ΑΕΛ-Άρης 0-0: Όλα μηδέν…

Κακό παιχνίδι με λιγοστές φάσεις σημειώθηκε στο AEL FC Arena ανάμεσα σε ΑΕΛ και Άρη.
Στο μηδέν έμειναν ΑΕΛ και Άρης στο AEL FC Arena, σε ένα παιχνίδι που δεν θα μείνει στη μνήμη κανενός. Οι δύο ομάδες είχαν λιγοστές ευκαιρίες να σκοράρουν, κάτι που δεν… επέτρεψαν οι Κρίστινσον και Κουέστα, οι οποίοι ήταν σταθεροί στις επεμβάσεις τους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΛ να είναι κάπως πιο κινητική, ενώ ο Άρης προσπάθησε να ισορροπήσει. Ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν ελάχιστες καλές φάσεις. Οι «βυσσινί» είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, με τους Ουάρντα και Κάτσε να κάνουν κάποιες καλές ενέργειες, χωρίς ωστόσο τα τελειώματα να ανησυχούν τον Κουέστα. Ακίνδυνοι ήταν οι παίκτες του Άρη, καθώς στο 34’ ο Γκάμα έκανε ένα αρκετά καλό σουτ, που όμως δεν βρήκε στόχο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Κάτσε βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Η εικόνα του αγώνα δεν βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν με αξιώσεις. Στο 59’ το σουτ του Γκάμα πέρασε δίπλα από την εστία του Κρίστινσον και στο 64’ ο Κουέστα μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Κάτσε. Στο 80’ ένα σουτ του Καρανίκα ανάγκασε τον Κουέστα να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση. Στο 84’ το παιχνίδι είχε μικρή διακοπή, καθώς ακούστηκαν ρατσιστικά συνθήματα για τον Μπα. Από εκεί και πέρα δεν σημειώθηκε κάποια άλλη μεγάλη φάση και το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς, Μπέρτος, Κάτσε, Μιλοσάβλιεβιτς (78’ Μπούστος), Σεσέροβιτς (90+3’ Μπάλλας), Καρανίκας, Παπάζογλου (86’ Νούνιτς), Ουάρντα

Άρης (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Ροζ, Σάσα (62’ Μπα), Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα (78’ Μαρτίνες), Ιντέγε, Λάρσον (69’ Ντιγκινί).