Βίντεο

ΑΕΚ-Πανσερραϊκός 3-0: Περνά η Ένωση – Δηλώσεις (+vids)

Η Ένωση με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από Μάνταλο, Λιβάι Γκαρσία και Πινέδα νίκησε άνετα 3-0 και ουσιαστικά προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το ζητούμενο ήταν η νίκη-πρόκριση από το πρώτο ουσιαστικά ματς και να ξεκουραστούν κάποιοι παίκτες.

Τα έκανε και τα δύο η ΑΕΚ. Η Ένωση μπλόκαρε στο πρώτο μέρος, δεν είχε τη σωστή τελική πάσα, αλλά και την κατάλληλη εκτέλεση. Στο δεύτερο μέρος, όμως, είχε περισσότερη ένταση, φαντασία και ουσία και έφτασε σε ένα άνετο 3-0 επί του Πανσερραϊκού, που ουσιαστικά την οδηγεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί που θα βρει Ολυμπιακό ή Άρη.

Απείλησε, αλλά δεν σκόραρε η ΑΕΚ

Η Ένωση είχε τον πρώτο λόγο από το ξεκίνημα. Ο Πανσερραϊκός, ωστόσο, ο οποίος προπορεύεται στον όμιλό του κι έχει στόχο την άνοδο στη Super League ήταν καλά στημένος και κράτησε την ΑΕΚ χωρίς γκολ στο πρώτο 45λεπτο. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος ο Πάολο Φερνάντες, που είχε και δύο πολύ καλές στιγμές.

Στο 4’ φάουλ του Τσούμπερ, έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 7’ ωραία προσποίηση του Φερνάντες και σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 22’ ο Τζαβέλλας αδτόχησε, ενώ στο 23’ διαγώνιο σουτ του Μάνταλου, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου. Στο 25’ αδύναμο σουτ του Τσούμπερ, στα χέρια του Γιαννίκογλου, ενώ στο 28’ συνδυάστηκαν Φαν Βέερτ-Φερνάντες, ο δεύτερος όμως αστόχησε. Στο 40’ πάσα του Φερνάντες στον Μάνταλο, ο Γιαννίκλογου απέκρουσε σε κόρνερ το διαγώνιο σουτ του Έλληνα άσου. Στο 41’ μονοκόμματο σουτ του Ραντόνια δεν βρήκε στόχο.

Σκόραρε ο Μάνταλος

Η ΑΕΚ είχε περισσότερη ένταση στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 55’ θαυμάσια ενέργεια και σουτ του Πινέδα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, απομάκρυνε στη δεξιά γωνία ο Γιαννίκογλου, αλλά ο Μάνταλος πήρε το ριμπάουντ κι από κοντά άνοιξε το σκορ. Στο 59’ σουτ του Τσούμπερ έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Γκολ και ο Γκαρσία

Ο Αλμέιδα έριξε στο ματς τον Λιβάι Γκαρσία στη θέση του Φαν Βέερτ που είχε ενοχλήσεις κι αυτός έκανε το 2-0 στο 67’ Προσπάθεια του Αραούχο από αριστερά, η μπάλα κόντραρε, ο Χατζισαφί έστρωσε στον Γκαρσία κι αυτός ευστόχησε εύκολα σε αριστερό πλασέ για το 2-0.  Στο 75’ διαγώνιο σουτ του Άμραμπατ κόντραρε και στο 76’ γύρισμα του Άμραμπατ από δεξιά, σουτ στην κίνηση από τον Αραούχο, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου. Στο 80’ από λάθος των φιλοξενούμενων ο Ρότα αστόχησε από καλή θέση.

Το κεραδάκι ο Πινέδα

Στο 87’ δεν βρήκε στόχο και ο Μάνταλος από ευνοϊκό σημείο. Στο 89′, όμως, έγινε το 3-0. Ο Άμραμπατ έδωσε στον Λιβάι Γκαρσία, αυτός μπήκε στην περιοχή κι έστρωσε στον Πινέδα, ο οποίος εκτέλεσε για τον Γιαννίκογλου.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια (68’ Ρότα), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Φερνάντες (62’ Αραούχο), Φράνσον (62’ Γιόνσον), Πινέδα, Τσούμπερ (62’ Άμραμπατ), Μάνταλος, Φαν Βέερτ (56’ Γκαρσία).

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης, Παντεκίδης, Γιανναράκης, Πεταυράκης (60’ Λυμπεράκης), Κολομπίνο (68’ Ανάκογλου), Θυμιάνης, Μούργος, Στίνα (78’ Αλί Μπάμπα), Κανίς (60’ Σοφιανός), Κατσαντώνης (68’ Μπαϊροβιτς).