ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 0-0: Χ-ρωμάτισε «ασπρόμαυρο» το… σεντόνι

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: Ο ΠΑΟΚ άντεξε στην ασφυκτική πίεση της ΑΕΚ, κράτησε το 0-0 με μαζική άμυνα και «αγκαλιά» με τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Οι παίκτες του Αμπέλ Φερέιρα πήγαν στο ΟΑΚΑ, γνωρίζοντας ότι βολεύονται και με ισοπαλία, κάτι που στο τέλος έπαιξε καθοριστικό ρόλο! Από ένα σημείο κι έπειτα στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν μαζική άμυνα γνωρίζοντας ότι η ΑΕΚ δεν έχει άλλη επιλογή από το να πιέσει.

Ο ΠΑΟΚ επιστρατεύοντας και το σκληρό παιχνίδι που επέτρεψε ο Ντάνι Μακέλι άντεξε και πλέον είναι αγκαλιά με το… σεντόνι, καθώς του αρκεί ένας βαθμός στο τελευταίο ματς με τον Άρη στην Τούμπα για να εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έδειξαν επηρεασμένοι από τα συνεχόμενα ματς, αλλά στο τελευταίο μισάωρο έκαναν μια συγκλονιστική προσπάθεια. Δεν μπόρεσε να δημιουργήσει, όμως, κλασικές ευκαιρίες και μοιραία δεν μπόρεσε να πετύχει και το «χρυσό» γκολ που αναζητούσε.

Απάντησε με δύναμη στην πίεση

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με μια αλλαγή της τελευταίας στιγμής, καθώς ο Ίνγκασον ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα κι έτσι τη θέση του πήρε ο Μιχάι. Παράλληλα, είδε την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά και να πιέζει ψηλά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύναμη. Μάλιστα, σε κάποιες περιπτώσεις ο Μάκελι, ενδεχομένως και να χαρίστηκε στον Ροντρίγκο, ο οποίος με τα σκληρά του μαρκαρίσματα έβγαλε ουσιαστικά εκτός αγώνα τον Λιβάγια. Αυτό φάνηκε κι από τις δύο περιπτώσεις, όπου ο Κροάτης βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά έκανε ισάριθμες φορές κακό κοντρόλ. Ειδικά, η φάση του 14ου λεπτού είναι χαρακτηριστική όταν βγήκε τετ α τετ αλλά έχασε την μπάλα με αποτέλεσμα ο Πασχαλάκης να μπλοκάρει.

Στον… αργό ρυθμό του ΠΑΟΚ

Όσο κυλούσε το πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιβάλει πλήρως τον αργό ρυθμό που ήθελε στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα από ένα σημείο κι έπειτα οι γηπεδούχοι να μην μπορούν να βγάλουν φάση. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ολιβέιρα αναγκαζόταν να βγει στα πλάγια για να πάρει την μπάλα, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν πολλά εύκολα λάθη στο κέντρο. Με την «Ένωση» να έχει αυτή την εικόνα, οι παίκτες του Φερέιρα πήραν μέτρα και δημιούργησαν ευκαιρίες! Μάλιστα, σκόραραν με τον Άκπομ στο 31ο λεπτό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά καθώς είχε κάνει επιθετικό φάουλ στον Οικονόμου. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κρστιτσιτς έβγαλε με ωραία μπαλιά τον Ολιβέιρα στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, αλλά ο Πορτογάλος δεν έκανε καλό κοντρόλ και σούταρε αρκετά έξω.

Πλήγμα με Τσιγκρίνσκι και αλλαγή συστήματος!

Η αλήθεια είναι ότι ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να είχε βρει και γκολ στο πρώτο μέρος, αν δεν ήταν τόσο σταθερή η τριάδα στην άμυνα (Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Σβάρνας) της ΑΕΚ. Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, όμως, ο Καρέρα αναγκάστηκε να αλλάξει το 3-5-2 σε 4-3-3, καθώς ο Τσιγκρίνσκι αποχώρησε με πρόβλημα. Ο Ουκρανός αμυντικός σε ένα μαρκάρισμα στον Άκπομ έπεσε κάτω και ζήτησε αλλαγή, κάτι που έγινε με τον Βέρντε να μπαίνει στη θέση του. Η ΑΕΚ έδειχνε στα επόμενα λεπτά εκτός αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί και να χάνει δύο καλές ευκαιρίες (στο 54′ και 55′)! Τόσο ο Τζόλης, όσο κι ο Μαουρίτσιο έκανε σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ και στις δύο περιπτώσεις.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Τσιγκρίνσκι (47′ Βέρντε), Οικονόμου, Σβάρνας, Λόπεζ, Σιμόες (76′ Αραούχο), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Μιχάι, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Εσίτι, Μαουρίσιο, Τζόλης (74′ Στοχ), Μπίσεσβαρ (74′ Λημνιός), Άκπομ (66′ Σβιντέρσκι).