ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1: Το… έσωσε με Μπακασέτα!

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά χρειάστηκε ένα γκολ στο 90′ για να αποφύγει την ήττα (1-1) από τον Ολυμπιακό

Δείτε τα γκολ

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κυρίως γιατί πίεσε ψηλά την ΑΕΚ και δεν της επέτρεψε να κρατήσει την μπάλα. Οι παίκτες του Ουζουνίδη, όμως, σταδιακά πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης κι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 14ο λεπτά. Ο Λιβάγια σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή αλλά ο Γιαννιώτης έκανε ωραία απόκρουση στην αριστερή του γωνία. Όσο ο χρόνος κυλούσε η πίεση της ΑΕΚ μεγάλωνε με την άμυνα του Ολυμπιακού να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα.

Η “Ένωση” είδε στο 22ο λεπτό την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι των “ερυθρόλευκων” μετά το σουτ του Μπακασέτα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Κι ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μετουσιώσουν την ανωτερότητα τους και σε ένα γκολ, αυτός που παραλίγο να το πετύχει ήταν ο Ολυμπιακός. Κι ενώ μέχρι εκείνο το σημείο οι “ερυθρόλευκοι” είχαν απειλήσει (χωρίς κάποια ουσιαστικά ευκαιρία) μόνο με στημένα, ισοφάρισαν τα δοκάρια με τον Χασάν στο 44′. Ο Αιγύπτιος σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή μετά την εξαιρετική κάθετη του Φορτούνη αλλά η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Μπάρκα.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η ΑΕΚ έχασε έναν από τους πιο κινητικούς παίκτες της, καθώς ο Κλωναρίδης που ένιωθε ενοχλήσεις από το πρώτο ημίχρονο, έγινε αλλαγή στο 50′. Τη θέση του πήρε ο Γιακουμάκης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να πιέσουν και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει καλύτερες αντιδράσεις και να βγαίνει καλά στις αντεπιθέσεις.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν τελικά αυτοί που άνοιξαν το σκορ μετά τον συνδυασμό του Φορτούνη με τον Ποντένσε, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να ανοίγει το σκορ με τρομερό πλασέ στην κίνηση έξω από την περιοχή στο 58ο λεπτό. Η ΑΕΚ προσπάθησε να συνέλθει μετά το σοκ του γκολ, την ώρα που η ομάδα του Πειραιά περίμενε την ομάδα του Ουζουνίδη, προσπαθώντας να βρει μια καλή αντεπίθεση. Και κατάφεραν να βρουν μια ευκαιρία που θα τελείωνε τον αγώνα στο 76′, όταν ο Ποντένσε έκανε όμορφη ενέργεια και σέντρα από αριστερά, ο Χασάν πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπάρκας έκανε ωραία επέμβαση.

Το σουτ του Μοράν έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 80ο λεπτό ήταν η πρώτη καλή ευκαιρία της ΑΕΚ μετά το γκολ που δέχθηκε. Η μπάλα, όμως, πήγε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη. Οι γηπεδούχοι έχασαν άλλη μια ευκαιρία με την κεφαλιά του Λαμπρόπουλου μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα στο 88′. Ο τελευταίος ήταν αυτός που λύτρωσε την ΑΕΚ καθώς με δική του κεφαλιά μετά από σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, ισοφάρισε σε 1-1 στο 90′