ΑΕΚ Β’ – ΟΦ Ιεράπετρας 0-1: Άλωσε το “Σεραφείδειο” με το χρυσό γκολ του Μίλερ – Δηλώσεις (+videos)

Χάρη στο χρυσό γκολ του Ιβάν Μίλερ στο 62ο λεπτό ο ΟΦ Ιεράπετρας έκαμψε με 1-0 εκτός έδρας την αντίσταση της ΑΕΚ Β’ και πήρε ένα τρίποντο που τον κρατάει στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, στον Α’ όμιλο της Super League 2.

Μία σημαντική νίκη στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής για τον Β’ όμιλο της Super League 2 πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (29/4) ο ΟΦ Ιεράπετρας, με τους Κρητικούς να παίρνουν το τρίποντο στο “Σεραφείδειο” απέναντι στην ΑΕΚ Β’ χάρη στο γκολ του Ιβάν Μίλερ στο 62ο λεπτό.

Η ΑΕΚ Β’ ήταν καλύτερη στο πρώτο μισό του πρώτου μέρους, σταδιακά όμως η Ιεράπετρα ισορρόπησε την κατάσταση και είχε την καλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με την καρφωτή κεφαλιά του Βουό στο 42′ μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Ό,τι δεν μπόρεσε πάντως να πετύχει ο Βουό, το έκανε ο Μίλερ στο 62ο λεπτό όταν μετά από ωραίο γύρισμα της μπάλας από τον Καζάου έκανε την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, για να νικήσει τον Θεοχάρη και να γράψει το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Οφρυδόπουλου να παίρνουν τα ηνία και να έχουν στο τελευταίο δεκάλεπτο 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, όμως η άμυνα του ΟΦ Ιεράπετρας άντεξε, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον κίπερ Κυρίτση, και κράτησε το πολύτιμο τρίποντο.

ΑΕΚ Β’: Θεοχάρης, Σταμούλης, Κάτσικας, Λάτσι, Γεωργέας (81′ Σταμούλης), Γερολέμου, Νούλας (46′ Ρουκουνάκης (55′ λ.τ Παρράς), Τζούντα Γκαρσία, Πιτιλάκος (63′ Κορομηλάς), Μπότος, Απ. Χριστόπουλος (55′ Κοσίδης)
ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ: Κυρίτσης, Καραγιάννης (71′ Καραμπέτσος), Στάμου, Ίτσιος, Ζήσης, Τσορνομάζ, Μπλανκ Καζάου (89′ Κάρδαρης), Μούλερ (82′ Παπαδάκης), Κατάλντι, Ντέντλερ, Βουό