ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-2: Ματσάρα στο ΟΑΚΑ χωρίς νικητή!

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ΑΕΚΠΑΟΚ στο γεμάτο ντέρμπι του ΟΑΚΑ.

Νικητής δεν προέκυψε στο ντέρμπι ΑΕΚ-ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, αλλά σίγουρα κερδισμένο βγήκε το ελληνικό ποδόσφαιρο. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να μετατρέψει την υπεροχή του σε σαφές προβάδισμα. Η Ένωση έδειξε ψυχή και αντέδρασε δύο φορές στα γκολ του Σφιντέρσκι και πάλεψε ως το τέλος για τη νίκη.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» διατήρησε το αήττητο, αλλά για δεύτερη αγωνιστική δεν νίκησε, ενώ πάλι δέχτηκε δύο γκολ. Η ΑΕΚ κατάφερε να αντέξει στην πίεση και ισοφάρισε δύο φορές, αποφεύγοντας την ήττα, ενώ ευχαρίστησε με την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο τον κόσμο της.

Μέσα σε ωραία ατμόσφαιρα ξεκίνησε το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, παρουσία 50.000 θεατών. Η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά ξεκίνησε πιο ορεξάτα, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και έγινε απειλητικός και με τον ταχύτατο Λημνιό, δημιούργησε πολλά προβλήματα στους «κιτρινόμαυρους». Ο Άμπελ Φερέιρα εμφανίστηκε πιο διαβασμένος και αιφνιδίασε τον Νίκο Κωστένογλου, τόσο με το 4-4-1-1, όσο και με τον ταχύτατο τρόπο ανάπτυξης.

Στο 5’ ο Γιαννούλης έβγαλε την κάθετη στον Σφιντέρσκι, εκείνος πέρασε τον Μπάρκα και έσπασε στον Μπίσεσβαρ, με τον Τσιγκρίνσκι να κόβει το πλασέ πριν καταλήξει στα δίχτυα. Ακολούθησαν κι άλλες φάσεις που ο ΠΑΟΚ εξέθεσε την άμυνα της ΑΕΚ και στο 16’ ο Λημνιός έδωσε έτοιμο γκολ στον Σφιντέρσκι, ο οποίος από κοντά έγραψε το 0-1. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» συνέχισε να πιέζει και να απειλεί την άμυνα της ΑΕΚ, με εκφραστή τον Μπίσεσβαρ.

Στο 23’ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπακάκη μετά από σέντρα του Ελ Καντουρί. Ο Στέφαν Κλόσνερ είδε τη φάση στο VAR και καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο Μπίσεσβαρ όμως σημάδεψε το δοκάρι και χάθηκε η ευκαιρία να γίνει το 0-2.

Η ΑΕΚ στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει, με τον Κωστένογλου να αλλάζει το σύστημα από 3-5-2 σε 4-3-3, σε μια προσπάθεια να καλυφθούν τα αμυντικά κενά. Επιθετικά όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Ζίφκοβιτς, πέρα από ένα σουτ του Αλμπάνη στο 31’, που πέρασε πάνω από την εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε πιο δυνατά, με τους Γιακουμάκη και Ντέλετιτς να περνούν στο παιχνίδι. Ένα σουτ του Μπακάκη στο 47’ πέρασε δίπλα από την εστία του Ζίβκοβιτς, ενώ στο 54’ ο Λιβάγια εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ, ο Τσιγκρίνσκι έκανε την προβολή και ισοφάρισε σε 1-1. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση και στο 58’ με μια φάση, ίδια με το πρώτο του γκολ, ο Λημνιός στην αντεπίθεση, έδωσε για τον Σφιντέρσκι, ο οποίος πέτυχε το 1-2.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει από στημένες φάσεις, τις οποίες ανέλαβε ο Λιβάγια. Στο 60’ η εκτέλεση φάουλ πέρασε άουτ, ενώ στο 63’ από φάουλ του Κροάτη και επέμβαση του Ζίβκοβιτς σε κεφαλιά του Βράνιες, ο Μάνταλος σκόραρε με πλασέ. Ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, καθώς μέσω VAR διαπιστώθηκε ότι ο Μάνταλος ήταν οφσάιντ.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να απειλήσει, αλλά η άμυνα του ΠΑΟΚ είχε σωστές αντιδράσεις. Στο 79’ ωστόσο η Ένωση έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης 2-2, με τον Ντέλετιτς, μετά από παράλληλο γύρισμα του Μάνταλου. Το παιχνίδι πήρε φωτιά στη συνέχεια, με τον Άκπομ να κάνει το γυριστό σουτ στο 84’, αλλά ο Μπάρκας απέκρουσε σε κόρνερ. Ο Μπάρκας στο 87’ είπε εντυπωσιακά όχι σε νέο σουτ του Άκπομ. Η ΑΕΚ έψαξε το γκολ στα τελευταία λεπτά με εμπνεύσεις του Λιβάγια με σουτ και στημένες φάσεις, αλλά το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Παουλίνιο (46’ Ντέλετιτς), Λόπες, Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (86’ Κλωναρίδης), Αλμπάνης (46’ Γιακουμάκης), Λιβάγια.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μίσιτς, Ντούγκλας Αουγκούστο, Καντουρί, Λημνιός (77’ Ζαμπά), Μπίσεσβαρ (88’ Μαουρίσιο), Σφιντέρσκι (66’ Άκπομ).