ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-2: 45ος “κόκκινος” τίτλος

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-2 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με γκολ των Αραμπί – Καμαρά και έξι αγωνιστικές πριν από το φινάλε των playoffs εξασφάλισε τον τίτλο για τη σεζόν 2019-2020. Μείωσε με Αραούχο η Ένωση.

Πρωταθλητής Ελλάδας για τη σεζόν 2019-2020 αναδείχθηκε το βράδυ της Κυριακής (28/6) ο Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν 1-2 της ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο για την 4η αγωνιστική των playoffs και εξασφάλισαν τον τίτλο, τον 45ο της ιστορίας τους. Κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ολυμπιακού, έκανε διαχείριση στο δεύτερο και έφτασε στην επικράτηση.

Πάμε να δούμε τα τέσσερα πράγματα που μάθαμε από το ματς του Ολυμπιακού Σταδίου.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-2

1. ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ
Το 4-2-3-1 με το οποίο ξεκίνησε τον αγώνα η ΑΕΚ φαινόταν ότι είναι ανέφικτο να αναχαιτίσει τον Ολυμπιακό. Ο Μάσιμο Καρέρα έβλεπε ότι οι παίκτες του αδυνατούν να κοιτάξουν στα μάτια τους “ερυθρόλευκους” που κινούνταν στο γήπεδο σαν… μηχανές και στο 31′ πήρε την απόφαση να αλλάξει τη διάταξη σε 3-5-2. Εκτός αγώνα ο Αλμπάνης, μέσα ο στόπερ Οικονόμου. Και τότε, όμως, δεν άλλαξε τίποτα. Ίσα ίσα που τότε ήρθαν τα γκολ για τους φιλοξενούμενους. Ο Φορτούνης είχε ξεκινήσει αριστερά στο 4-3-3, αλλά μόνο εκεί δεν έπαιζε. All around ήταν, στην καλύτερή του εμφάνιση μετά τον τραυματισμό του. Φοβερές κάθετες πάσες, καταπληκτικό σουτ στο δοκάρι, ασίστ στο 2-0. Μέχρι και σε θέση φορ βρέθηκε στο 11ο λεπτό, μετά τη σέντρα του Τσιμίκα. Μετά από 17 λεπτά αγώνα, η κατοχή ήταν 75% υπέρ του Ολυμπιακού και 67% στο φινάλε του πρώτου 45λέπτου.

Η ΑΕΚ ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλό της. Δεν έκανε τελική στο πρώτο ημίχρονο. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν σίγουροι στις μεταβιβάσεις τους. Όλα γίνονταν αυτοματοποιημένα. Υπεραρυθμία κάθε τρεις και λίγο. Ακόμα και οι αμυντικοί ήταν αλάνθαστοι. Το τάκλινγκ του Μπα στον Λιβάγια ήταν παγκόσμιας κλάσης. Και ο Σεμέδο δεν έχανε μονομαχία με τον Κροάτη. Το γκολ φαινόταν ότι είναι θέμα χρόνου να έρθει.

2. Α ΛΑ EMIRATES
Λίγο πριν το ρολόι δείξει 30′, ο Καρέρα αποφάσισε να περάσει αριστερά τον Λιβάγια, δεξιά τον Αλμπάνη και σε θέση “10” τον Βέρντε. Τότε ο Μαρτίνς απάντησε βάζοντας δεξιά τον Φορτούνη και αριστερά τον Μασούρα. Στο 38′ ο Μασούρας έβγαλε απίθανη σέντρα στον Αραμπί και ο Μαροκινός με εξίσου φοβερό πλασέ έκανε το 1-0 (είχε και δοκάρι στο 14′ με κεφαλιά). Όπως στο Emirates με την Άρσεναλ. Συνεργασία των δύο, από την άλλη πλευρά τώρα.

