Σπορ

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 27-22: Πρωταθλήτρια στην Handball Premier η ‘Ενωση (+vids)

Η ΑΕΚ επικράτησε 27-22 κόντρα στον Ολυμπιακό, έκανε το 3-2 στη σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Handball Premier.

Η εντυπωσιακή σειρά της Handball Premier ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να επικρατεί 27-22 του Ολυμπιακού / Όμιλος Ξυνή και να κατακτά τον τίτλο.

Η Ένωση είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, είχε την απάντηση όταν οι ερυθρόλευκοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Το ματς: Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Από εκεί και μετά η ΑΕΚ άρχισε να χτίζει μια διαφορά εκμεταλλευόμενη τη δίλεπτη που δέχτηκε ο Μπάουερ.

Κάπως έτσι οι παίκτες του Αλβανού κατάφεραν να ξεφύγουν με έξι τέρματα (12-6) στο 23ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με επί μέρους 3-0 κατάφερε να μειώσει (12-9). Τα νεύρα κυριάρχησαν στα τελευταία λεπτά με τους ερυθρόλευκους να πετυχαίνουν γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 14-12.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με επί μέρους 4-1 μέσα σε πέντε λεπτά κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 16-15. Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση και με επί μέρους 5-0 κατάφερε να προσπεράσει με τέσσερα γκολ (20-10) στα μισά του δεύτερου 30 λεπτου.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες της Ένωσης έλεγξαν την αναμέτρηση και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 27-22 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή 27-22

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 6-4, 8-5, 10-6, 12-7, 14–12 (ημ,), 15-15, 17-16, 20-17, 21-18, 24-20, 27-22

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 4, Ζίβκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 5, Νικολαϊδης, Τσέπιτς, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 1, Αρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 4, Λέμος 6, Κεδέρης 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπάουερ, Νιόκας 4, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 4, Μπάγιος 2, Κανδύλας, Δομπρής 1, Μπουρζέ, Παπαδόπουλος 3, Πασσιάς 2, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκρατζάν 1, Μιχαϊλίδης, Κοτανίδης.