ΑΕΚ – Βέλεζ 2-3 (πεν., 1-0 κ.α. και παρ): Αποκλεισμός στα πέναλτι (+video)

ΑΕΚ-Βελέζ: Αποκλεισμός σοκ για την «Ένωση» από το UEFA Europa Conference League με τους Βόσνιους να παίρνουν την πρόκριση στα πέναλτι με 3-2 (1-0 κ.α., παρ.) στο ΟΑΚΑ

O τεχνικός της ΑΕΚ Βλάνταν Μιλόγεβιτς επέλεξε να κάνει ένα ολικό λίφτινγκ στην ενδεκάδα της «Ένωσης» σχετικά με αυτή που ξεκίνησε στη Βοσνία. Ο Στάνκοβιτς πήρε τη θέση του Τσιντώτα στην εστία της ομάδας, οι Μπακάκης, Μιτάι, Τζαβέλλας και Βράνιες ήταν στην άμυνα της ομάδας, Οι Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι και Μάνταλος στο κέντρο, με τους Τάνκοβιτς, Αραούχο και Λιβάι Γκαρσία να είναι στην επίθεση.

Για την Βέλεζ, δεν υπήρξαν πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, ο Μπογκντάνοβιτς ήταν στο τέρμα, οι Όβτσινα, Ίσιτς, Ζεΐκοβιτς, Ντάριο στην άμυνα (όπως και στο πρώτο ματς), οι Χασάνοβιτς και Ράντοβατς (πήρε τη θέση του Μπραντάο που ήταν βασικός στο πρώτο ματς) στα χαφ, με τους Τσόσιτς, Πρσές και Άντζουσιτς να είναι πίσω από τον Ζαΐμοβιτς.

Δείτε ακόμη: ΑΕΚ – Βελέζ 1-0 (2-3 πεν.): Γκολ και highlights (video)

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε στο ξεκίνημα τα ηνία του ματς και απείλησε στο 10ο λεπτό όταν ο  Μπακάκης έκανε σέντρα από δεξιά, ο Αραούχο κατέβασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, σούταρε με δύναμη, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς μπλόκαρε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Βελέζ να απειλήσει. Ο Τσόσιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή μετά το κακό τάκλιν του Μπακάκη, έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά και ο Στάνκοβιτς είχε καλή θέση, μπλοκάροντας με διπλή προσπάθεια.

Στο 25ο λεπτό η ΑΕΚ απείλησε ξανά όταν μετά από σέντρα του Μπακάκη, ο Αραούχο έπιασε την κεφαλιά ψαράκι αλλά μπλόκαρε ο Μπογκντάνοβιτς.

Στο 34’ο Τάνκοβιτς βρήκε τον Σιμάνσκι μέσα στην περιοχή, αυτός έσπασε για τον Αραούχο που πλάσαρε στην απέναντι γωνία από πλεονεκτική θέση, αλλά δεν βρήκε εστία.

Δυο λεπτά αργότερα, σουτ στην κίνηση του Ράντοβατς μέσα από την περιοχή μετά από τραγική εκτίμηση της φάσης από τον Μιτάι, ο Στάνκοβιτς έκανε μεγάλη επέμβαση.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει ένταση με τον Αραούχο να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ αλλά και πάλι ο Μπογκντάνοβιτς απέκρουσε στερώντας από την ΑΕΚ το προβάδισμα.

Η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο μέρος όπως και στο πρώτο και μάλιστα στο 52ο λεπτό απείλησε την εστία της Βελέζ όταν ο Λιβάι Γκαρσία πάτησε περιοχή, πάσαρε, αλλά ο Τάνκοβιτς δεν κατάφερε να βρει εστία, με το σουτ του να φευγει ψηλά άουτ.

Στο 70ο λεπτό ο Άντζουσιτς άδειασε τους παίκτες της ΑΕΚ, πάσαρε στον Τσόσιτς, ο οποίος αστόχησε από το ύψος του πέναλτι.  Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο ματς ψάχνοντας το γκολ, το οποίο το βρήκε στο 76΄με τον Τζαβέλλα αλλά αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η «Ένωση» στάθηκε άτυχη και στο 80ο λεπτό όταν ο Λιβάι Γκαρσία έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά αυτή πέρασε ελάχιστα άουτ. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Αλμπάνης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ πέρασε άουτ.

Στο 90+1΄ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε και αυτός σε πολύ καλή θέση αλλά η μπάλα δεν βρήκε τον στόχο και πέρασε άουτ. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η Βελέζ θα άφηνε εκτός Ευρώπης από τον Ιούλιο την ΑΕΚ ο Πέτρος Μάνταλος είχε αντίθετη άποψη. Στο 90+8’ μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τον Λόπεζ, ο Αλμπάνης έκανε το γέμισμα, ο Ανσαριφάρντ πήρε την κεφαλιά και ο Μάνταλος με κοντινό τελείωμα σκόραρε για να γράψει το 1-0 για την ΑΕΚ, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο 108΄ ο Λόπες έκλεψε και έφυγε προς την αντίπαλη περιοχή, έκανε το γύρισμα στον Μάνταλο που ήρθε σαν τρέιλερ αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα. Κάτι δεν άλλαξε στη συνέχεια και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μπακάκης (91΄Σβάρνας), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μιτάι (68΄Έλντερ Λόπεζ), Λε Ταλέκ, Μάνταλος, Σιμάνσκι, Λιβάι Γκαρσία (80΄Αλμπάνης, 91΄λ.τ Σάκχοφ), Τάνκοβιτς (62΄Ανσαριφάρντ), Αραούχο.

Βελέζ Μόσταρ: Μπογκντάνοβιτς, Όβτσινα, Ίσιτς (95’ Μπραντάο), Ζελίκοβιτς, Φερέιρα, Χασάνοβιτς, Ράντοβατς (86΄Ζβόνιτς), Τσόσιτς (95’ Όσμιτς), Πρσες (62΄Βεχάμποβιτς), Άντζουσιτς (72΄Σβιγιάνοβιτς), Ζαΐμοβιτς (72’ Γκεοργκίεβιτς).