ΑΕΚ-ΠΑΟΚ (87-81): Πρόκριση ΑΕΚ, «φάλτσο» Κορομηλά!

Στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς για τα Playoffs της Stoiximan Basket League, η ΑΕΚ αν και δυσκολεύτηκε στα τελευταία λεπτά κόντρα στον ΠΑΟΚ, επικράτησε με 87-81, παίρνοντας έτσι το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Παναθηναϊκό, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς διαμαρτύρονται και μάλιστα δικαίως για αντικανονικό κόψιμο του Macon λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και ενώ η διαφορά βρισκόταν μόλις στους 4 πόντους.

Σε ένα ματς για “γερά νεύρα”, η ΑΕΚ κατάφερε να ξεπεράσει το “εμπόδιο” του ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ με 87-81 και κατάφερε να πάρει το “εισιτήριο” για τα ημιτελικά των Playoffs στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League. Οι Θεσσαλονικείς διαμαρτύρονται έντονα για την επίμαχη φάση του αντικανονικού όπως αναφέρουν κοψίματος του Macon, η οποία ίσως έκρινε και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Η ΑΕΚ μπήκε πιο “ζεστά” στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκε με δυο καλάθια των Lojeski και Macon. Λίγο αργότερα, ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα τρίποντο του Τurner και ένα “hook” του Κακλαμανάκη. Η άμυνα της Ένωσης βελτιώθηκε αισθητά και έτσι πέρασε μπροστά στο σκορ με 12-7 χάρη σε δυο ενέργειες των Lojeski και Maciulis. Με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου στην αναμέτρηση, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου διατηρούσε σταθερά το προβάδισμά της και μάλιστα περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7 πόντους (22-15) χάρη σε ένα τρίποντο του Γκίκα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Θεσσαλονικείς να είναι πίσω στο σκορ με 6 πόντους διαφορά (26-20).

2ο δεκάλεπτο

Οι γηπεδούχοι στην αρχή της δεύτερης περιόδου, “έτρεξαν” ένα σερί 7-0 (33-20) με πρωταγωνιστές τους Ζήση, Maciulis και Macon. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα καλάθι του Griffin, ωστόσο σε εκείνο το σημείο το “συγκρότημα” του coach Αγγέλου βρήκε πολύ καλό ρυθμό και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Σύντομα, η “Βασίλισσα” “εκτόξευσε” τη διαφορά στους 15 πόντους (37-22) με ένα “drive” του Κατσίβελη. Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έτσι η Ένωση πήγε στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους με τη διαφορά να βρίσκεται στους 20 πόντους για πρώτη φορά (49-29) μετά από εύστοχο τρίποντο από τον Maciulis.

3ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να “τρέχει” ένα 0-5 σερί (49-34) έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Griffin, αλλά και τον Beech. Η ΑΕΚ απάντησε με τον ίδιο τρόπο μετά από ενέργειες των Χρυσικόπουλο και Macon φέρνοντας και πάλι τη διαφορά στους 20 πόντους (54-34). Σταδιακά, οι φιλοξενούμενοι βελτίωναν την εικόνα τους και στις δυο μεριές του γηπέδου, με αποτέλεσμα μετά από ένα καλάθι του Konate, η διαφορά να “πέσει” στους 12 πόντους (60-48). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το “μομέντουμ” του αγώνα, μειώνοντας λίγο πριν το τέλος της περιόδου στους 10 πόντους (65-55), αλλά ο Γκίκας έληξε το δεκάλεπτο με εύστοχο σουτ τριών πόντων (68-55).

4ο δεκάλεπτο

Παρά την προσπάθεια της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, η Ένωση κρατούσε τη διαφορά υπέρ της σταθερά πάνω από τους 10 πόντους. Με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να “ρίξει” τη διαφορά μετά από ώρα σε μονοψήφια νούμερα (76-67) χάρη σε ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Καμπερίδη. Η πίεση της ομάδας του coach Λυκογιάννη απέδωσε “καρπούς” και με 0-5 σερί, έριξε τη διαφορά μόλις στους 4 πόντους (81-77) με ένα καλάθι του Κακλαμανάκη. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Love έκλεψε την μπάλα, βγήκε στον αιφνιδιασμό και κόπηκε από τον Macon κανονικά όπως λένε οι διαιτητές της αναμέτρησης, ωστόσο οι άνθρωποι του “Δικέφαλου του Βορρά” κάνουν λόγο για αντικανονικό κόψιμο στο ταμπλό, σε μια άκρως αμφιλεγόμενη φάση.

Μετά από αυτήν τη φάση, η οποία αξίζει να αναφερθεί το γεγονός πως δεν ελέγχθηκε από τους διαιτητές της αναμέτρησης στο instant replay, η ΑΕΚ ήταν εύστοχη από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” με τον Macon και κάπως έτσι η Ένωση πήρε τη νίκη με 87-81 και παράλληλα το “εισιτήριο” για τα ημιτελικά των Playoffs στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.