Αγκαλιά με τους ομίλους η Αϊντχόφεν, όλα μηδέν στο Βελιγράδι

Η Αϊντχόφεν νίκησε (2-3) στο Μπορίσοβ την ΜΠΑΤΕ και είναι αγκαλιά με τους ομίλους του Champions League. Στην Αυστρία θα κριθεί η πρόκριση ανάμεσα σε Ερυθρό Αστέρα και Ζάλτσμπουργκ καθώς δεν σημειώθηκε γκολ (0-0) στο κεκλεισμένων των θυρών “Ράικο Μίτιτς”. (VIDEOS)

το Μπόρισοβ η αναμέτρηση ξεκίνησε με την γηπεδούχο, ΜΠΑΤΕ, ν’ απολαμβάνει γρήγορα τους καρπούς της δυναμικής εκκίνησής της. Μόλις εννιά λεπτά μετά την έναρξή της, ο Τουόμινεν άνοιξε το σκορ μετά τη σέντρα του Φιλίποβιτς από τα αριστερά και την έμπνευση του Ντραγκούν να του αφήσει την μπάλα.

Η Αϊντχόφεν κέρδισε πέναλτι μετά από την προσπάθεια του Μιλούνοβιτς ν’ ανακόψει με το χέρι την προσπάθεια διέλευσης του Μπέρχβιν. Ο Περέιρο ανέλαβε την εκτέλεση στο 35ο λεπτό και ήταν εύστοχος για την ισοφάριση.

Όσο δυνατά τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, εξίσου ξεκίνησε και το δεύτερο η ολλανδική ομάδα. Στο 61ο λεπτό, ο Ίρβινχ Λοσάνο οδήγησε την Αϊντχόφεν στην ανατροπή. Ο Μεξικανός με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Σερμπίτσκι κι έδωσε το προβάδισμα.

Ωστόσο, οι Λευκορώσοι κατάφεραν να φθάσουν στην ισοφάριση. Ο Ζουτ αντέδρασε εντελώς ακατανόητα και… λανθασμένα, κι ο 37χρονος Αλεκσάντρ Χλεμπ με όπλο την εμπειρία του δεν θα άφηνε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Και δεν την άφησε.

Ωστόσο, η τελευταία λέξη ανήκε στην Αϊντχόφεν. Ήταν η σέντρα του Ανχελίνιο από τα αριστερά, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Μάλεν στο 89ο λεπτό που “τρύπωσε” στην άμυνα και με κεφαλιά έκανε το 2-3.

Στο κεκλεισμένων των θυρών “Ράικο Μίτιτς” του Βελιγραδίου, ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχθηκε τη Ζάλτσμπουργκ.  Οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες χωρίς γκολ κι έτσι η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς επί αυστριακού εδάφους.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, αλλά οι γείτονες τις καλύτερες ευκαιρίες. Μία από αυτές στην εκπνοή της αναμέτρησης (90′) με το σουτ του Στόικοβιτς. Δεν κατάφεραν, ωστόσο, να παραβιάσουν την εστία του Στάνκοβιτς κι έτσι οι λογαριασμοί θα “ξεκαθαρίσουν” στη “Red Bull Arena”.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (4-2-3-1): Μπόριαν, Στόικοβιτς, Ρόντιτς, Σάβιτς (46′ Μπάμπιτς), Ντεγκενέκ, Γιόβιτσιτς, Κρστιτσιτς, Ράντονιτς, Καφού (60′ Σίμιτς), Μπεν, Στοϊλίκοβιτς (79′ Γιόβαντσιτς).

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ (4-4-2): Στάνκοβιτς, Ούλμερ, Λάινερ, Ραμάλιο Σίλβα, Πόνγκρατσιτς, Σαμασεκού, Βολφ (87′ Μιναμίνο), Αϊνταρά, Γιουνούζοβιτς (46′ Σλάγκερ), Νταμπούρ, Γιαμπό (79′ Ντάκα).

ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΒ (4-3-3): Σερμπίτσκι, Φιλίποβιτς, Μιλούνοβιτς, Ρίος, Φιλιπένκο, Μπάγκα, Γιαμπλόνσκι, Ντραγκούν (65′ Χλεμπ), Ίβανιτς (81′ Βολόντκο), Στάσεβιτς, Τουόμινεν (60′ Σκάβις).

AΪΝΤΧΟΦΕΝ (4-3-3): Ζοέ, Ντούμφρις, Ανχελίνιο, Σάαμπ, Βίρχεφερ, Χέντριξ, Ροσάριο (90’+4′ Ισιμά-Μερέν), Περέιρο Λόπες (82′ Μάουρο Ζούνιορ), Λοσάνο (87′ Μάλεν), Μπέργβιν, Ντε Γιόνγκ.

Τα ζευγάρια των playoffs

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) – Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) 0-0

ΜΠΑΤΕ (Λευκορωσία) – Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 2-3 ( 9′ Τουόμινεν, 88′ Χλεμπ – 35′ Περέιρο, 61′ Λοσάνο, 89′ Μάλεν)

(22/08, 22:00) Βίντι (Ουγγαρία) – ΑΕΚ (Ελλάδα)

(22/08, 22:00) Γιανγκ Μπόις (Ελβετία) – Ντίναμο (Κροατία)