ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-2: «Έλαμψε» ο Σιμάνσκι, έσωσε τους «κιτρινόμαυρους»

Ο εξαιρετικός Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε 2-0, αλλά με δύο γκολ του Πολωνού μέσου, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 2-2 κι απέφυγε την ήττα στο ΟΑΚΑ.

Εντυπωσιακός και πάντα πρώτος στην μπάλα
Η ΑΕΚ απείλησε στο 3ο λεπτό, όταν το σουτ του Τάνκοβιτς από το ύψος του πέναλτι κόντρα πάνω στον Κότσιρα. Αυτή η φάση ουσιαστικά ήταν κι η εξαίρεση στη γενικότερη εικόνα που είχε το ματς στο πρώτο 20λεπτο, εκεί όπου ο Αστέρας εντυπωσίασε με την εικόνα του. Οι παίκτες του Ράσταβατς πήγαιναν πάντα πρώτοι στην μπάλα στα στημένα και μέτρησαν έξι τελικές, προειδοποιώντας μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Αθανασιάδης έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στην κεφαλιά του Καστάνιο.

Στο 16ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μουνάφο έκανε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Φερνάντεθ, ο οποίος ανενόχλητος έκανε το 1-0 για την ομάδα της Τρίπολης. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αστέρας εκμεταλλεύτηκε νέα αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων και σημείωσαν δεύτερο τέρμα, ξανά από στημένη φάση. Ο Αθανασιάδης απέτρεψε το 0-2 στο σουτ του Τιλίκα, αλλά μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Σουάρεθ πήδηξε ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ενός κακού… Νοκ άουτ κι ο Ολιβέιρα!
Οι «κιτρινόμαυροι» προσπαθούσαν κυρίως με ατομικές προσπάθειες των Ανσαριφαρντ και Ολιβέιρα να απειλήσουν, αλλά έχοντας 2 και 3 παίκτες μπροστά τους κάτι τέτοιο ήταν αδύνατο. Σαν να μην έφταναν όλα τα παραπάνω και τα ήδη πολλά προβλήματα τραυματισμών, ο Μανόλο Χιμένεθ είδε και τον Πορτογάλο επιθετικό να αποχωρεί με πρόβλημα στους κοιλιακούς. Συγκεκριμένα, στο 30′ έδωσε τη θέση του στον Κρίστιτσιτς κι ο Ισπανός τεχνικός άλλαξε το σύστημα στο γνώριμο 4-2-3-1, το οποίο αποδείχθηκε σαφώς πιο αποτελεσματικό.

Δείτε ακόμη:

ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-2: Γκολ και highlights (video)

Η βαθμολογία της Super League

Ανέβασε ταχύτητα, πήγε να το γυρίσει
Η αλλαγή συστήματος βοήθησε την ΑΕΚ να «φορτώσει» το κέντρο και να πιέσει τον Αστέρα, ο οποίος, πάντως, παρέμεινε επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Από το 35′ κι έπειτα, πάντως, η εικόνα άλλαξε πλήρως με τον Σιμάνσκι να είναι πιο απελευθερωμένος κι ο Μάνταλος να παίζει στη φυσική του θέση. Ο Πολωνός ήταν ο κορυφαίος κι αυτός που έβαλε ξανά την ομάδα του στο ματς με γκολ στο 40ο λεπτό, όταν έκανε τρομερό σουτ μετά από κάθετη του Τάνκοβιτς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Φερνάντεθ.

Η ΑΕΚ, πάντως, θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο πρώτο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 44′ όταν μετά από εξαιρετική ενέργεια του Τάνκοβιτς, ο Σιμάνσκι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια, ο Ανσαριφάρντ δεν βρήκε καλά την μπάλα κι εκείνη έφυγε άουτ.

Πίεσε ψηλά, ξανά ο Σιμάνσκι!
Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όπως ήταν αναμενόμενο η «Ένωση» μπήκε δυνατά και πίεσε ψηλά τον Αστέρα, προσπαθώντας να βρει την ισοφάριση όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε διάστημα έξι λεπτών είχε ήδη κάνει τρεις τελικές, καθώς η πίεση δημιούργησε προβλήματα στους φιλοξενούμενους.

Γενικότερα, οι παίκτες του Χιμένεθ είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα της Τρίπολης να μην βγαίνει πλέον ούτε στην κόντρα και να έχει αφοσιωθεί πλήρως στο ανασταλτικό πλάνο της. Βέβαια, σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, το μαρκάρισμα στον Λιβάι Γκαρσία είχε «χαλάσει» με αποτέλεσμα να δημιουργεί ρήγματα. Μάλιστα, από δική του ενέργεια από δεξιά ήρθε και το γκολ της ισοφάρισης με τον σκόρερ ξανά τον εξαιρετικό Σιμάνσκι. Ο 24χρονος εξτρέμ απέφυγε όμορφα το γύρισμα κι Πολωνός με πλασέ έκανε το 2-2 στο 68′.

«Πολιορκία» για την ανατροπή, απίστευτη ευκαιρία στο 90+3′!
Στο τελευταίο 20λεπτο, η ΑΕΚ «πολιόρκησε» τον Αστέρα και στο 74′ έχασε μια απίθανη ευκαιρία για να ανατρέψει την κατάσταση. Μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Μπάνταλο, η μπάλα κατέληξε στον Κρίστιτσιτς, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και πήγε στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος έκανε νέο σουτ, αλλά ο Τσιφτσής απέκρουσε. Στη συνέχεια, ο Σουάρεθ έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Λάτσι.

Μετά από αυτή την ευκαιρία, πάντως, η ομάδα του Ράσταβατς δεν ένιωσε τόσο μεγάλη πίεση κι απορρόφησε με σχετική ευκολία την πίεση της ΑΕΚ, η οποία, πάντως, έχασε μια τεράστια ευκαιρία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για να κάνει το 3-2.