ΑΕΛ – Παναθηναϊκός 0-2: Διπλό και με τη… βούλα!

ΑΕΛ – Παναθηναϊκός: 0-2: Τέταρτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Γιώργου Δώνη, η οποία κέρδισε τρία πέναλτι!

Με πέναλτι του Τάσου Χατζηγιοβάνη στο 25ο λεπτό και ακόμα ένα στις καθυστερήσεις από τον Γιάννη Μπουζούκη, οι «πράσινοι» μείωσαν στο -3 από την ΑΕΚ, η οποία την Κυριακή (26/1) υποδέχεται τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο Γιώργος Δώνης υποχρεώθηκε να αγωνιστεί χωρίς τον Φεντερίκο Μακέντα, καθώς την Παρασκευή ανέβασε πυρετό, ενώ έδωσε για πρώτη φορά φανέλα βασικού στον Ντόμινικ Νάγκι.

Ο Ούγγρος αγωνίστηκε ως δεξιός εξτρέμ και στην κορυφή έπαιξε ο Αργύρης Καμπετσής (τρίτη συμμετοχή στο αρχικό σχήμα).

Ο Μιχάλης Γρηγορίου περίμενε από τους παίκτες του να περιορίσουν σε έναν βαθμό τα ατού του Παναθηναϊκού, ωστόσο δεν το κατάφεραν.

Το γεγονός ότι οι τελικές στο α’ ημίχρονο ήταν 7-1 υπέρ των «πρασίνων» φανερώνει του λόγου το αληθές.

Γκίας Ζαχίντ, Ντόμινικ Νάγκι και Ματίας Γιόχανσον αποδείχθηκαν απειλητικοί για την εστία της ΑΕΛ, τη στιγμή που ο Δημήτρης Κουρμπέλης είχε διάθεση για μακρινά σουτ.

Δείτε τα γκολ και τις φάσεις του αγώνα

Στο α’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ζήτησε τρία πέναλτι (13’, 22’, 27’), πήρε τα δύο (22’, 27’) και ευστόχησε στο ένα (22’).

Ο Ζαχίντ κέρδισε το πρώτο, ο Νάγκι το δεύτερο, ενώ ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε και τα δύο (στο δεύτερο εκτέλεσε αλα-Πανένκα, όμως ο Έγκμουντουρ Κρίστινσον μπλόκαρε).

Στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός κέρδισε ακόμη ένα πέναλτι, με τον Μπουζούκη να “γράφει” το 0-2.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Καρανίκας (46’ Μούζεκ), Ζίζιτς, Μόρας (46’ Μπούστος), Μιχαήλ, Μπέρτος, Κάτσε (64’ Βινίσιους), Γκαζάλ, Μιλοσάβλιεβιτς, Ουάρντα, Παπάζογλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης (83’ Κολοβέτσιος), Κουρμπέλης, Χ. Δώνης (72’ Μπουζούκης), Νάγκι (60’ Ανουάρ), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής.