ΑΕΛ – Αστέρας 3-2: Ματσάρα και γκολάρες στη Λάρισα (+ videos)

Η ΑΕΛ επικράτησε του Αστέρα με 3-2 σε ένα απολαυστικό παιχνίδι με πέντε πανέμορφα γκολ και τις δυο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Η ομάδα της Λάρισας έχει πλέον ένα ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση. (VIDEOS)

Ένα πανέμορφο παιχνίδι διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης στην Λάρισα με την ΑΕΛ να επικρατεί με 3-2 του Αστέρα σε μια αναμέτρηση που είχε πανέμορφα γκολ και αρκετές φάσεις από τις δυο ομάδες που είχαν από ένα ημίχρονο στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι μετά το τελικό αποτέλεσμα έχουν πάρει ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στους οκτώ του θεσμού αλλά όλα θα ξεκαθαρίσουν στη ρεβάνς που θα γίνει σε δυο εβδομάδες στην Τρίπολη.

Η ΑΕΛ μπήκε αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και είχε ένα εκπληκτικό πρώτο 25λεπτο όπου και κατάφερε να πετύχει δυο τέρματα. Οι “βυσσινί” απείλησαν πρώτα στο 5′ με τον Ντέλετιτς να σουτάρει και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη.

Στο επόμενο λεπτό όμως ο Ντέλετιτς με ωραία ενέργεια πέρασε δυο αντιπάλους του και πλάσαρε εύστοχα για να ανοίξει το σκορ για την ΑΕΛ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγουν στο αποτέλεσμα και να απειλήσουν αλλά χωρίς να φτιάξουν κάποια κλασική ευκαιρία μπροστά από την εστία του Κρίστινσον.

Η ομάδα του Φέστα πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 18′ με τον Ντέλετιτς και πάλι το οποίο ακυρώθηκε κακώς ως οφσάιντ καθώς ο επιθετικός της ΑΕΛ έφυγε από καθαρή θέση. Ο α’ βοηθός, Σίπκας, σήκωσε τη σημαία και το γκολ δεν μέτρησε με τους “βυσσινί” να βγάζουν ανακοίνωση.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ στο 22′ με εκτέλεση φάουλ του Ζίζιτς. Ο στόπερ της ΑΕΛ από αρκετά μακριά επιχείρησε ένα δυνατό σουτ εκμεταλλευόμενος και την κατάσταση του αγωνιστικού καθώς έκανε τη μπάλα να σκάσει προ του Αθανασιάδη και τον νίκησε γράφοντας το 2-0.
Ο Αστέρας ανέβασε την απόδοση του χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει την εστία της ΑΕΛ μέχρι το 43′ της αναμέτρησης. Τότε οι Αρκάδες μείωσαν το σκορ με τον Τσιλιανίδη σε 2-1. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων με απίστευτη εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό γάμα του Κρίστινσον ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει.
Δυο λεπτά αργότερα όμως η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι όταν ο διαιτητής Σέζος έδειξε την άσπρη βούλα σε μια φάση όπου τον ριπλέι δεν τον δικαιώνει όμως καθώς στην έξοδο του ο Αθανασιάδης έδιωξε πρώτα τη μπάλα και μετά ο Ντέλετιτς βρήκε πάνω του και έπεσε στο έδαφος. Η συγκεκριμένη απόφαση προκάλεσε και την έντονη αντίδραση των παικτών του Αστέρα και δη του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Ο Φατιόν ανάλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-1 για την ομάδα του και δίνοντας της και πάλι προβάδισμα δυο τερμάτων.

ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ

Το δεύτερο μέρος στην Λάρισα βρήκε τον Αστέρα να είναι καλύτερος και να προσπαθεί να μειώσει από τα πρώτα λεπτά το σκορ ώστε να μπει ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Στο 56′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Γκοίκοβιτς να απομακρύνει λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή μετά το πλασέ του Μανιά.

Στο 64′ ο Ιγκλέσιας βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι έδιωξε ο Κρίστινσον με το πόδι.

Ένα λεπτό αργότερα όμως οι Αρκάδες έφτασαν στο γκολ και μάλιστα με εκπληκτικό τρόπο. Ο Κυριακόπουλος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Μανιά στο πρώτο δοκάρι να πετάγεται και να πιάνει το τακουνάκι με το οποίο νίκησε τον Κρίστινσον και έγραψε το 3-2.

Ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει και μετά το 3-2 και στο 69′ θα μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση. Σε κόρνερ από τα δεξιά ο Μανιάς έκανε το πρώτο σουτ με τη μπάλα να πηγαίνει προς τον Δουβίκα ο οποίος δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά και να στείλει τη μπάλα προς την εστία. Αυτή έφυγε παράλληλα και ο Μουνάφο από κοντά κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα.
Γήπεδο: “AEL FC ARENA”

Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς)

Βοηθοί: Σταύρος Σίπκας (Σάμου), Σάββας Νικόλαος (Σερρών)

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Γιακιμόφσκι, Ζίζιτς, Σικάβκα (80′ Πίτι), Νούσιος (61′ Νούνιτς), Σεσέροβιτς (75′ Μπαργκάν), Γκοΐκοβιτς, Φατιόν.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (82′ Ρόλε), Φερνάντεθ (67′ Δουβίκας), Μανίας.

Γκολ: 6′ Ντέλετιτς, 22′ Ζίζιτς, 46′ Φατιόν/43′ Τσιλιανίδης, 65′ Μανιάς

Κίτρινες: 61′ Μιλοσάβλιεβιτς/13′ Κώτσιρας,  31′ Τσιλιανίδης, 45′ Αθανασιάδης