Σπορ

Αγωνιστική ποδηλασία: 2η θέση για Πετρακόπουλο και Μυστριώτη του Ευκλή στην Νεμέα

Την περασμένη Κυριακή 19 Ιουλίου, έλαβε χώρα ο 12ος Ποδηλατικός Γύρος Νεμέας, με διοργανωτή την Ποδηλατική Ένωση Παλαιμάχων Αθλητών (Π.Ε.Π.Α.), υπό την αιγίδα του Δήμου Νεμέας και των Τοπικών Φορέων.

Αξίζει να σημειωθεί, πως ο αγώνας των 75 χλμ. ήταν αφιερωμένος σε δυο αγαπημένα πρόσωπα της ποδηλατικής οικογένειας, τα οποία έφυγαν από την ζωή χτυπημένα από την επάρατη νόσο.
Συνολικά έλαβαν εκκίνηση με αφετηρία από το Δημαρχείο της Νεμέας 272 αθλητές από όλα τα μέρη της Ελλάδας και τερματισμό στην πλατεία των Αηδονιών, συμπεριλαμβανομένων και των πετάλ του Σ.Π.Ο.Κ. ”Ευκλής”, πετυχαίνοντας οι ποδηλάτες του καλαματιανού σωματείου μάλιστα πλασαρίσματα στις πρώτες θέσεις.
Ο καλαματιανός σύλλογος εκπροσωπήθηκε επάξια από τρεις αθλητές, πιο συγκεκριμένα: ο Ιωάννης Πετρακόπουλος κατέκτησε την 2η θέση στην Α΄ κατηγορία (30-39 ετών), ο Βασίλειος Μυστριώτης και αυτός κατέκτησε την 2η θέση στην Δ’ κατηγορία ( 60 ετών και άνω) και τέλος ο Νικόλαος Ρήγας με πολύ καλή προσωπική επίδοση στην κατηγορία Β΄ (40-49 ετών).
Οι αθλητές μας δήλωσαν ότι ήταν μια άρτια διοργάνωση και πως είχαν ληφθεί όλα τα μέτρα σύμφωνα με το πρωτόκολλο που έχει ορίσει το Υπουργείο Αθλητισμού.
Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των ποδηλατών του Ευκλή είναι ο προγραμματισμένος Ποδηλατικός Γύρος Χαλκίδας στις αρχές Σεπτεμβρίου.