ΑΕΛ – Άρης 0-1: Σπουδαία πρόκριση για τους “κιτρίνους”

Ο Άρης επικράτησε 1-0 της ΑΕ Λεμεσού στη Λάρνακα χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νικολά Ντιγκινί στο 14′ και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, πήρε σπουδαία πρόκριση για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τη νορβηγική Μόλντε.
Ο Άρης ήταν καλύτερος στο σύνολο των δύο αγώνων και πήρε μία σπουδαία πρόκριση, καθώς επικράτησε 1-0 της ΑΕ Λεμεσού στο γήπεδο της Λάρνακας και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, πήρε το εισιτήριο για τον για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τη νορβηγική Μόλντε.
Το “χρυσό” γκολ της ομάδας του Σάββα Παντελίδη σημείωσε ο Νικολά Ντιγκινί στο 14ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ η ΑΕΛ είχε δοκάρι με τον Νίλσεν Τεϊσέιρα στο 38′ και έμεινε με 10 παίκτες στο 83′ λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μπορίς Γκοντάλ.

Θυμίζουμε πως η κλήρωση για τα playoffs του Europa League θα γίνει την προσεχή Δευτέρα (05/08) στις 14:30 το μεσημέρι.

Δείτε το γκολ και τις καλύτερες φάσεις

1. Ο ΙΝΤΕΓΕ ΑΡΧΙΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΒΕΣΗ
Στις αρχές του καλοκαιριού, οι διοικούντες τον Άρη έκαναν την υπέρβαση και προχώρησαν στην απόκτηση του Μπράουν Ιντέγε. Ο Νιγηριανός είχε (απο)δείξει πως διαθέτει φονικό ένστικτο τόσο με τη φανέλα του Ολυμπιακού όσο και προηγουμένως με τη Γουέστ Μπρομ. Μπορεί στο πρώτο παιχνίδι με την ΑΕΛ ο έμπειρος φορ να ήταν… μοιραίος για την ομάδα του, αφού έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες να χριστεί σκόρερ, αλλά στη ρεβάνς πήρε την εκδίκησή του.

Στο 14ο λεπτό κέρδισε έξυπνα το πέναλτι από τον Βοζίνια, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Νικολά Ντιγκινί, ενώ δέκα λεπτά αργότερα θα μπορούσε να “κλειδώσει” την πρόκριση, αλλά ο Βοζίνια αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του με διπλή επέμβαση. Γενικότερα, ο Ιντέγε ήταν μέσα στις φάσεις, έδωσε μάχες, είχε κι άλλη μία καλή στιγμή στο 52′ και έδειξε πως το γκολ είναι θέμα χρόνου να έρθει, αλλά και πως μπορεί να βοηθήσει τους “κίτρινους” σε Ελλάδα και Ευρώπη.

2. ΝΕΥΡΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ
Παρά το γεγονός πως ο Άρης προηγήθηκε νωρίς στην αναμέτρηση, δεν διαχειρίστηκε ψύχραιμα το υπέρ του προβάδισμα, αφού έπεσε στην παγίδα της ΑΕΛ. Οι Κύπριοι έπαιξαν σκληρά, στα όρια του αντιαθλητικού, με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν νευρικότητα στους παίκτες του Σάββα Παντελίδη. Αντί, λοιπόν, οι “κίτρινοι” να ψάχνουν ένα δεύτερο τέρμα για να “κλειδώσουν” τη νίκη/πρόκριση μπήκαν σε μία λανθασμένη λογική, η οποία θα μπορούσε να τους κοστίσει, αφού ο Πορτογάλος ρέφερι έβγαζε τη μία κίτρινη κάρτα μετά την άλλη. Άλλωστε, στο 83ο λεπτό δεν δίστασε να αποβάλλει τον Μπορίς Γκοντάλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μαρτίν Τόνσο.

3. ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Η ΑΕΛ
Στο σύνολο των δύο αγώνων, ο Άρης ήταν καλύτερος και άξιζε την πρόκριση. Στο πρώτο αγώνα η ΑΕ Λεμεσού δεν έκανε ούτε μία αξιόλογη φάση, ενώ στο αποψινό παιχνίδι, πέρα από το τετ α τετ του Χουράδο στο 4ο λεπτό και την κεφαλιά του Ιβάν Κάρλος στο 81′, δεν απείλησε με αξιώσεις την εστία του Χουλιάν Κουέστα. Είναι χαρακτηριστικό πως οι παίκτες του Κερκέζ προσπαθούσαν κυρίως μέσω στημένων φάσεων να βάλουν δύσκολα στον Ισπανό τερματοφύλακα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μόνο μετά την είσοδο του δραστήριου Ζαρσίνιο, οι Κύπριοι έδειξαν “σφυγμό”, αλλά και πάλι δίχως να κάνουν ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Κουέστα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΕΛ: Βοζίνια, Γκαστανιάγα, Α. Τεϊσέιρα, Γκοντάλ, Ν. Τεϊσέιρα (65′ Ζαρσίνιο), Γουίλερ (52′ Αβραάμ), Αντάμοβιτς, Ζντραφκόφσκι, Αγκάνοβιτς, Γκαζαριάν, Χουράδο (52′ Κάρλος).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ρόουζ, Κόρχουτ, Μπάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Λάρσον (61′ Λάρσον), Ντιγκινί, Ιντέγε (86′ Μαρτίνες).