ΑΕΚ – Κισσαμικός 5-0: Εύκολη νίκη με Γκάλο και Κρίστιτσιτς

Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα με 5-0 τον Κισσαμικό και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, με τα φώτα, για διαφορετικούς λόγους, να πέφτουν πάνω σε Κρίστιτσιτς και Γκάλο.

Στη ρεβάνς της ισοπαλίας 1-1 στα Χανιά με τον Κισσαμικό, η AEK έψαχνε και την πρόκριση αλλά και μια συνέχεια στις πειστικές εμφανίσεις. Την πρόκριση την πήρε καθώς κέρδισε εύκολα με 5-0.

Και η εμφάνιση μπορεί να μην ήταν τόσο εντυπωσιακή όσο στα ματς με ΠΑΣ και Αστέρα Τρίπολης, αλλά πειστική ήταν. Άλλωστε ο Ουζουνίδης επέλεξε και να διατηρήσει τον σχηματισμό με τριάδα στην άμυνα, όπως και να βάλει μια ενδεκάδα γεμάτη από βασικούς.

Πάντως τα… φώτα του ματς έπεσαν πάνω στον Κρίστιτσιτς και τον Γκάλο. Αμφότεροι σκόραραν. Όμως για τον Σέρβο χαφ ήταν το ντεμπούτο στη βασική ενδεκάδα της ΑΕΚ. Και για τον Γκάλο ήταν ένα ματς που μετατράπηκε σε λαϊκή απαίτηση από την εξέδρα για ανανέωση του συμβολαίου του. Τόσο μετά το γκολ που πέτυχε ο Βραζιλιάνος με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 21ο λεπτό, όσο και κάθε φορά που πήγαινε στο κόρνερ για εκτέλεση, οι οπαδοί της ΑΕΚ φώναζαν ρυθμικά το όνομα του.

Όσο για τον Κρίστιτσιτς, πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ, με σουτ έξω από την περιοχή στο 28ο λεπτό και με την βοήθεια κόντρας σε αμυντικό του Κισσαμικού. Όμως η αλήθεια είναι πως ο Σέρβος έδειξε για ένα ακόμα παιχνίδι, πόσο ποιοτικός μέσος είναι. Έπαιξε ως εσωτερικός χαφ στην τριάδα της μεσαίας γραμμής. Και έκανε τα… πάντα. Από κλεψίματα, μέχρι κάθετες πάσες και ανάπτυξη με μια επαφή. Κυνηγούσε όλες τις φάσεις, ενώ κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα στα πόδια του, σήκωνε αμέσως το κεφάλι και έψαχνε τον τρόπο που θα απλώσει το παιχνίδι της ΑΕΚ.

Κατά τα άλλα, το δίδυμο Πόνσε και Μπογέ στην επίθεση, δεν έβγαλε… μάτια. Αντιθέτως αυτό με Λιβάγια και Κλωναρίδη στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσε δυο γκολ στον Κροάτη. Στο 78′ με σουτ έξω από την περιοχή μετά από κομπίνα σε φάουλ. Και στο 83′ μετά από ασίστ του Μπακάκη και με διπλή προσπάθεια του Λιβάγια, αφού πρώτα υπήρξε το καθιερωμένο… δοκάρι.

Ενδιάμεσα των δυο γκολ του Κροάτη και των τερμάτων του Γκάλο και του Κρίστιτσιτς, είχε σκοράρει ο Μάνταλος στο 57′ από την βούλα του πέναλτι, μετά από ανατροπή του Μπογέ από τον Ζιούλη. Ο Κισσαμικός είχε την στιγμή του στο 23′ με το σουτ του Χαλκιαδάκη, να το βγάζει ο Τσιντώτας με το ένα χέρι.