Καλαμάτα

ΑΕΚ Β – Καλαμάτα 1-0: Ήττα στις… λεπτομέρειες από τους κιτρινόμαυρους

Η Καλαμάτα γνώρισε την ήττα με 1-0 από την ΑΕΚ Β’, σε ένα αμφίρροπο αγώνα που κάθε ομάδα κυριάρχησε για ένα ημίχρονο.

Το γκολ των κιτρινόμαυρων πέτυχε ο Χριστόπουλος στο 86′, ενώ η ΑΕΚ είχε και δοκάρι με τον Μιτάι.

Ο αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο η Καλαμάτα πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σημειώσει κάποιο γκολ, παρά τις ευκαιρίες των Μπακαγιόκο και Παυλίδη.

Στον αντίποδα, οι παίκτες της ΑΕΚ προσπαθούσαν να απειλήσουν με τις στατικές φάσεις, χωρίς να καταφέρουν κάτι το αξιοσημείωτο.

Το ημίχρονο έκλεισε με τη μοναδική καλή στιγμή για την ΑΕΚ όταν ο Ιατρούδης δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από παράλληλη σέντρα του Γιαννούτσου.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ: Super League 2 (2ος Όμιλος): Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν ανώτερη, έχοντας την κατοχή της μπάλας και δημιουργώντας κινδύνους για την εστία του Ταΐρη.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε και έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε σύγκριση με την Καλαμάτα.

Στο 85′ η Ένωση έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Μιτάι τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Ταΐρη.

Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Χριστόπουλος βγήκε τετ α τετ με τον Ταΐρη και με σουτ έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ Β.

Στη συνέχεια η Καλαμάτα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στις καθυστερήσεις του αγώνα έφτασε κοντά στην ισοφάριση με του Λουκίνα.

Ο επιθετικός της Μαύρης Θύελλας βγήκε τετ α τετ με τον Χατζηεμμανουήλ, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ με μια τεράστια απόκρουση είπε  κράτησε το μηδέν στην εστία του, αλλά και τη νίκη για την ομάδα του.

Κίτρινες: Ματέους (45′), Παπατόλιος (69′), Αναστασόπουλος (73′) (Καλαμάτα)

Ο αγώνας στο Δημοτικό Στάδιο Σπάτων ήταν κεκλισμένων των θυρών, λόγω προβλημάτων στη στατικότατα της κερκίδας.
Διαιτητής ήταν ο κ. Κουκούλας (Λέσβου) με βοηθούς τους κ.κ. Κορωνά (Πειραιά) και Δημόπουλο (Δυτ. Αττικής)

ΑΕΚ Β (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Μπακάκης, Γιαννούτσος, Λάτσι, Κορνέζος, Μπάμπης (89′ Αρβανίτης), Σαμπανάτζοβιτς, Γιούσης (79′ Χριστόπουλος), Μιτάι, Γερολέμου (79′ Μουστακόπουλος), Ιατρούδης (61′ Κοσίδης).
Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Τσελεπίδης (45′ λ.τρ. Αναστσασόπουλος), Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Τσαγκαλίδης, Ματέους (79′ Μοζέρ), Παυλίδης, Τάτος (79′ Νάνι), Κόκκορης (70′ Μαρκόφσκι), Λουκίνας