ΑΕΛ-Ξάνθη 0-0: Οι Ακρίτες μένουν Super League

Η Ξάνθη έμεινε στο 0-0 στη Λάρισα, αλλά παραμένει στη Super League.

Σε ένα παιχνίδι για γερά… νεύρα, η Ξάνθη δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά φρόντισε να μην χάσει απέναντι στην ΑΕΛ στο AEL FC Arena και το 0-0 της εξασφάλισε την παραμονή. Κι αυτό γιατί ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να νικήσει στο Περιστέρι, μένοντας κι αυτός στο 0-0 με το Περιστέρι. Οι Ακρίτες θα συνεχίσουν για 32η σεζόν να αγωνίζονται στην πρώτη κατηγορία, ωστόσο ακόμα υπάρχει η εκκρεμότητα της υπόθεσης της πολυϊδιοκτησίας.

Πικάρισμα πριν τη σέντρα

Με ιδιαίτερη… ένταση ξεκίνησε το παιχνίδι στο AEL FC Arena, καθώς δεν έλειψε το πικάρισμα της ΑΕΛ προς την Ξάνθη, τόσο με το τραγούδι «Σουζάνα», όσο και με τον ύμνο του… ΠΑΟΚ που ακούστηκε από τα μεγάφωνα. Παράλληλα, έντονη συζήτηση είχαν οι Αλέξης Κούγιας και Γιάννης Παπαδημητρίου πριν από τη σέντρα.

Από εκεί και πέρα, η ΑΕΛ ξεκίνησε με πρόβλημα το παιχνίδι, καθώς ο Παπάζογλου ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και τη θέση του στην ενδεκάδα πήρε ο Βινίσιους.

Λιγοστές φάσεις, πιο απειλητική η Ξάνθη

Η Ξάνθη μπήκε δυνατά και απείλησε στο 3’ με τον Ντε Αμορίμ, αλλά ο Κρίστινσον έδιωξε σε κόρνερ. Η ΑΕΛ απάντησε στο 8’ με σουτ του Τόρζε, αλλά ο Άμπαντ μπλοκάρε. Το παιχνίδι κυλούσε με σκληρά μαρκαρίσματα στο κέντρο, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να απειλήσουν, αλλά οι «βυσσινί» αμύνονταν σωστά και έψαχναν τις αντεπιθέσεις. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Κοβάτσεβιτς επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Κρίστινσον μπλόκαρε, με το ημίχρονο να τελειώνει 0-0.

Άγχος και κακές επιλογές

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χλιαρά, αλλά μετά από το πρώτο τέταρτο, το ματς απέκτησε τρομερό ρυθμό. Στο 59’ ο Κοβάτσεβιτς έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει. Η ΑΕΛ απάντησε στο 61’ με σουτ του Σετσέροβιτς, που πέρασε πάνω από την εστία της Ξάνθης. Στο 83’ ο Κοβάτσεβιτς δεν εκτέλεσε καλά το φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής και χάθηκε μια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου αύξησε την πίεσή της, ψάχνοντας το γκολ που θα «κλείδωνε» την παραμονή της.

Στο 90+2’ ο Φιλίπ επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, με τον Άμπαντ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στα τελευταία λεπτά δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική φάση και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες της Ξάνθης να πανηγυρίζουν την παραμονή τους.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Ηλιάδης, Μιλοσάβλιεβιτς (76’ Λουφάκης), Τόρζε, Βινίσιους, Μάρκοβιτς (83’ Μιχαήλ), Ζίζιτς, Σεσέροβιτς, Μπέρτος, Πινακάς, Φιλίπ.

Ξάνθη (Νίκος Καραγεωργίου): Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Καρασαλίδης, Στάρτζεον, Τερκί, Ντε Αμορίμ (89’ Σόσα), Τζουρίσκοβιτς (84’ Κάστρο), Κοβάτσεβιτς, Γκαργκαλατζίδης (70’ Φοσέ).