ΑΕΚ-ΟΦΗ 2-1: Πείσμωσε και νίκησε

Ο ΟΦΗ έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ, την αιφνιδίασε αλλά οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν χαρακτήρα και με γκολ του MVP της, Γεβχέν Σάκχοφ έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 2-1

Μετά την προσπάθεια στον αγώνα με τη Λέστερ, οι «κιτρινόμαυροι» είδαν τον ΟΦΗ να την αιφνιδιάζει και να προηγείται νωρίς με 1-0. Γενικά, η κρητική ομάδα έκανε ένα άκρως αξιόμαχο πρόσωπο στο ΟΑΚΑ και θα μπορούσε να πάρει κάτι από το ματς.

Οι παίκτες του Καρέρα, όμως, σε ένα ματς που δεν έπιασαν υψηλά επίπεδα απόδοσης και μέχρι το 30ο λεπτό δεν είχαν κάνει φάση, κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή και να μείνουν κοντά στην κορυφή.

Πέρα από το πολύ σημαντικό «τρίποντο», η «Ένωση» κρατάει και τη σπουδαία εμφάνιση του Σάκχοφ, ο οποίος έχει κάνει τρομερή ενέργεια στο δεύτερο γκολ. Γενικότερα, ήταν ο κορυφαίος και δίκαια κέρδισε το βραβείο του MVP.

Αιφνιδίασε ο ανώτερος ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ είναι από τις ομάδες που αρέσκονται να παίζουν ψηλά, ανεξαρτήτως αντιπάλου κι αυτό έπραξε και στο ΟΑΚΑ. Όπως φάνηκε, όμως, ήταν κάτι που αιφνιδίασε την ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν στο 5ο λεπτό όταν ο Μπαλογιάννης μπήκε στην περιοχή κι έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό κατάφεραν να βρουν το γκολ, εκμεταλλευόμενοι και τη λάθος απομάκρυνση του Χνιντ μετά τη σέντρα του Έλληνα χαφ από τα δεξιά. Η Τυνήσιος πήγε να διώξει με κεφαλιά ψαράκι αλλά η μπάλα κατέληξε στον Στάρτζεον, ο οποίος έκανε το σουτ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 6′.

Είχε την πρωτοβουλία αλλά ήταν… προβλέψιμη

Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και μολονότι τα κατάφερε το έπραξε με ιδιαίτερα προβλέψιμο τρόπο. Ως εκ τούτου η κρητική ομάδα διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμα της και δεν επέτρεψε στους «κιτρινόμαυρους» να απειλήσουν. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι μέχρι να ισοφαρίσουν δεν είχαν επιδείξουν κάποια ευκαιρία, παρά μόνο ένα σουτ του Ανσαριφάρντ που κατέληξε άουτ και μια κεφαλιά του Μάνταλου, όπου ο Βάτερμαν μπλόκαρε την μπάλα.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

Τη λύση έδωσε μια στημένη φάση

Οι παίκτες του Καρέρα έδειχναν εγκλωβισμένη, την ώρα που ο ΟΦΗ ήταν ιδιαίτερα απειλητικός στις αντεπιθέσεις, ειδικά με τον Μπαλογιάννη από τα δεξιά. Τελικά, τη λύση έδωσε ένα στημένο με εκτελεστή τον Μάνταλο. Ο αρχηγός της ΑΕΚ «γέμισε» στη μεγάλη περιοχή κι ο Νεντελτσιάρου με κεφαλιά έκανε το 1-1 στο 32ο λεπτό. Βέβαια, ο βοηθός υπέδειξε τον Ρουμάνο αμυντικό σε θέση οφ σάιντ αλλά όπως φάνηκε στο VAR ήταν κανονικό. Το γκολ της ισοφάρισης, όπως ήταν φυσικό έδωσε ψυχολογία στην «Ένωση», η οποία απείλησε ξανά με τα σουτ των Ανσαριφάρντ (άουτ) και Μάνταλου (μπλόκαρε ο Βάτερμαν).

Δοκάρι και μεγάλη ευκαιρία ο Μαχαίρας

Η ΑΕΚ είχε μια μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί πριν τη λήξη του ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Κρίστιτσιτς έκανε τη σέντρα, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Μαχαίρα, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν δυνατά και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, κυκλοφόρησαν την μπάλα αναζητώντας χώρους προς την εστία του ΟΦΗ.

Μάλιστα, στο 52ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν άλλη μια μεγάλη ευκαιρία με πρωταγωνιστή ξανά τον Μαχαίρα. Ο νεαρός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να απομακρύνει και κέρδισε την μπάλα, πήγε να κρεμάσει τον Βάτερμαν, ο οποίος έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαχαίρας έδωσε τη θέση του στον Λιβάγια.

Πίεση και… γκολ Λιβάγια που δεν μέτρησε

Η ΑΕΚ με τους Τάνκοβιτς (δεξιά) και Λιβάγια (αριστερά) στα άκρα της επίθεσης κέρδισε μέτρα και αύξησε μεγάλο βαθμό της πίεσης της, με τον ΟΦΗ να δυσκολεύεται σε μεγάλο βαθμό να διατηρήσει την μπάλα. Μάλιστα, ο Κροάτης επιθετικός, στο 61′, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ του δεν μέτρησε καθώς ο Κουτσιαύτης θεώρησε ότι η επαφή που έκανε με το χέρι πάνω στον Λυμπεράκη ήταν φάουλ. Ο ΟΦΗ πήγε να σοκάρει ξανά την ΑΕΚ, αλλά η κεφαλιά του Γιάννου στο 69′ πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα. Ήταν μια παρένθεση στην κυριαρχία των γηπεδούχων, οι οποίοι έχασαν άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 73′, όταν ο Μάνταλος βρήκε τον Λιβάγια, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Βάτερμαν έδιωξε με εντυπωσιακό τρόπο.

Λύτρωση με Σάκχοφ!

Η πίεση των παικτών του Καρέρα απέδωσαν καρπούς στο 74′! Ο Μάνταλος βρήκε όμορφα τον Σάκχοφ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, απέφυγε εντυπωσιακά τον Στάρτζεον και με πλασέ από δύσκολη θέση, πλάγια αριστερά, έκανε το 2-1 κι έφερε το… ξέσπασμα των «κιτρινόμαυρων». Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ιταλός τεχνικός έβαλε τους Σβάρνα, Ινσούα στη θέση των Λόπες, Τάνκοβιτς κι άλλαξε το σύστημα σε 3-5-2, με επιθετικό δίδυμο τους Ολιβέιρα και Λιβάγια.

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Χνιντ, Νεντελτσεάρου, Λόπες (80’ Ινσούα), Κρίστισιτς, Σάκχοφ, Μαχαίρας (56’ Λιβάγια), Μάνταλος, Τάνκοβιτς (80’ Σβάρνας), Ανσαριφάρντ (67’ Ολιβέιρα)
ΟΦΗ (Γ. Σίμος, 5-4-1): Βάτερμαν, Ουές, Λυμπεράκης, Βαφέας, Διαμάντης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ (87’ Στάικος), Μπαλογιάννης (62’ Ντε Γκουζμάν), Στάρτζεον (87’ Νοικοκυράκης), Γιάννου (83’ Γκαργκαλατζίδης)