ΑΕΛ – ΟΦΗ 0-1: Λύτρωση με αυτογκόλ για τους Κρητικούς

ΑΕΛ – ΟΦΗ: Οι Κρητικοί επικράτησαν 1-0 των «βυσσινί», οι οποίοι προβλημάτισαν και πάλι.

Νικηφόρα πέρασε ο ΟΦΗ από το Αλκαζάρ, επικρατώντας 1-0 της ΑΕΛ. Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, χάρη στο αυτογκόλ του Σπαρβ στο 58’. Οι «βυσσινί» για ένα ακόμη παιχνίδι δεν είχαν καλή εικόνα, καθώς δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κινδύνους στην εστία των Κρητικών.

Ανάγκη και πίεση για τη νίκη είχαν ΑΕΛ και ΟΦΗ, γεγονός που βάρυνε τα πόδια των ποδοσφαιριστών στο πρώτο ημίχρονο. Οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες, καθώς η μεγαλύτερη προσοχή δινόταν στην άμυνα.

Η πιο καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ανήκε στον ΟΦΗ, όταν στο 25’ ο Σαρδινέρο βρέθηκε απέναντι από τον Νάγκι στη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 31’ ο Πινακάς απείλησε με μια κεφαλιά, αλλά ο Σωτηρίου μπλόκαρε. Ως το τέλος του ημίχρονου, δεν υπήρξε κάποια σημαντική ευκαιρία, με τους παίκτες να ταλαιπωρούν τη μπάλα και να κάνουν πολλά λάθη.

Δείτε ακόμη:

ΑΕΛ – ΟΦΗ 0-1: Γκολ και highlights (video)

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ άρχισε να είναι κάπως πιο πιεστικός, κερδίζοντας μέτρα μέσα στο γήπεδο και πιέζοντας την εστία του Νάγκι, με καλύτερη στιγμή το σουτ του Στάικου στο 52’. Και στο 58’ από εκτέλεση φάουλ του Μπαλογιάννη, ο Διαμαντής πήγε για την προβολή, αλλά ο Σπαρβ στην προσπάθειά του να διώξει, πέτυχε το αυτογκόλ για το 0-1.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, έχοντας φρεσκάρει πριν το γκολ την επίθεσή της, αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο. Ο ΟΦΗ συνέχισε να διατηρεί την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί και τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς ευκαιρίες και με πολλές διακοπές για φάουλ και κάρτες.

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Νάγκι, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Σπαρβ, Φίλιπ, Μιλοσάβλιεβιτς (80’ Ζαχαράκης), Ντουρμισάι (57’ Γιουνές), Πλατέλλας, Ζίζιτς, Πινακάς (57’ Τρούγιτς), Μπέρτος (63’ Γλυνός).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Λυμπεράκης (86’ Κοροβέσης), Γιαννούλης, Διαμαντής, Βούρος, Ουές, Μεγιάδο, Στάικος, Μπαλογιάννης (78’ Γιάννου), Στάρτζεον (90+3’ Γρίβας), Σαρδινέρο.