Βόλεϊ

Άγγιξε το όνειρο ο Απόλλων Καλαμάτας, ήττα 3-2 στο Αιγάλεω! (+pics- vids)

Άγγιξε  το όνειρο ο Απόλλων Καλαμάτας,  ήττα  3-2 στο Αιγάλεω! (+pics- vids)
Μόλις έχει τελειώσει ο δραματικός αυτός αγώνας στο κατάμεστο γήπεδο του Αιγάλεω...

Mεγάλη μέρα … παρά δύο πόντους,  στα τάι μπρέικ  παρακαλώ,  για τον Απόλλωνα Καλαμάτας και το μεσσηνιακό βόλεϊ, καθώς ο καλαματιανός σύλλογος είχε σήμερα ραντεβού με την ιστορία, ομως τελικά  έχασε στο Αιγάλεω με 3-2  και έτσι δεν ανέβηκε  στην Volley League Γυναικών!

Ο τελικός των… τελικών ξεκίνησε στις 7 το απόγευμα στο Κλειστό “Στ. Βενέτης”,  ειχε φοβερή εξέλιξη, ο Απόλλων  προηγήθηκε  0-2 σετ, το Αιγάλεω  ισοφάρισε  σε 2-2 , για να παρρι μετά  τον αγώνα  με 3-2  και 15-13 , μετα απο μια  φοβερή  εξέλιξη  και απόλυτη και  θα λέγαμε  πια ανατροπή!!!

Δείτε  εδώ τον τελευταίο δραματικό  πόντο!!!

Θα ήταν έτσι το πιο σημαντικό ματς στην ιστορία του ιστορικού Απόλλωνα Καλαμάτας, ο οποίος ήδη έκανε την υπέρβαση, αν και τελικά δεν κατάφερε  να μπρι φέτος στην κορυφαία βέβαια κατηγορία του ελληνικού βόλεϊ, κάτι  όπου το πίστευαν ο προπονητής Μπάμπης Μυτσκίδης, οι αθλήτριες του και φυσικά η διοίκηση. Κρίμα…

Το συγκρότημα του Μπάμπη Μυτσκίδη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και πήρε τα δύο πρώτα σετ με 21-25 και 23-25. Εκεί όμως το “Σίτι” άρχισε την αντεπίθεση του και πήρε τα δύο επόμενα σετ με 25-18 και 25-20, οδηγώντας τον τρίτο τελικό στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο σετ ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 5-8 και 8-10, όμως οι γηπεδούχες
βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν και να κερδίσουν το σετ με 15-13

Ο Απόλλωνας, μετά την πρώτη θέση στην κανονική σεζόν, μπήκε στα πλέι οφ ανόδου στην Pre League βόλεϊ γυναικών και απέκλεισε στα ημιτελικά τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων και σήμερα το δυνατό Αιγάλεω,  μέσα στο Σίτι και χωρίς την Σοφία Καρακύκλα, που υποφέρει  απο σοβαρό θυμίζουμε τραυματισμό,   λιγο έλειψε να κάνειτην μεγάλη υπέρβαση!

ΒΟΛΕΙ

Απόλλωνας Καλ.: Έπεσε μαχόμενος σε καμίνι, 3-2 το Αιγάλεω με ανατροπή (pics)

Κρίμα κι άδικο γι’ αυτόν τον Απόλλωνα. Η καλαματιανή ομάδα ηττήθηκε 3-2 σετ στο Αιγάλεω στον τρίτο τελικό ανόδου για την Volleyleague γυναικώνφτάνοντας μια ανάσα από το όνειρο καθώς προηγήθηκε 2-0 σετ, αλλά οι γηπεδούχες σε ένα κατάμεστο κλειστό που θύμιζε καμίνι έτοιμο να εκραγεί έκαναν την ανατροπή και πήραν την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια του ελληνικού βόλεϊ.

Η ομάδα του Μπάμπη Μυτσκίδη έκανε την υπέρβαση στη χρονιά και πήγε στον τελικό των τελικών πληγωμένη από την απουσία της Σοφίας Καρακύκλα, αλλά παρ΄όλα αυτά τα έδωσε όλα, έστειλε στα σχοινιά τις γηπεδούχες στα δυο πρώτα σετ αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος σ’ ένα εχθρικό περιβάλλον, στον τελικό που έγινε παρουσία ισχυρής αστυνομικής δύναμης.

Στο πρώτο σετ ο Απόλλωνας επέβαλε το ρυθμό του από το ξεκίνημα και πήρε κεφάλι στο σκορ με 8-13, 15-18, 17-23 για να επικρατήσει 21-25.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο σετ με την Καλαματιανή ομάδα να έχει πάρει ψυχολογία και να συνεχίζει σε υψηλό ρυθμό. Προηγήθηκε 12-19 και 13-20, οι γηπεδούχες αντέδρασαν και μείωσαν 22-23 αλλά ο Απόλλωνας έδειξε χαρακτήρα και πήρε το σετ 23-25 κάνοντας το 0-2.

Στο 3ο σετ ο Απόλλωνας βρέθηκε μπροστά με 10-13 αλλά το Αιγάλεω κατάφερε να προσπεράσει και πάρει διαφορά κερδίζοντας το σετ με 25-18. Ξαναμπήκε στο παιχνίδι με 2-1 σετ και συνέχισε και στο 4ο να πιέζει φτάνοντας στην ισοφάριση me 25-20.

Στο τάι μπρέικ ο Απόλλων Καλαμάτας προηγήθηκε με 2-4 μετά από άσσο της Βενέτη και στη συνέχεια με φοβερή άμυνα της Αποστολοπούλου έκανε το 2-5. Με μπλοκ της Βλάχου στη Κόλλια το Αιγάλεω μείωσε στον πόντο (7-8), με τη Φακοπουλίδου να φέρνει το σετ στα ίσια λίγο αργότερα (9-9). Η Ελληνίδα ακραία από εκείνο το σημείο και μετά είχε 3/4 τελειωμένες επιθέσεις (10-11, 11-11, 13-11, 14-12) και σε συνδυασμό με τον άσσο της Μελετιάδη (12-11) το «Σίτι» έφτασε σε δύο ματς μπολ (14-12). Ο Απόλλων Καλαμάτας έσωσε το πρώτο ματς μπολ αλλά στην επόμενη φάση η Πατεράκη μπλόκαρε την Θεοδωρακέα για το τελικό 15-13.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Οικονόμου Β., Επόπτες: Ιωάννου, Κατσιάρας, Καπότης, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Καπουράνη, Παρατηρητής: Γεωργουλέας.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 23-25, 25-18, 25-20, 15-13)

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Ράπτη, Μελετιάδη, Βλάχου, Φακοπουλίδου, Πατεράκη, Οικονομάκη / Λύρα (λ), Τριγωνίδου (λ), Δρέμπελα, Γκέκοβιτς, Νικολαΐδη.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Χαράλαμπος Μυτσκίδης): Κόλλια, Βενέτη, Θεοδωρακέα, Αποστολοπούλου, Τόσι, Καραμούντζου, Γρίβα, Δημοπούλου.