Άγιαξ-ΠΑΟΚ 3-2: Τον λύγισαν τα… πέναλτι και ο Άγγλος Πόουσον!

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταπληκτικός στην Ολλανδία, κοίταξε στα μάτια τον Άγιαξ αλλά ηττήθηκε με 3-2 και θα συνεχίσει στα play offs του Europa League – «Παραφωνία» ο Άγγλος ρέφερι Πόουσον.
Ηττήθηκε από τον Αγιαξ, στη ρεβάνς για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League (σ.σ. 2-2 το πρώτο ματς στην Τούμπα), με 3-2 και θα συνεχίσει τη ευρωπαϊκή διαδρομή του στα play offs του Europa League, με αντίπαλο τη Σλόβαν Μπραντισλάβας.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

Ο δικέφαλος εκτός από την ποιότητα του Άγιαξ που κυριολεκτικά τα χρειάστηκε, είχε να αντιμετωπίσει και την διαιτησία του Άγγλου ρέφερι Πόουσον ο οποίος «έπαιξε» φουλ… έδρα ειδικά μετά το 0-1 που πάγωσε το Άμστερνταμ.

Ο Μπίσεσβαρ έδωσε το προβάδισμα στον «Δικέφαλο» στο 23ο λεπτό και ο Τάντιτς, με πέναλτι, στο 43ο λεπτό έκανε το 1-1. Ο Σέρβος, νωρίτερα (32ο λεπτό) έχασε πέναλτι, με τον Πασχαλάκη να διώχνει την μπάλα.

Στο 79ο λεπτό, με κεφαλιά, ο Ταλιαφίκο έδωσε τα ηνία στον Αγιαξ (2-1) και στο 85ο λεπτό, με νέο πέναλτι, ο Τάντιτς «έγραψε» το 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα (94ο λεπτό) ο Μπίσεσβαρ.