως αλλαγή στο 60′ και εκείνος τον δικαίωσε απόλυτα. Ο Ελβετός μεσοεπιθετικός με μια οβίδα από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 82ο λεπτό.

Ο Τσούμπερ καθάρισε με δεύτερο γκολ στο 90+5′ με πλασέ μέσα από την περιοχή, με το οποίο η ΑΕΚ σφράγισε τη νίκη και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Το πρώτο τέρμα στη Νέα Φιλαδέλφεια πέτυχε ο Λιβάι Γκαρσία, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Ελίασον σε μαρκάρισμα του Ετέμπο. Ο 25χρονος φορ έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας, με τον Κουέστα να πέφτει δεξιά.

Ο Άρης απάντησε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Ιτούρμπε. Ο Πάλμα έκανε ένα υπέροχο σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Αθανασιάδη και ο Παραγουανός μεσοεπιθετικός μέσα από την περιοχή και με τον κίπερ της Ένωσης εξουδετερωμένο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Άρης σκόραρε με τον Καμάτσο στο 68ο λεπτό, ωστόσο ο Πορτογάλος ήταν οφσάιντ όταν ο Νταμπό τον τροφοδότησε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ.

Στο 70′ ο Διαμαντόπουλος σφύριξε πέναλτι για χέρι του Ενκουλού σε σουτ του Λιβάι Γκαρσία μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής VAR τον κάλεσε να δει ξανά τη φάση και ανακάλεσε την αρχική του απόφαση.

Στο τελευταίο κομμάτι του ματς υπήρξε ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων σε δύο περιπτώσεις, με τον Διαμαντόπουλο να κιτρινίζει επτά παίκτες στις δύο στιγμές έντασης.

Η Ένωση έφτασε τους 69 βαθμούς και περιμένει το ντέρμπι της Λεωφόρου, ενώ ο Άρης παρέμεινε στους 41 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με καλή διάθεση να απειλήσουν τις δύο εστίες, με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Άρη να επιτίθεται κυρίως με αντεπιθέσεις. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν από πλευράς ΑΕΚ στο δεύτερο λεπτό. Ο Γκαρσία έκανε το ψιλοκρεμαστό γύρισμα στη μικρή περιοχή από τα δεξιά και ο Αραούχο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία αλλά ο Κουέστα τον σταμάτησε.

Ο Άρης απάντησε με δύο ευκαιρίες στο 6′ και το 10′. Ο Καμάτσο από τη γωνιά της περιοχής έπειτα από ωραία ενέργεια και πάσα του Ιτούρμπε έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών, ενώ στο δέκατο λεπτό ο Νταρίντα με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Ο Αραούχο απείλησε ξανά με δύο κεφαλιές στο 18′ και το 20′, ωστόσο καμία εξ αυτών δεν κατάφερε να βρει στόχο. Ο Άρης ατύχησε στο 29ο λεπτό, καθώς ο Μπράμπετς συγκρούστηκε με τον Κουέστα και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με φορείο και δάκρυα στα μάτια.

Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία στο 35′ και ο Άρης προσπάθησε να “απαντήσει” πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νταρίντα στο 40′ ο Καμάτσο με σκαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Το γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Ιτούρμπε στο 45+2′.

Στο δεύτερο μέρος οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν με τον Αραούχο στο 55ο λεπτό, όμως ο Κουέστα με ωραία επέμβαση τον σταμάτησε. Ο Άρης πριν από το γκολ του Καμάτσο που ακυρώθηκε για οφσάιντ, απείλησε με κεφαλιά του Νταμπό στο 56′, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ενκουλού στο 68ο λεπτό, αλλά μετά από έλεγχο στο VAR πήρε πίσω την αρχική του απόφαση. Η Ένωση δεν πτοήθηκε από την ανάκληση του πέναλτι και συνέχισε να πιέζει τα καρέ του Κουέστα. Στο 71′ ο Φερνάντες έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Δύο λεπτά μετά ο Άρης απείλησε με τον Νταμπό. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τη μεσαία γραμμή ο μέσος των Θεσσαλονικέων με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 79′ ο Τσούμπερ προειδοποίησε με ένα ακόμα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Κουέστα με ωραία επέμβαση απομάκρυνε την μπάλα. Τρία λεπτά μετά ο Ελβετός διεθνής έκανε το 2-1 και έλυσε τον γόρδιο δεσμό για την Ένωση.

Στο φινάλε του ματς η ΑΕΚ ήταν αυτή που κυνηγούσε το γκολ και κατάφερε να το βρει πάλι με τον Τσούμπερ στο 90+5′, με το οποίο σφράγισε τη νίκη της.

SPORT24

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον (76′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (60′ Πινέδα), Ελίασον (60′ Φερνάντες), Αραούχο (60′ Τσούμπερ), Γκαρσία (90+7′ Μοχαμάντι).

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά (81′ Χριστοδουλόπουλος), Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς (29′ λ. τρ. Ενκουλού), Ετέμπο (46′ Ντουκουρέ), Νταμπί, Νταρίντα, Πάλμα (82′ Μαζικού), Ιτούρμπε (61′ Οντουμπάτζο), Καμάτσο.