ΑΕΚ – Παναιτωλικός 4-1: Σαρωτική Ένωση “τεσσάρα” στους Αγρινιώτες- Δηλώσεις (+videos)

ΑΕΚ – Παναιτωλικός 4-1: Σαρωτική  Ένωση “τεσσάρα” στους Αγρινιώτες- Δηλώσεις (+videos)

ΑΕΚ – Παναιτωλικός 4-1: Η σαρωτική Ένωση του Αλμέιδα “αιχμαλώτισε” με τεσσάρα τους Αγρινιώτες στην OPAP Arena

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή εμφάνιση κόντρα στον Παναιτωλικό και πέτυχε μια ευρεία νίκη με 4-1, χάρη στα γκολ των Αραούχο, Γκαρσία, Πινέδα και Άμραμπατ. Η ομάδα του Αγρινίου μείωσε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζοάο Πέδρο στο 39ο λεπτό.

Η ΑΕΚ προσέφερε μια ακόμα μαγική παράσταση στην OPAP Arena και… ισοπέδωσε τον Παναιτωλικό επικρατώντας 4-1 για τη 18η αγωνιστική της Super League. Οι σκόρερ για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν οι Αραούχο, Γκαρσία, Πινέδα και Άμραμπατ, δηλαδή όλοι οι παίκτες της μεσοεπιθετικής γραμμής. Ο Παναιτωλικός μείωσε απλά σε 2-1 στο 39ο λεπτό με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζοάο Πέδρο.

Τα Expected Goals του αγώνα SPORT24

Η Ένωση βρήκε στο γκολ στη δεύτερη ουσιαστικά καλή στιγμή της στο ματς. Έπειτα από γέμισμα από τα αριστερά, ο Χατζηθεοδωρίδης στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, την έστρωσε στον Αραούχο και αυτός με υπέροχο μονοκόμματο σουτ την έστειλε στο βάθος της εστίας.

Το δεύτερο γκολ της Ένωσης σημείωσε ο Λιβάι Γκαρσία. Αξιοποιώντας τα φυσικά του προσόντα. Ο Χατζισαφί έκανε μια γλυκιά σέντρα από τα αριστερά και ο 25χρονος φορ με ωραίο άλμα, ξεπερνώντας δύο αντιπάλους έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναιτωλικός έδειξε σφυγμό στο ματς στο 39ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ρότα, έπειτα από γύρισμα του Χουχούμη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζοάο Πέδρο, ο οποίος ψάρεψε τον Αθανασιάδη και μείωσε σε 2-1.

Στο δεύτερο μέρος οι κιτρινόμαυροι πέτυχαν δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών και καθάρισε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Αρχικά στο 51ο λεπτό, ο Άμραμπατ με υπέροχη σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Πινέδα και αυτός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 55ο λεπτό ήταν η σειρά για τον Άμραμπατ να χριστεί σκόρερ. Οι γηπεδούχοι εκδήλωσαν μια ωραία αντεπίθεση και ο Γκαρσία μοίρασε στον Μαροκινό μεσοεπιθετικό έξω από την περιοχή. Αυτός έκανε το σουτ στην κίνηση, πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του αμυνόμενου που τον ταλαιπωρούσε και την έστειλε στο βάθος της εστίας.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι κιτρινόμαυροι επέβαλαν τον ρυθμό τους, είχαν κάποιες ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα γκολ, ωστόσο το 4-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς με τη συνηθισμένη διάθεση να απειλήσει και να δημιουργήσει ευκαιρίες στα καρέ του Γιάννη Ανέστη. Η πρώτη απειλή των κιτρινόμαυρων έγινε στο 10ο λεπτό. Ο Άμραμπατ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Πινέδα με μια κεφαλιά ανάγκασε τον Ανέστη στην πρώτη του επέμβαση.

Στη δεύτερη καλή της στιγμή στο ματς η Ένωση βρήκε το 1-0 χάρη στο υπέροχο γκολ του Σέρχιο Αραούχο στο 13ο λεπτό. Οι παίκτες του Ματίας Αλμείδα συνέχισαν να απειλούν, όμως οι προσπάθειες των Γκαρσία στο 17′ και Αραούχο στο 22′ δεν βρήκαν στόχο.

Πριν από το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ, ήταν η σειρά του Σιμάνσκι να απειλήσει στο 31ο λεπτό, σε μια φάση που ήλεγχε ο Ανέστης και τον σταμάτησε. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η ΑΕΚ σπατάλησε δύο καλές ευκαιρίες με τον Άμραμπατ στο 41′ και τον Πινέδα στο 42′, με το 2-1 να είναι το σκορ του δευτέρου μέρους.

Ο Παναιτωλικός ήταν ζωντανός στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, μετά το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζοάο Πέδρο και οι παίκτες του Αλμέιδα μπήκαν στο γήπεδο στο δεύτερο μέρος, με σκοπό να “κόψουν” κάθε ελπίδα του Παναιτωλικού.

Το κατάφεραν χάρη στα δύο γρήγορα γκολ που πέτυχαν με τον Πινέδα και τον Άμραμπατ και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη στο ματς.

Ωστόσο οι κιτρινόμαυροι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και πίεαν και για άλλα γκολ. Ο Γκαρσία εξακολουθούσε να ταλαιπωρεί την άμυνα του Παναιτωλικού, ενώ ο Βίντα στο 61′ είδε το σουτ του να κόβεται από την άμυνα του Παναιτωλικού.

Στο 79ο λεπτό ο Λάζαρος Ρότα έκανε μια ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά ο Ανέστης τον σταμάτησε με ωραία επέμβαση.

Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να απειλούν τον Ανέστη, προσφέροντας κάποιες καλές στιγμές, όμως το 4-1 παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βεργέτη.

Τα καλύτερα στατιστικά της αναμέτρησης SPORT24

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Χατζισαφί, Βίντα, Μουκουντί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα (72′ Τσούμπερ), Άμραμπατ (72′ Φερνάντες), Αραούχο (72′ Μάνταλος), Γκαρσία (72′ Φαν Βερτ).

Παναιτωλικός: Ανέστης, Αποστολάκης (19′ λ. τρ. Λιάβας), Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης (73′ Μόρσεϊ), Χουχούμης, Μάρτενσον, Ντίας (73′ Μπουζούκης), Κολοβός (64′ Μαλής), Ξενιτίδης (64′ Σενγκέλια), Πέδρο.