Άγιος Νικόλαος-Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1: Προβάδισμα πρόκρισης με «χτύπημα» στο 91′! (+pics-vid)

Άγιος Νικόλαος-Αναγέννηση Καρδίτσας: Οι Θεσσαλοί με γκολ του Μάνιου στο 91′ νίκησαν 1-0 και πήραν προβάδισμα πρόκρισης!

Η Αναγέννηση Καρδίτσας με χτύπημα του Μάνιου στο 91′ είναι κοντά σε μία ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Μάνιος στο 91′ σκόραρε για το τελικό 0-1 των Θεσσαλών επί του Αγίου Νικολάου και πλέον στο σπίτι τους έχουν τη μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η αναμέτρηση για τους «16» του Κυπέλλου έληξε 0-0, σε ένα ματς που είχε καλές στιγμές για τις δύο ομάδες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Ο αγώνας, ο οποίος καθυστέρησε 18 λεπτά να ξεκινήσει, επειδή δεν υπήρχε ασθενοφόρο στο γήπεδο, είχε αρκετές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο.

Η πρώτη ήταν για τους φιλοξενούμενους. Στο 3’ μετά από σέντρα του Μπάλλα από τα αριστερά ο Μπιανκόνι από πλεονεκτική θέση δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε μακριά.

Ο Άγιος Νικόλαος με τη στήριξη του κόσμου του ανέβασε στροφές κι έχασε στη συνέχεια πολύ καλές ευκαιρίες. Στο 5’ ο Μηνάς έπιασε εξαιρετικό σουτ από τη γωνία της περιοχής,  ωστόσο, ο Γκέκας έκανε απίστευτη απόκρουση και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στο 9’ νέα μοναδική ευκαιρία για τον ΑΟΑΝ. Ο Πλουσής έκανε τρομερή ενέργεια κι έκοψε τη μπάλα, όμως, ο Νοκάι από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα.

Στο 13’ ατομική ενέργεια από τον Ντίνο Μαρκάκη και σέντρα-σουτ, ο Γκέκας έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 17’ ο Νοκάι πήρε τη μπάλα με πλάτη στην εστία γύρισε και σούταρε, ωστόσο, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ο ρυθμός κατόπιν έπεσε και μειώθηκαν οι φάσεις, αλλά κάθε ομάδα είχε τη δική της καλή στιγμή. Στο 41’ έκανε νέα εξαιρετική απόκρουση ο Γκέκας, σε φάουλ του Παπαδόπουλου.

Στο 42’, όμως, έχασε μεγάλη ευκαιρία η Αναγέννηση Καρδίτσας. Ο Καρανίκας έπιασε ένα εξαιρετικό βολέ από το ύψος της περιοχής, ωστόσο ο Μπένκο βρήκε τη μπάλα η οποία στη συνέχεια χτύπησε και στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας στο δεύτερο ημίχρονο έδειχνε πιο επικίνδυνη, αλλά σε γενικές γραμμές οι δύο ομάδες απέφυγαν τα ρίσκα και έτσι δεν υπήρξαν και σημαντικές φάσεις. Η πρώτη καλή στιγμή, μάλιστα, σημειώθηκαν στο 64’ όταν ο Πλέγας έπιασε βολέ από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Στο 69΄ ο Γκίνης βρέθηκε έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Χτύπησε στο 91′ η Καρδίτσα!

Κι εκεί που όλα έδειχναν 0-0, χτύπησαν στο 91′ οι φιλοξενούμενοι. Μετά από ένα πλάγιο από τα δεξιά, ο Γκίνης πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μανιός με δεύτερη κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους!

Άγιος Νικόλαος: Μπένκο, Δολαψάκης, Πλουσής (65’ Κατσαρός), Πιθαρούλης, Τσανάι, Μαυρής (72’ Τζιλάι), Κίτος, Μηνάς, Παπαδόπουλος, Μαρκάκης (56’ Φουκαράκης), Νοκάι (72’ Πάγια).

Αναγέννηση Καρδίτσας: Γκέκας, Γκόλιας, Καρανίκας (78’ Πολίτης), Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Μπάλλας (65’ Γκουγκούδης), Πλέγας, Μανιός, Μπενγόα (65’ Μπραμπίγια), Μπιανκόνι (22’ Γκίνης), Βιδάλ (78’ Κουτρομάνος).