Πάμισος

Άγγιξε το θαύμα ο ηρωικός Πάμισος στην Τρίπολη!

Από τους κορυφαίους και σκόρερ ξανά του Παναρκαδικού, ο Μουλιάτος και σήμερα στην Τρίπολη!

Προηγήθηκε, απώλεσε πολλές ευκαιρίες και ισοφαρίστηκε στο 77′. Ε και; Με τρομερό πείσμα ο Παναρκαδικός κατάφερε να κερδίσει 4-1 τον Πάμισο και να επιστρέψει στις νίκες αλλά και να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη!

Οι πράσινοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και απείλησαν μόλις στο 3′ με τον Γεωργόπουλο να πλασάρει έπειτα από παράλληλη μπαλιά στην καρδιά της περιοχής όμως ο Καπατσώρης είπε όχι.

Λίγα λεπτά μετά (7′) ο Γεωργόπουλος άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ βάζοντας σε θέση οδηγού τον Παναρκαδικό. Ο Καρβάλιο έκανε σουτ έξω από την περιοχή με τον Καπατσώρη να μπλοκάρει αλλά στην επαναφορά ο Γεωργόπουλος ήταν στη σωστή θέση για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ.

Η ομάδα του Αντώνη Μαυρέα ήταν το αφεντικό στο ματς και στο 33′ άγγιξε το 2-0 με τον Γεωργόπουλο. Ο  Μουλιάτος έκλεψε από τον Νινιό στη μεσαία γραμμή, πάσαρε στον Γεωργόπουλο κι εκείνος έπιασε συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως με τα πόδια έδιωξε σε κόρνερ ο Καπατσώρης.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 40′. Μετά από εκτέλεση φάουλ και διώξιμο της άμυνας του Παναρκαδικού, η μπάλα έφτασε στον Ηλιόπουλο ο οποίος έπιασε ένα διαγώνιο σουτ με τον Λίβα να έχει απάντηση.

Ενα λεπτό αργότερα ο Στρέμπας έπιασε δυνατό σουτ και ανάγκασε τον Καπατσώρη να κάνει φοβερή επέμβαση και να παραχωρεί κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναρκαδικός μπήκε με το πόδι στο.. γκάζι και ο Καρβάλιο στο 49′ με όμορφη ατομική ενέργεια άδειασε 3 παίκτες και βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Πάμισου αλλά το πλασέ του ήταν εύκολη υπόθεση για του Καπατσώρη.

Στο 54′ το δοκάρι σταμάτησε τον Μουλιάτο από το “κλειδώσει” το ματς με πλασέ από τα δεξιά.

Το σκηνικό δεν άλλαζε με τον Παναρκαδικό να ψάχνει το 2ο τέρμα του αλλά όσο το 1-1 παρέμενε ο Πάμισος ήταν μέσα στο παιχνίδι.

Κόντρα λοιπόν στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ισοφάριση με τον Παπαδόπουλο έπειτα από αδράνεια της άμυνας των πράσινων με σουτ μέσα από την περιοχή σε στατική φάση.

Ομως ο Παναρκαδικός παρά το άγχος του μπόρεσε να φτάσει στη νίκη και μάλιστα να δώσει διαστάσεις θριάμβου στο ματς.

Στο 82′ ο Μουλιάτος εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα του Πάμισου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή.

Ακολούθησαν άλλα 2 γκολ στο φινάλε αφού ο Πάμισος ανέβηκε για να μπορέσει να ισοφαρίσει αφήνοντας χώρο στον Παναρκαδικό.

Στο 86′ οι του Παναρκδικού βγήκαν 3 με 2 και ο Λυμπερόπουλος έσπασε τη μπάλα αριστερά στον Τσιώλη με τον τελευταίο να πλασάρει για το 3-1 ενώ στο 4ο λετό των καθυστερήσεων από σκόρερ έγινε ο δημιουργός ο Γιάννης Τσιώλης δίνοντας έτοιμο γκολ στον Βίγκνιεβιτς μπροστά από την εστία του Καπατσώρη.

Διαιτησία: Παναγάκος, Σόβολος (Λακωνίας), Γκουριώτης (Αργολίδας), οι διαιτητές του αγώνα, οι οποίοι έπαιξαν βέβαια και αυτοί κλασικά έδρα!

Παναρκαδικός (Μαυρέας): Λίβας, Τσιώλης, Μπινιώρης, Στρέμπας, Σπίντζος, Κασάπης, Μουλιάτος, Καρβάλιο, Γεωργόπουλος, Λυμπερόπουλος, Σβίγγος.

Πάμισος (Φασουλής) : Καπατσώρης, Αριστομενόπουλος (50′ Χαρλέπας), Νινιός, Φιλόπουλος, Κατσιβαρδέας, Βλάχος, Ρήγας, Δημητρακόπουλος (30′ λ.τρ. Παπαδόπουλος), Ηλιόπουλος, Μάραντος (60′ Ρούτσης), Μωράκης.