ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-1: Πολύ σκληρός για να πεθάνει

Η ΑΕΚ ήταν θεωρητικά το φαβορί για τη νίκη, αλλά ο Παναθηναϊκός εμφάνισε καλύτερη εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έφυγε με την ισοπαλία (1-1) από το ΟΑΚΑ. Πέταξαν την ευκαιρία για να ανέβουν στη δεύτερη θέση οι κιτρινόμαυροι. Μακέντα (65′) και Λιβάγια (76′) οι σκόρερ του αγώνα.
Ύστερα από τρεις μήνες, έχουμε και πάλι ποδόσφαιρο στην Ελλάδα. Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για την 1η αγωνιστική των playoffs, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται και να αναδεικνύονται ισόπαλοι 1-1. Ένα αποτέλεσμα που στοίχισε στην Ένωση, αφού έχασε την ευκαιρία να ανέβει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό στην Τούμπα.

Ο Παναθηναϊκός εμφάνισε καλύτερη εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και έφυγε δίκαια με ένα θετικό αποτέλεσμα από το ΟΑΚΑ, παρά το γεγονός πως το τελευταίο διάστημα υπήρξαν αρκετά εξωαγωνιστικά ζητήματα που θα μπορούσαν να επηρεάσουν τους ποδοσφαιριστές. Οι αλλαγές των δύο προπονητών έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, με τους Ντόμινικ Νάγκι και Νέλσον Ολιβέιρα να περνούν ως αλλαγή και να δίνουν ασίστ στους Φεντερίκο Μακέντα (65′) και Μάρκο Λιβάγια (76′) για το τελικό 1-1.

Δείτε τα γκολ και τις φάσεις του αγώνα

1. H EKΠΛΗΞΗ ΤΟΥ ΔΩΝΗ ΚΑΙ Ο ΜΑΝΤΑΛΟΣ “ΨΕΥΤΟΕΝΝΙΑΡΙ”
O Μάσιμο Καρέρα αμφιταλαντευόταν μέσα στην εβδομάδα αν θα δώσει φανέλα βασικού στον Νέλσον Ολιβέιρα ή θα χρησιμοποιήσει τον Πέτρο Μάνταλο ως φορ. Τελικά, ο Ιταλός προπονητής προτίμησε τον αρχηγό της Ένωσης ως “ψευτοεννιάρι” με τον Αντρέ Σιμόες να συμπληρώνει την τριάδα στη μεσαία γραμμή (Σιμάνσκι – Κρίστισιτς) και τον Πορτογάλο επιθετικό να μένει στον πάγκο.

Από την άλλη πλευρά, ο Γιώργος Δώνης έκανε την έκπληξη και χρησιμοποίησε βασικό τον Γιασίν Αγιούμπ αντί του Ανουάρ Τουχαμί, σε διάταξη 4-4-2 με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη στο πλευρό του Φεντερίκο Μακέντα.

2. COOLING BREAK ΜΕ ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΕΣ “ΜΑΧΕΣ”
Οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς επηρεασμένες από την τρίμηνη απραξία, με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες να έρχονται με το… σταγονόμετρο στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό πως η πιο “αξιόλογη” στιγμή ήταν η ένταση μεταξύ του Ντανιέλε Βέρντε και του Όγκνιεν Βράνιες στο cooling break, με τον Ιταλό να πιάνει από τον λαιμό τον συμπαίκτη του, χωρίς να έχει γίνει γνωστός ο λόγος της αντίδρασής του και τα πνεύματα να ηρεμούν με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

Μετά το σύντομο διάλειμμα, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 27ο λεπτό ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Ματίας Γιόχανσον μέσα στην περιοχή από τον Έλντερ Λόπες, αλλά ο διαιτητής, Αθανάσιος Τζήλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, ενώ ούτε από το VAR υπήρξε κάποια παρέμβαση. Η παρουσία του Αγιούμπ βοήθησε δημιουργικά τους “πρασίνους”, ενώ από την άλλη πλευρά η Ένωση έκανε επιθέσεις κυρίως απ’ τα δεξιά με τον Βέρντε. Μάλιστα, ο Ιταλός ήταν εκείνος που έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία των γηπεδούχων στο 35ο λεπτό, με την μπάλα να περνάει έξω από την εστία του Σωκράτη Διούδη.

