ΑΕΚ-Βόλος 0-1: Την τιμώρησαν Ντέλετιτς, Κλέιμαν – Μεγάλη νίκη οι Βολιώτες (+videos)

ΑΕΚ-Βόλος: Η ομάδα της Μαγνησίας νίκησε την Ένωση στη Ριζούπολη.

Μεγάλο «διπλό» πανηγύρισε ο Βόλος στη Ριζούπολη, επικρατώντας 1-0 της ΑΕΚ, για τη 2η αγωνιστική. Ο Ντέλετιτς πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ στο 18’ και οι «κυανέρυθροι» στη συνέχεια αμύνθηκαν σωστά και άντεξαν στην πίεση της Ένωσης, η οποία δεν είχε τις λύσεις για να βρει το γκολ.

Ο Κλέιμαν ήταν εντυπωσιακός στις επεμβάσεις του και κράτησε το μηδέν στην εστία του, με την ΑΕΚ να μένει από ιδέες για το πώς να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο τρόπος που έκανε επιθέσεις η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν σωστός, αλλά εξίσου σωστά αμυνόταν ο Βόλος.

Στο πρώτο παιχνίδι που η ΑΕΚ βρέθηκε να κυνηγά το σκορ, δεν είχε τις απαντήσεις για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Πώς παρατάχθηκαν
Ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε να μην αλλάξει τίποτα στην ενδεκάδα σε σχέση με την πρεμιέρα της ΑΕΚ στη Λαμία. Ίδια πρόσωπα, ίδιο σύστημα, αν και ο πάγκος είναι ενισχυμένος με τους Γκατσίνοβιτς και Μουκουντί.

Στο ντεμπούτο του ο Κώστας Μπράτσος, έκανε μόλις μία αλλαγή στο βασικό σχήμα, αφήνοντας εκτός ενδεκάδας τον Ματίγια, αλλά διατήρησε το σύστημα.

Κατοχή η ΑΕΚ, αντεπιθέσεις ο Βόλος
Η ΑΕΚ θέλησε να μπει δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο δυσκολευόταν να βρει χώρους, με τον Βόλο να αμύνεται αποτελεσματικά. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βγουν στην αντεπίθεση κι έκαναν κάποια σουτ με τον Βίκτορ Φερνάντεθ και τον Μεταξά, που δεν ανησύχησαν τον Στάνκοβιτς.

Η πίεση ψηλά της ΑΕΚ δεν δημιουργούσε προβλήματα στην ομάδα του Μπράτσου, που άντεχε και η μπάλα δεν έφτανε εύκολα στα καρέ του Κλέιμαν.

Γκολάρα ο Ντέλετιτς
Ο Βόλος έψαχνε χώρους για να απειλήσει στις αντεπιθέσεις και στο 18’ κατάφερε να προηγηθεί με ένα εντυπωσιακό γκολ. Ο Ντέλετιτς πήρε τη μπάλα αρκετά μέτρα εκτός περιοχής και έπιασε ένα δυνατό σουτ, χωρίς να βλέπει εστία, αλλά ο Στάνκοβιτς αιφνιδιάστηκε και παρά την προσπάθειά του, δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ. Ο μέσος του Βόλου δεν πανηγύρισε, σεβόμενος το γεγονός ότι έχει αγωνιστεί στην ΑΕΚ.

Απειλή με Τσούμπερ
Η Ένωση έψαχνε τρόπο να απειλήσει αλλά δυσκολευόταν, καθώς ο Βόλος είχε κλείσει τους διαδρόμους. Στο 32’ όμως η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ με τον Τσούμπερ. Ο Γιόνσον του πέρασε ωραία τα μπάλα, εκείνος εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Κλέιμαν έκανε τρομερή απόκρουση, διώχνοντας σε κόρνερ.

Η πίεση της ΑΕΚ ήταν ασφυκτική, αλλά ανούσια, καθώς έως το τέλος του ημιχρόνου, κατάφερε να κάνει ένα σουτ στο 43’ με τον Μάνταλο, που κατέληξε στα χέρια του Κλέιμαν.

Αλλαγές και πίεση
Ο Ματίας Αλμέιδα αποφάσισε να κάνει αλλαγές στο ημίχρονο, ρίχνοντας στη μάχη τους Γκατσίνοβιτς και Λιβάι Γκαρσία, σε μια προσπάθεια να βρει το γκολ. Η ΑΕΚ πίεζε έντονα και στο 51’ ο Κλέιμαν εξουδετέρωσε καλό σουτ του Γκατσίνοβιτς.

Στο 62’ ο Ντέλετιτς έπεσε στην περιοχή της ΑΕΚ και η φάση εξετάστηκε από το VAR για πέναλτι, αλλά δεν υπήρξε παράβαση.

Ασφυκτικό πρέσινγκ
Στο 64’ ο Λιβάι Γκαρσία προσπάθησε με σκαφτό πλασέ να κρεμάσει τον Κλέιμαν, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 67’ ο Τσούμπερ έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Βόλος στο 78’ απείλησε για πρώτη φορά μετά το γκολ που πέτυχε, αλλά το πλασέ του φαν Βέερτ ήταν άστοχο. Στο 79’ ο Σιμάνσκι έπιασε το πλασέ στην κίνηση, αλλά και πάλι ο Ισραηλινός γκολκίπερ μπλόκαρε.

Στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΚ απείλησε με τον Αλμπάνη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ενώ στο 90+3’ ο Βόλος σκόραρε με τον Τσοκάνη στις καθυστερήσεις, αλλά ήταν οφσάιντ και δεν μέτρησε.

AΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον (82’ Αλμπάνης), Πινέδα (65’ Ρότα), Άμραμπατ (46’ Γκατσίνοβιτς), Τσούμπερ, Μάνταλος (46’ Λιβάι Γκαρσία), Αραούχο.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχος, Λούνα, Σιέλης, Εσκοβάλ, Τσοκάνης, Μεταξάς (56’ Ματίγια), Ντέλετιτς (81’ Πίρινεν), Πάολο Φερνάντες, Βίκτορ Φερνάντεθ (71’ Ουές), φαν Βέερτ.