Superleague

ΑΕΚ – Βόλος 2-2: Τι είχες ΑΕΚ, τι είχα πάντα!

Η ΑΕΚ έδειξε κόντρα στον Βόλο ότι είναι βαριά «άρρωστη» κι οι φιλοξενούμενοι πήραν βαθμό, ενώ θα μπορούσαν να είχε κερδίσει το ματς.
Επιστροφή μετά από πέντε μήνες

Η ΑΕΚ είχε πολλές απουσίες στην αναμέτρηση με τον Βόλο, ωστόσο είχε και μια σημαντική επιστροφή. Ο Ντάμιαν Σιμάνσκι ξεκίνησε βασικός στην επιστροφή του μετά από πέντε μήνες, καθώς είχε να αγωνιστεί από το τελευταίο ματς των playoffs με τον Ολυμπιακό στις 19 Ιουλίου. Ο Πολωνός μέσος είχε κάνει «καθαρισμό» στον αχίλλειο.

Το έκανε όπως ο Γκαρσία!

Στον αγώνα με τον Απόλλωνα ο Γκαρσία είχε σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στη Ριζούπολη. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Τάνκοβιτς να το κάνει στο ίδιο γήπεδο! Ο Σουηδός ακραίος το έπραξε από την ίδια πλευρά αλλά στο απέναντι τέρμα σε σχέση με τον συμπαίκτη του, ο οποίος μάλιστα ήταν αυτός που έκανε το σουτ που προήλθε το κόρνερ. Ο Κλέιμαν δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα, η οποία χτύπησε και στο δοκάρι. Κάπως έτσι η ΑΕΚ έκανα το ιδανικό ξεκίνημα, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 3′, ενώ στο 12′ είχε καλή στιγμή με τον Ολιβέιρα για το 2-0. Ο Πορτογάλος βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά η μπάλα μετά το διαγώνιο σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

ΑΕΚ – Βόλος 2-2: Γκολ και highlights (video)

Η βαθμολογία της Super League μετά και τη 13η αγωνιστική

Η ίδια τραγική εικόνα

Το πρόβλημα της ΑΕΚ, όμως, δεν είναι στην επίθεση αλλά στην άμυνα, η οποία για ακόμα ένα ματς είχε τραγική εικόνα. Η ισοφάριση των φιλοξενούμενων, άλλωστε, προήλθε από λάθος απομάκρυνση του Τσιγκρίνσκι μετά από σέντρα του Μπαρτόλο. Η μπάλα έφτασε στον Φεράρι, ο οποίος με σουτ στην «κλειστή» δεξιά γωνία του Τσιντώτα έκανε το 1-1 στο 15′. Πέρα από αυτή τη φάση, οι «κιτρινόμαυροι» δεν ενέπνευσαν γενικότερα καμία εμπιστοσύνη, οι επιστροφές μετά την αλλαγή της κατοχής ήταν η… συνηθισμένα κακή ενώ κάθε γέμισμα στην περιοχή αποτελούσε απειλή. Ο Βόλος θα μπορούσε να είχε πετύχει δεύτερο γκολ στο 23′ όταν ο Μπαρτόλο βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά η μπάλα μετά το διαγώνιο σουτ που έκανε πέρασε έξω.

Το… γύρισε με Ουάρντα, το «έσωσε» ο Φεράρι

Η ομάδα της Θεσσαλίας συνέχισε να πιέζει ψηλά και τελικά έκανε την πλήρη ανατροπή με τον Ουάρντα, ο οποίος ξεκίνησε φορώντας μάσκα, στη συνέχεια την έβγαλε αλλά αντιμετώπισε πρόβλημα καθώς δέχθηκε δύο φορές την μπάλα στο πρόσωπο. Κι όμως όταν έπρεπε ήταν εκεί! Στο 34′, ο Μπαρτόλο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά κι ο Αιγύπτιος μόνος του και όντας καλυπτόμενος πραγματοποίησε το 1-2! Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Σιμάνσκι, ύστερα από πάσα του Σιμόες, έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Φεράρι έδιωξε την μπάλα με το κεφάλι πριν περάσει τη γραμμή.

Πίεσε η ΑΕΚ

Ο Καρέρα έβαλε τον Σάκχοφ στη θέση του Σιμάνσκι με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όπου η ΑΕΚ όπως ήταν αναμενόμενο πίεσε τον Βόλο για να βρει γκολ ισοφάρισης. Στο 58′ μπήκε κι ο Ανσαριφάρντ στη θέση του Τάνκοβιτς, με την «Ένωση» να αλλάζει τον σχηματισμό της σε 4-4-2, με τους Καρίμ και Ολιβέιρα στην κορυφή! Ο Πορτογάλος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 61′ όταν μετά τη συρτή σέντρα του Μιτάι από τα αριστερά, κοντρόλαρε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, έκανε το σουτ αλλά ο Σάντσες με προβολή έδιωξε σε κόρνερ. Την ίδια ώρα, ο Βόλος παρέμεινε ιδιαίτερα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και σε κάθε ευκαιρία πήγαινε να απειλήσει την έτσι κι αλλιώς «εύθραυστη» άμυνα των «κιτρινόμαυρων».

Απίστευτη ισοφάριση και αποβολή!

Ο Ανσαριφάρντ ήταν αυτός που έδωσε τελικά τη λύση στην ΑΕΚ, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 71ο λεπτό, μετά από μια απίστευτη φάση διαρκείας στη μικρή περιοχή του Βόλου. Ολιβέιρα και Καρίμ πάλευαν με όλη την άμυνα των φιλοξενούμενων, η οποία δεν μπόρεσε να απομακρύνει και μετά από πολλές κόντρες, η μπάλα έφτασε στον Ιρανό επιθετικό, ο οποίος με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίχτυα. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ένα «γεμάτο» 20λεπτο να ψάξουν το γκολ της νίκης, ωστόσο ο Παουλίνιο με μια ανόητη ενέργεια άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Για ακόμα μια φορά στο ματς έχασε τον Φεράρι, τον κράτησε από τη φανέλα και μοιραία είδε τη δεύτερη κίτρινη στο 74′.

Με δέκα κι ο Βόλος, «απάντησε» η ΑΕΚ

Ο Ολιβέιρα έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 77′ όταν μετά από τρομερή ατομική ενέργεια του Αλμπάνη, βρέθηκε ξανά στη μικρή περιοχή, αλλά το σουτ του έδιωξε σε κόρνερ ο Κλέιμαν. Ο Πορτογάλος, όμως, κέρδισε στο 84′ την αποβολή του Κολόμπο, ο οποίος είδε αρχικά την κίτρινη, αλλά ο Σιδηρόπουλος μετά τον έλεγχο στο VAR τον απέβαλε καθώς ο παίκτης της ΑΕΚ ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

Ακόμα κι έτσι, όμως, η «Ένωση» δεν μπόρεσε να διατηρήσει την αριθμητική ισορροπία, καθώς έπειτα από μια μονομαχία ο Σάκχοφ δεν συγκράτησε τα νεύρα του και έσπρωξε το κεφάλι του Ουάρντα και δέχθηκε απευθείας κόκκινη! Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βόλος έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει το ματς, όταν μετά από μια εξαιρετική αντεπίθεση ο Μπαρτόλο βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα, ο οποίος απέκρουσε κόρνερ.