Στο 45′ ο Μπουχαλάκης έκλεψε την μπάλα στο κέντρο απ’ τον Λιβάγια, έδωσε στον Φορτούνη, ο οποίος γύρισε στο ύψος του πέναλτι από δεξιά και ο Καμαρά με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Τσιντώτα για το 0-2! Ακόμα και αυτή η κίνηση, δηλαδή, η αλλαγή πλευρών Μασούρα – Φορτούνη, “βγήκε” στον Μαρτίνς, που παρακολουθούσε μια ομάδα να είναι απόλυτα κυριαρχική στο γήπεδο. Επίσης ένα καταπληκτικό 45λεπτο από τον Μπουχαλάκη. Αψεγάδιαστες διαγώνιες μπαλιές, κλεψίματα, τρεξίματα, από τους κορυφαίους της ομάδας του.

Έξι τελικές είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο μισό, οι δύο στον στόχο, στα δίχτυα. Στο μηδέν η ΑΕΚ με 33% κατοχή μπάλας, με δεμένα τα χέρια.

3. ΑΛΛΗ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια ταχύτητα σε σχέση με το πρώτο. Η ΑΕΚ από την πλευρά της δεν είχε την ίδια παθητική εικόνα. Βγήκε μπροστά, αντέδρασε. Έκανε την πρώτη της τελική στον αγώνα στο 49′, με το σουτ του Κρίστιτσιτς που πέρασε άουτ. Στο 50′ ο Αραμπί σκόραρε αλλά ήταν οφσάιντ, στο 52′ το καλοτραβηγμένο σουτ του Μασούρα πέρασε άουτ, ενώ στο 58′ ο Τσιντώτας μπλόκαρε το σουτ του Φορτούνη.

Ακολούθησε ένα τρίλεπτο πίεσης εκ μέρους των “κιτρινόμαυρων”, που έφερε και γκολ. Ο Χουλτ στο 64′ νικήθηκε από τον Σα, στο 65′ ο Αραμπί παραλίγο να βάλει αυτογκόλ, ενώ στο 66′ ο Αραούχο από κοντά έκανε το 1-2. Η Ένωση περιόρισε τη δημιουργία των “ερυθρόλευκων” και “χτύπησε” από στατική φάση, έχοντας καλύτερες ιδέες επιθετικά.

4. ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟ “ΔΙΠΛΟ”
Ο Μαρτίνς σαφέστατα δεν ήταν ευχαριστημένος από αυτά που παρακολουθούσε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 71′ αποφάσισε να ρίξει στο ματς τον Ραντζέλοβιτς αντί του Φορτούνη, ενώ στο 77′ ο Χασάν μπήκε αντί του Αραμπί και ο Καφού αντί του Μασούρα. Μετά την κίνηση αυτή, ο Καμαρά πέρασε αριστερά, εκεί που είχε ξεκινήσει ο Φορτούνης. Έχει αγωνιστεί ξανά εκεί ο χαφ από τη Γουϊνέα, δεν ήταν η πρώτη φορά. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να παίζουν με σβηστές τις μηχανές. Όσο – όσο για να κρατήσουν το 1-2.

Ο Καρέρα δεν είχε και λύσεις από τον πάγκο είναι η αλήθεια. Πιτσιρικάδες κάθονταν στον πάγκο. Από το 58′, όταν ο Φορτούνης απείλησε τον Τσιντώτα, ο Ολυμπιακός έκανε ξανά τελική στο 87′, με το άστοχο σουτ του Καμαρά. Δύο λεπτά μετά η Ένωση διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, για χέρι του Ελαμπντελαουί σε σουτ του Χουλτ.

Στα τελευταία λεπτά, μετά την είσοδο του Μαχαίρα αντί του Σβάρνα, η ΑΕΚ έπαιξε 4-3-3, με Αραούχο, Χριστόπουλο και Λιβάια στην τριάδα της επίθεσης. Μέχρι το 90’+4′, όμως, τίποτα δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός κράτησε σχετικά εύκολα το 1-2 και εξασφάλισε τους βαθμούς που χρειαζόταν για να πάρει το πρωτάθλημα.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας (89′ Χριστόπουλος), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Αλμπάνης (31′ Οικονόμου), Βέρντε (83′ Μαχαίρας), Λιβάγια, Αραούχο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά (90’+2′ Λοβέρα), Φορτούνης (71′ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (77′ Καφού), Αραμπί (77′ Χασάν).