ΑΕΚ-Λέστερ 1-2: Διαφορά ποιότητας…

ΑΕΚ – Λέστερ: Η ατομική ποιότητα των «αλεπούδων» τιμώρησε τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» στο πρώτο μέρος κι η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει… κάτι από το ματς του ΟΑΚΑ.

Η Λέστερ μπήκε με διάθεση να επιβάλει τον ρυθμό της, κάτι που θα έκανε δύσκολη τη ζωή της ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν σωστά στην πρώτη πίεση των «αλεπούδων» και σταδιακά κέρδισαν έδαφος στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, στο 10ο λεπτό ο Μάνταλος έκανε τη σέντρα αλλά ο Λιβάγια ήταν ένα βήμα πιο μπροστά μέσα στην περιοχή, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του αρχηγού της «Ένωση» έξω από τη μεγάλη περιοχή πέρασε άουτ.

Της… έκοψε τον ενθουσιασμό

Γενικότερα, οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να μεταφέρουν το παιχνίδι στην περιοχή της Λέστερ κι άρχισαν να αποκτούν αυτοπεποίθηση και… ενθουσιασμό. Μια φάση, όμως, άλλαξε εκ νέου τα δεδομένα. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν στο 15′, με το σουτ του Μάντισον να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα. O διεθνής Άγγλος έκανε τρομερή κάθετη στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ κι ο Βάρντι κέρδισε το πέναλτι από τον Έλληνα τερματοφύλακα, για να το μετατρέψει ο ίδιος σε γκολ στο 18ο λεπτό. Ο γκολκίπερ της «Ένωσης», ενδεχομένως, να μπορούσε να αποφύγει την επαφή με δεδομένο ότι ο Βάρντι είχε ανοίξει αρκετά την μπάλα, ενώ στην εκτέλεση έπεσε σωστά κι ακούμπησε την μπάλα, χωρίς όμως να αποτρέψει την πορεία της.

Δείτε τα γκολ και τις φάσεις του ΑΕΚ – Λέστερ 1-2

Ξεπέρασε το σοκ, «άγγιξε» το γκολ με τον Λιβάγια

Ουσιαστικά αυτό το 0-1 ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα, κάτι που επηρέασε την ΑΕΚ, η οποία κινδύνεψε να δεχθεί και δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 23ο λεπτό, οι παίκτες της Λέστερ συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον Ουντέρ να βγαίνει πλάγια δεξιά τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα, ο οποίος έκανε σπουδαία επέμβαση. Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν στη συνέχεια να ισορροπήσουν ξανά το ματς και μάλιστα έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Λιβάγια, για να ισοφαρίσουν.

Στο 27′, ο Σμάιχελ έκανε με εντυπωσιακή εκτίναξη κι έδιωξε την μπάλα μετά την κεφαλιά του Κροάτη επιθετικού. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μόργκαν μπερδεύτηκε με τον Φουκς κι ο Λιβάγια βγήκε στην αντεπίθεση αλλά η μπάλα μετά το πλασέ που έκανε πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Δανού.

Την τιμώρησε ξανά

Η ΑΕΚ έδειξε ότι μπορεί να απειλήσει τη Λέστερ, η οποία, όμως, όταν είχε την μπάλα στα πόδια της έδειξε ότι παίζει σε άλλη ταχύτητα. Το δεύτερο γκολ των «αλεπούδων», πάντως, ήρθε μετά από κακή αμυντική λειτουργία των «κιτρινόμαυρων» σε στημένη φάση στο 39ο λεπτό. Ο Μάντισον εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βάρντι έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πήγε στο δεύτερο, εκεί όπου ο Τσάντουρι είχε όλο τον χρόνο να πλασάρει σωστά τον Τσιντωτα. Ο Έλληνας τερματοφύλακας δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή θέση, αλλά κυρίως ο Μπακάκης δεν ήταν στη θέση του, ώστε να σταματήσει τον παίκτη της Λέστερ.

Ο Τάνκοβιτς της έδωσε ξανά ζωή!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Καρέρα προχώρησε σε διπλή αλλαγή, βάζοντας τους Τάνκοβιτς, Ολιβέιρα στη θέση των Λιβάγια και Ανσαριφάντ. Μάλιστα, ο Σουηδός κατάφερε με το «καλημέρα» να δώσει… ζωή στην ΑΕΚ, όταν εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική πάσα του Μάνταλου και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Σμάιχελ στο 48ο λεπτό.

Ο αρχηγός της «Ένωσης» έκανε ο,τι ήθελε στο κέντρο και με νέα τρομερή πάσα έβγαλε ξανά τον Τάνκοβιτς στην πλάτη της άμυνας της Λέστερ, αλλά αυτή τη φορά ο Σουηδός σούταρε ψηλά, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Η επιλογή του Καρέρα να μετατρέψει το σύστημα 3-5-2, βοήθησε την ΑΕΚ να γίνει πιο απειλητική, με τον Λόπες να γυρνάει πίσω και να πλαισιώνει τους Σβάρνα και Νετελτσιάρου και τους Μπακάκη (δεξιά) και Ινσούα (αριστερά) να καλύπτουν τις πτέρυγες.

Δεν απέφυγε τα λάθη στην άμυνα

Η επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ ήταν καλή, ωστόσο για ακόμα ένα ματς δεν έλειψαν τα ατομικά λάθη. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν απομάκρυναν σε αρκετές περιπτώσεις σωστά την μπάλα και παραλίγο σε αρκετές περιπτώσεις, με τη Λέστερ να έχει και δοκάρι στο 64ο λεπτό με τον Ουντέρ. Επίσης, όσο ο αγώνας πλησίαζε στο τέλος του, ήταν εμφανές ότι τόσο ο Σάκχοφ, όσο ο Κρίτσιτσιτς έδειχναν επηρεασμένοι από την κούραση. Άλλωστε, οι δυο τους παίζουν ασταμάτητα τις τελευταίες εβδομάδες, λόγω των πολλών απουσιών στο κέντρο. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν σταμάτησαν να παλεύουν σε ένα πιο αργό τέμπο, όμως, στο οποίο οι Άγγλοι είχαν σαφώς πιο εύκολο έργο.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (86′ Βασιλαντωνόπουλος), Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Ινσούα (86′ Μαχαίρας), Σάκχοφ (86′ Σαμπανάτζοβιτς), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Λόπες, Λιβάγια (46′ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (46′ Ολιβέιρα).

ΛΕΣΤΕΡ (Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Φοφανά, Μόργκαν, Φουχς (46′ Τόμας), Τζάστιν, Τζενγκίζ Ουντέρ (66′ Πράετ), Τίλεμανς, Τσαντουρί (66′ Μεντί), Όλμπραϊτον, Μάντισον (74′ Μπαρνς), Βάρντι (70′ Ιχεανάτσο).

Η βαθμολογία στον Όμιλο της ΑΕΚ

Η Λέστερ βρίσκεται στην κορυφή με έξι βαθμούς, όσους έχει και η Μπράγκα μετά το 1-2 απέναντι στη Ζόρια στην Ουκρανία.