ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 3-1: Θυμίζει ξανά… κανονική ομάδα

Η ΑΕΚ κατάφερε να κάμψει (3-1) την αντίσταση του αξιόμαχου Αστέρα Τρίπολης, πέτυχε δεύτερη σερί νίκη και κρατάει το ευρωπαϊκό εισιτήριο στα χέρια της.

Η πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων έβαλε δύσκολα στην «Ένωση», ωστόσο εκείνη επιβεβαίωσε ότι πλέον είναι αυτή που πρέπει να είναι κι έκανε καθοριστικό βήμα για την έξοδο της στην Ευρώπη.

Μετά την «τριάρα» επί του Άρη, οι «κιτρινόμαυρη» έριξαν ακόμα μια, σε ένα ματς όμως που τα πράγματα θα μπορούσαν εύκολα να… στραβώσουν. Οι παίκτες του Χιμένεθ, όμως, έχουν αφήσει πίσω την κακή προηγούμενη περίοδο και δείχνουν προσηλωμένοι και αποφασισμένοι να πετύχουν τον στόχο τους.

Δείτε ακόμη: ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 3-1: Γκολ και highlights (video)

Αυτός που κατάφερε να… σπάσει την άμυνα «μπετόν» των Αρκάδων ήταν ένας αμυντικός, ο Έλντερ Λόπες, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Πέτρου Μάνταλου. Ο αρχηγός της ΑΕΚ αποτέλεσε το πρώτο βιολί και με τις δύο ασίστ του έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο αποτέλεσμα.

Ανώτερη η ΑΕΚ, απάντησε άμεσα ο Αστέρας

H AEK μπήκε δυνατά στο ματς και από νωρίς δημιούργησε τελικές προς την αντίπαλη εστία. Μάλιστα, κατάφερε κιόλας να στείλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ του Σβάρνα ακυρώθηκε σωστά, καθώς ο Έλληνας αμυντικός ήταν σε αντικανονική θέση. Ο Αστέρας είχε σε πολύ καλό απόγευμα τον Παπαδόπουλο, ο οποίος έκανε καθοριστικές επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά πήγαν να ισορροπήσουν το ματς, αλλά οι παίκτες του Χιμένεθ ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Δημιουργούσαν με μεγαλύτερη ευκολία προϋποθέσεις στην αντίπαλη περιοχή, ενώ η ομάδα της Τρίπολη αδυνατούσε να τροφοδοτήσει τον Μπαράλες.

Η ανωτερότητα της ΑΕΚ αποτυπώθηκε και στο σκορ στο 39ο λεπτό, όταν ο Γαλανόπουλος με κοντινή προβολή, έπειτα από προσπάθεια του Μάνταλου έκανε το 1-0. Πριν, όμως, οι «κιτρινόμαυροι» προλάβουν να «χτίσουν» σε αυτό το προβάδισμα, ο Αστέρας είχε την απάντηση, η οποία ήταν άμεση. Στο 41ο λεπτό, ο Άντριαν Ριέρα με φοβερό τελείωμα νίκησε στον Αθανασιάδη από δύσκολη γωνία για το 1-1.

«Κιτρινόμαυρη» κυριαρχία, λύτρωση με Λόπες
Ο αγώνας στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου είχε αργό τέμπο, ωστόσο η είσοδος του Αλμπάνη (στο 53′ αντί του Ανσαριφάρντ) έδωσε νέα πνοή στην ΑΕΚ, αλλά ο Παπαδόπουλος είχε τις απαντήσεις για να κρατήσει το «μηδέν». Την ώρα που οι γηπεδούχοι πίεζαν, η ομάδα της Τρίπολης πήγε να πετύχει την απόλυτη ανατροπή, αλλά το εξαιρετικό πλασέ του Ιγκλέσιας χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι στο 64′. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μουνάφο σκόραρε, αλλά ήταν σε θέση οφ σάιντ.

Οι Αρκάδες έπαιζαν πίσω από την μπάλα και γενικότερα όσο πλησιάζαμε προς το τέλος του αγώνα, κλείστηκαν πίσω. Είναι χαρακτηριστικό ότι όταν αμύνονταν έπαιζαν με σχηματισμό 5-4-1, με τον Ινγκλέσιας να γίνεται τρίτος στόπερ και προσπάθησαν να απειλήσουν μέσω των αντεπιθέσεων, μέσω των οποίων πήγαν σε κάποιες περιπτώσεις να γίνουν απειλητικοί, όπως στη φάση του δοκαριού.

Η πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων είχε βάλει μεγάλα… ζόρια στην ΑΕΚ! Τελικά, τη λύση έδωσε ένας αμυντικός, ο Έλντερ Λόπες, ο οποίος μετά τη σέντρα του Μάνταλου πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και πέτυχε ένα δύσκολο γκολ, με τον Πορτογάλο να συγκινείται στους πανηγυρισμούς. Στις καθυστερήσεις ο Αλμπάνης σκόραρε και με τη συμβολή του VAR σφράγισε τη δίκαιη νίκη της ΑΕΚ.

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-2-3-1): Αθανασιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Κρίστισιτς (84’ Κοσίδης), Γαλανόπουλος (63’ Σιμάνσκι), Γκαρσία, Μάνταλος, Ολιβέιρα, Ανσαριφάρντ (53’ Αλμπάνης)

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς, 4-2-3-1): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Σουάρεζ, Καστάνιο (89’ Χριστόπουλος), Αλβαρεζ, Μουνάφο, Βαλιέντε (89’ Αλί Μπαμπά), Τιλίκα (88’ Κρέσπι), Ριέρα (76’ Γκόμεζ), Σίτο (61’ Ιγκλέσιας), Μπαράλες