Άγιος Νικόλαος – Απόλλων Παραλιμνίου 1-2 παρ. (1-1): Έγραψε ιστορία η ομάδα των Σερρών (+videos)

Ο Απόλλων Παραλιμνίου επικράτησε στην παράταση με 2-1 του Αγίου Νικολάου στην Κρήτη, πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά και έγραψε ιστορία καθώς έγινε η πρώτη ομάδα Γ’ Εθνικής που φτάνει στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet . Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γεωργιάδης που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του.

Ο Απόλλων Παραλιμνίου επικράτησε στην παράταση με 2-1 του Αγίου Νικολάου στην Κρήτη, πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά και έγραψε ιστορία καθώς έγινε η πρώτη ομάδα Γ’ Εθνικής που φτάνει στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γεωργιάδης που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του.

Αντίπαλος του Απόλλωνα Παραλιμνίου στην επόμενη φάση θα είναι μια ομάδα από τη Super League και συγκεκριμένα η Λαμία. Το γκολ που έδωσε τη νίκη πρόκριση στους φιλοξενούμενους πετυχε ο Γεωργιάδης στο 109′ μετά από ωραία ενέργια.

Ο Απόλλων πήρε νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Ο Γεωργιάδης με μια υπέροχη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαγκόζη.

Ο Άγιος Νικόλαος έφερε το ματς στα ίσια στο 30ο λεπτό. Οι γηπεδούχου αναπτύχθηκαν πολύ όμορφα, ο Μελισσόπουλος έστρωσε στον Μηνά και αυτός με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί ο ο Απόλλων Παραλιμνίου βρήκε και το δεύτερο γκολ που του έδωσε την πρόκριση και πάλι με τον Γεωργιάδη. Στο 109′ της αναμέτρησης έκλεψε τη μπάλα, πέρασε τον αντίπαλο του και με ωραία προσωπική ενέργεια και πλασέ πάνω από τον Γιαγκόζη έγραψε το 2-1.

Η ομάδα του Αγίου Νικολάου προσπάθησε στα λίγα λεπτά που έμεναν μέχρι το τέλος να ισοφαρίσει ξανά αλλά δεν τα κατάφερε και η ομάδα από τις Σέρρες πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά.

Άγιος Νικόλαος: Γιαγκόζης, Γωνιωτάκης, Κίτος, Τσανάι, Ζέλιος, Φουκαράκης, Χίζι, Μελισσόπουλος, Μηνάς (105′ Μαρκάκης), Νοκάι, Σέχου.

Απόλλων Παραλιμνίου: Φ. Κουτζαβασίλης, Γ. Κουτζαβασίλης, Γκούμας, Τσομαχασβίλι, Ελέζι (118′ Γάκης), Καρυοφύλλης, Κιουτσεκτσίδης, Τζαμπέγια, Τζελίδης, Γεωργιάδης, Κοσμάς.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής της φάσης των “16”:

10 Ιανουαρίου

• Athens Kallithea – Λαμία 1-2 (41′ Νίλι – 34′ Μανούσος, 38′ Μαρτίνεθ)

Τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των “16”:

• Καλαμάτα – ΠΑΟΚ 0-2 (26′ Ολιβέιρα, 78′ Μπράντον Τόμας)
  • Απόλλων Παραλιμνίου – Άγιος Νικόλαος 2-2 (11′, 62′ Γκέκας/17′ Μηνάς, 76′ Σέχου)
  • Ολυμπιακός – Ατρόμητος 4-1 (7′ Μπιέλ, 50′-65′ Μαρσέλο, 64′ Ελ Αραμπί/11′ Κιάρτανσον)
  • Παναθηναϊκός – Βόλος 3-0 (45+3′ Σπόραρ, 54′ Τσέριν, 59′ Βέρμπιτς)
  • Λαμία – Athens Kallithea 1-1 (88′ Μπεχαράνο/80′ Λουκίνας)
  • Κηφισιά – ΑΕΚ 0-2 (34′ Λιβάι Γκαρσία, 45+3′ Φαν Βερτ)
  • Λεβαδειακός – Άρης 1-2 (40′ Τσιριγώτης / 52′ Ιτούρμπε, 63′ Πάλμα)
  • Πανσερραϊκός – Απόλλων Πόντου 3-0 (12′ Κανίς, 51′ Κατσαντώνης, 79′ Σοφιανός)