Αιγάλεω-Νίκη Βόλου: Η ανάλυση της τακτικής των δύο ομάδων στο “Σίτι”…

Αιγάλεω-Νίκη Βόλου:  Η ανάλυση της τακτικής των δύο ομάδων στο “Σίτι”…
  • Της Ευαγγελίας Άγα

Με τα παιχνίδια της Κυριακής, ξεκίνησε τυπικά (σ.σ. θα αναλυθεί σε επόμενο άρθρο εκτενέστερα) ο δεύτερος γύρος της Football League με αρκετά παιχνίδια να εκκρεμούν λόγω αναβολών. Ας περάσουμε, όμως, στον αγώνα που παρακολούθησα μεταξύ Αιγάλεω και Νίκης Βόλου.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο ‘‘Σταύρος Μαυροθαλασσίτης’’ ενώ ο προηγούμενος αγώνας των δύο ομάδων στην έδρα της Νίκης Βόλου άνοιξε την αυλαία της φετινής Football League και με το Αιγάλεω να επικρατεί με 1-2 με γκολ του Μπουρλάκη στις καθυστερήσεις. Πλέον, με τις δύο ομάδες να θέλουν όσο τίποτα άλλο την νίκη, το παιχνίδι παρουσίαζε ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Το Αιγάλεω σε σχηματισμό 4-2-3-1 δεν έδειχνε να πατάει καλά στο ξεκίνημα του αγώνα, σε αντίθεση με την ομάδα της Νίκης Βόλου που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι από την αρχή. Η Νίκη Βόλου σε σχηματισμό 4-1-4-1 προσπάθησε να κλείσει τους χώρους για τους παίκτες του Αιγάλεω με την διπλή ζώνη άμυνας. Μετά τα πρώτα 15’ το Αιγάλεω ανέβασε την απόδοσή του και άρχισε να πιέζει ψηλά με αποτέλεσμα να δημιουργεί αρκετά πορβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της αντίπαλης ομάδας.

Την ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου είχε το Αιγάλεω με τον Μπαρμπαρούση να μην μπορεί να σκοράρει από κοντινή απόσταση καθώς υπήρχαν και έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για χέρι εντός περιοχής έπειτα από πλάγιο του Αναστασίου και απομάκρυνση της μπάλας σε μία φάση αναταραχής στην περιοχή της Νίκης Βόλου. Το δεύτερο ημίχρονο, είχε πιο γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να διεκδικούν την νίκη μέχρι το τέλος.

Η Νίκη Βόλου άλλαξε το σχηματισμό σε 1-3-5-2 ωστόσο δεν κατάφερε να έχει την υπεροχή στον άξονα. Από την μεριά του το Αιγάλεω είχε μία αντεπίθεση με προοπτικές στο 65ο λεπτό με τον Μπαρμπαρούση να μην καταφέρνει να συνεργαστεί με τον Γουέρε, ο οποίος θα έβρισκε ψηλά και εκτεθειμένη την άμυνα των φιλοξενούμενων και φάσεις που δημιουργούσε ο Γουέρε από την δεξιά πλευρά με ατομικές ενέργειες που, ωστόσο, δεν καρποφόρησαν.

Η Νίκη Βόλου, έπειτα και από την αλλαγή του Πολίμου, η οποία έφερε στα άκρα τον Κρουθ (αγωνιζόταν πίσω από τους δύο επιθετικούς μέχρι εκείνη την ώρα) και ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα του Αιγάλεω, με τον ίδιο κύριο εκφραστή των επιθέσεών της πίεσε αρκετά. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν μία άστοχη κεφαλιά από κοντινή απόσταση από τον Κρουθ, μία κάθετη πάσα του τελευταίου στον Γκονζάλες που απομάκρυνε σε κόρνερ ο Σικαλιάς και μία κεφαλιά του Αλιατίδη.

Γενικά, ένα μοιρασμένο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες που έδειξαν, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, να ψάχνουν την νίκη που θα τους έβγαζε από την δύσκολη βαθμολογική κατάσταση στην οποία βρίσκονται.

Υ.Γ.: Άραγε πόσο δίκαιο θεωρείται το πρωτάθλημα καθώς με την ολοκλήρωση και της επόμενης αγωνιστικής θα έχουμε την Καλαμάτα (11 αγών.), Ιάλυσο-Ρόδο-Σαντορίνη-Αιγάλεω-Νίκη Βόλου (10 αγών.), Επισκοπή-Αστέρας Βλαχίωτη (9 αγών.), Καλλιθέα (8 αγών.) και τον Ασπρόπυργο με μόλις 6 παιχνίδια…