Οι “μάχες” μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων ήταν δυνατές και δεν έλειψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα, με τον Τζήλου να βγάζει αρκετές φορές από το τσεπάκι του την κίτρινη κάρτα. Παρά την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού, οι παίκτες είχαν τρεξίματα και ένταση στο παιχνίδι, αλλά δυσκολεύονταν φανερά στην τελική προσπάθεια. Τελευταίες καλές φάσεις στο πρώτο μέρος, μία κεφαλιά του Εμάνουελ Ινσούα στο 43′ και ένα σουτ του Νταμιάν Σιμάνσκι λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.

3. ΤΟ VAR ΕΣΩΣΕ ΤΗΝ ΑΕΚ
Ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε σωστά το πρώτο μέρος, έκλεισε τους χώρους, ενώ το πείραμα του Καρέρα με τον Μάνταλο στο “9” δεν του βγήκε, αφού ο 27χρονος μεσοεπιθετικός δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στα αντίπαλα καρέ. Παρ’ όλα αυτά, ο Καρέρα διατηρήσει την ίδια ενδεκάδα και στο δεύτερο ημίχρονο. Η εικόνα της ομάδας του δεν τον δικαίωσε, ενώ στο 52ο λεπτό τα δεδομένα θα μπορούσαν να αλλάξουν άρδην και υπέρ του Παναθηναϊκού, αλλά το VAR είχε διαφορετική άποψη.

Συγκεκριμένα, ο Γκίας Ζαχίντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Βράνιες και την κακή αντίδραση του Βασίλη Μπάρκα, πάσαρε στον Μακέντα και ο Ιταλός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας. Ωστόσο, μετά από χρήση του VAR το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο Γιόχανσον είχε κάνει φάουλ στον Λιβάγια στην αρχή της φάσης. Το ακυρωθέν γκολ, αλλά και η γενικότερη καλή εικόνα του Παναθηναϊκού, αφύπνισαν τους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι είχαν δύο τελικές με τους Βέρντε και Λόπες σε διάστημα πέντε λεπτών.

4. Ο ΜΑΚΕΝΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙ & Ο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ΟΛΙΒΕΪΡΑ
Στο 60ό λεπτό ο Δώνης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ντόμινικ Νάγκι και άλλαξε το σύστημα από 4-4-2 σε 4-3-3. Μία κίνηση που του βγήκε απόλυτα, αφού πέντε λεπτά αργότερα από τα πόδια του Ούγγρου άρχισε η αντεπίθεση που οδήγησε στο γκολ του Παναθηναϊκού. Ο 25χρονος εξτρέμ συνεργάστηκε με τον Μακέντα, απέφυγε τον Λόπες και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ιταλό, ο οποίος έκανε εξαιρετικό κοντρόλ και πλάσαρε υπέροχα τον Μπάρκα για το 0-1.

Το γκολ του Παναθηναϊκού ανάγκασε τον Καρέρα να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του και να βάλει τον Νέλσον Ολιβέιρα αντί του Αντρέ Σιμόες, αλλάζοντας και τη διάταξη σε 4-2-3-1. Μάλιστα, αν δεν είχε μπει το γκολ του Παναθηναϊκού, τότε ο Ιταλός είχε σκοπό να περάσει τον Πορτογάλο, αλλά στη θέση του Μάνταλου, διατηρώντας το 4-3-3. Η είσοδος του Ολιβέιρα βοήθησε την ΑΕΚ να ανέβει μέτρα, να απειλήσει και τελικά να φτάσει στην ισοφάριση στο 76ο λεπτό με τον Μάρκο Λιβάγια. Ο Κροάτης επιθετικός δέχθηκε την ασίστ του Ολιβέιρα και με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Διούδη για το 1-1.

Μετά την ισοφάριση, οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ανατροπή, αλλά οι “πράσινοι” διαχειρίστηκαν σωστά το αποτέλεσμα, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά και πήραν τον βαθμό, αποδεικνύοντας πως θα είναι δυνατός αντίπαλος για όλους στα playoffs, ενώ κράτησε ζωντανές τις ελπίδες για ένα καλύτερο πλασάρισμα, παρά το γεγονός πως του χρόνου δεν θα έχει δικαίωμα να αγωνιστούν στην Ευρώπη.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες (66′ Ολιβέιρα), Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Βέρντε (75′ Κλωναρίδης), Μάνταλος (87′ Αραούχο), Λιβάγια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (77′ Μπουζούκης), Αγιούμπ (60′ Νάγκι), Ζαχίντ (66′ Ανουάρ), Χατζηγιοβάνης (77′ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα.